Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Здравейте,

Ако някой ползва поща в Дир.бг и е успял да направи настройките на изходящия сървър за програма за поща (в моя случай Thunderbird за Windows и K-9 Mail за Андроид), нека сподели как, моля. Аз не успявам.

Настройките са ясни, уж:

server name: mail.dir.bg

port: 25 (или 587)

username: xxxxxxx (пробвах и с xxxxxxx@dir.bg)

authentification method: normal password (но пробвах и с 'encrypted')

connection security: STARTTLS (но пробвах и с с 'none' и със 'SSL/TLS')

Интересното е, че за тези настройки, когато се тества връзката със сървъра през K-9 Mail, не се появява съобщение за грешка (за някои варианти се появява, напр. с 'none' на 'connection security').

И при двете програми обаче получавам една и съща грешка: "Relaying not allowed", като K-9 Mail ми показва и номер на грешка 573 ("Negative SMTP response: 573. Relay prohibited").

След доста четене и тестване стигам до извода, че ползването на изходящ сървър просто е забрането - и го разрешават само на плащащите за Поща Плюс. Но все пак, ако не съм прав и ако някой е успял да накара изпращането да работи, нека помогне.

Редактирано от dalai.lamia (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А при зададено SSL/TLS криптиране, променяш ли и портовете на 995 за pop и 465 за smtp (освен ако в дадените настройки не са други, де) ?

Пощенските сървъри на dir-а по спомен са си безплатни за ползване.

Редактирано от programings (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте, Ако някой ползва поща в Дир.бг и е успял да направи настройките на изходящия сървър за програма за поща (в моя случай Thunderbird за Windows и K-9 Mail за Андроид), нека сподели как, моля. Аз не успявам. Настройките са ясни, уж:server name: mail.dir.bgport: 25 (или 587)username: xxxxxxx (пробвах и с xxxxxxx@dir.bg)authentification method: normal password (но пробвах и с 'encrypted')connection security: STARTTLS (но пробвах и с с 'none' и със 'SSL/TLS') Интересното е, че за тези настройки, когато се тества връзката със сървъра през K-9 Mail, не се появява съобщение за грешка (за някои варианти се появява, напр. с 'none' на 'connection security'). И при двете програми обаче получавам една и съща грешка: "Relaying not allowed", като K-9 Mail ми показва и номер на грешка 573 ("Negative SMTP response: 573. Relay prohibited"). След доста четене и тестване стигам до извода, че ползването на изходящ сървър просто е забрането - и го разрешават само на плащащите за Поща Плюс. Но все пак, ако не съм прав и ако някой е успял да накара изпращането да работи, нека помогне.

Грешката казва че ви е забранено да ползвате този сървър към външни (за дир) пощи.Защо не ползвате гугъл?
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

mail.bg си работи без проблем с пощенски клиенти.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А при зададено SSL/TLS криптиране, променяш ли и портовете на 995 за pop и 465 за smtp (освен ако в дадените настройки не са други, де) ?

Пощенските сървъри на dir-а по спомен са си безплатни за ползване.

Тъкмо пробвах да сменя порта на SMTP na 465 със SSL/TLS. Връща ми следната грешка:

Sending of message failed.The message could not be sent because connecting to SMTP server mail.dir.bg failed. The server may be unavailable or is refusing SMTP connections. Please verify that your SMTP server settings are correct and try again, or contact the server administrator.

Всъщност, в един момент - ако не се лъжа до към 2011 г. - Дир-ът бяха ограничили ползването на пощата си с друг софтуер. Това беше възможно само срещу заплащане. След 2011 г. направиха ползването на POP3 протокола свободно за входяща поща. Нямам спомен дали някога съм успявал да изпратя имейл през K-9 Mail от телефона си (ползвам Андроид телефон от 2011 г.).

Грешката казва че ви е забранено да ползвате този сървър към външни (за дир) пощи.Защо не ползвате гугъл?

Не съм сигурен, че разбирам какво означава да "ползвам този сървър към външни за Дир пощи". Тоест, че мога да изпращам мейл само на други адреси в @dir.bg?

Какво искате да кажете с "защо не ползвате Гугъл"? Имам поща в Дир-а от около 12-13 години и не искам да спирам да ползвам адреса. Отделно си ползвам адрес @gmail.com, но това няма връзка с желанието ми да мога да изпращам имейл от адреса си @dir.bg от мобилното си устройство или от пощенския клиент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

....

Не съм сигурен, че разбирам какво означава да "ползвам този сървър към външни за Дир пощи". Тоест, че мога да изпращам мейл само на други адреси в @dir.bg?

Какво искате да кажете с "защо не ползвате Гугъл"? Имам поща в Дир-а от около 12-13 години и не искам да спирам да ползвам адреса. Отделно си ползвам адрес @gmail.com, но това няма връзка с желанието ми да мога да изпращам имейл от адреса си @dir.bg от мобилното си устройство или от пощенския клиент.

Точно това означава. Най-добре се свържете със съпорта им и ги питайте. А ви предложих гугъл, защото там можете да ползвате сървъра за релей (т.е. да пращате поща от името на дир.бг акаунт) след аутентикация с гугълски акаунт

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Точно това означава. Най-добре се свържете със съпорта им и ги питайте. А ви предложих гугъл, защото там можете да ползвате сървъра за релей (т.е. да пращате поща от името на дир.бг акаунт) след аутентикация с гугълски акаунт

Ясно, благодаря.

Връзката с поддръжката на Дир-а е мисия невъзможна. В годините съм се опитвал по различни въпроси да се свързвам с тях. Получвам автоматичен отговор, че запитването ми е регистрирано и дотам. Предполагам поддръжката не се занимава с неплащащи потребители.

Това с изпращането на поща от името на Дир-а през Гугъл пощата е интересно. Трябва да видя как става, ако ми се наложи. Всъщност може да ми се наложи именно за да отговоря на получено в Дир-а съобщение - и то от телефона. Ако съм на компютър(а), проблем няма.

PS. Опитах с настройки за relay на Гугъл... При SSL връзка се избира сървър smtp.gmail.com на порт 465 или 587 и се въвежда гугълското потребителско име и парола. Работи! Проблемът обаче е, че като подател се показва @gmail.com адресът, а не @dir.bg. Това леко обезсмисля нещата. Съществува и опцията за relay през Google Apps Admin, но ползването на Google Apps е платено - там може би показва като подател оригиналния адрес.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
....

PS. Опитах с настройки за relay на Гугъл... При SSL връзка се избира сървър smtp.gmail.com на порт 465 или 587 и се въвежда гугълското потребителско име и парола. Работи! Проблемът обаче е, че като подател се показва @gmail.com адресът, а не @dir.bg. Това леко обезсмисля нещата. Съществува и опцията за relay през Google Apps Admin, но ползването на Google Apps е платено - там може би показва като подател оригиналния адрес.

Мисля че не е настроено правилно. Какъв клиент ползвате? Трябва да настроите с гугълския акаунт само аутентикация пред SMTP сървъра, останалото трябва да е като за дир акаунта

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че не е настроено правилно. Какъв клиент ползвате? Трябва да настроите с гугълския акаунт само аутентикация пред SMTP сървъра, останалото трябва да е като за дир акаунта

На компютъра ползвам Thunderbird. Направих следните настройки:

Server name: smtp.gmail.com

Port: 465

Username: gmail username

Authentification method: normal password

Connection security: SSL/TLS

Такива са инструкциите тук: https://support.google.com/a/answer/176600?hl=en

PS. Направих същите настройки в K-9 Mail на телефона и получавам същия резултат - мейлът се изпраща, но подател е @gmail.com (логично).

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На компютъра ползвам Thunderbird. Направих следните настройки:

Server name: smtp.gmail.com

Port: 465

Username: gmail username

Authentification method: normal password

Connection security: SSL/TLS

Такива са инструкциите тук: https://support.google.com/a/answer/176600?hl=en

Не съм пробвал да направя настройка в K-9 Mail на телефона.

Нямам Thunderbird, но на outlook екрана за тази настройка за която говоря е този:

Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нямам Thunderbird, но на outlook екрана за тази настройка за която говоря е този:

Публикувано изображение

Да, точно там се въвежда потребителското име в Gmail - при Thunderbird паролата я иска в отделен прозорец. При Thundebird има две места за настройка на изходящ сървър:

1. Tools > Account settings > Outgoing server (SMTP), където имам конфигурирани различните сървъри за различните акаунти. Първият скрийншот е оттам и съдържа настройките, които посочих в предния си пост.post-80344-0-44205600-1393840303_thumb.p

2. Tools > Account settings > Manage identities. Вътре мога да задам името си и имейл адреса, както и др. детайли. Това е вторият скрийншот.post-80344-0-50324700-1393840311_thumb.p

Третият скрийншот е от приложението на телефона ми. Там също съм въвел потребителското име и паролата за Gmail, защото иначе не работи.post-80344-0-17043600-1393840322_thumb.p

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, точно там се въвежда потребителското име в Gmail - при Thunderbird паролата я иска в отделен прозорец. При Thundebird има две места за настройка на изходящ сървър:

1. Tools > Account settings > Outgoing server (SMTP), където имам конфигурирани различните сървъри за различните акаунти. Първият скрийншот е оттам и съдържа настройките, които посочих в предния си пост.Публикувано изображениеSMTP1.png

2. Tools > Account settings > Manage identities. Вътре мога да задам името си и имейл адреса, както и др. детайли. Това е вторият скрийншот.Публикувано изображениеSMTP2.png

Третият скрийншот е от приложението на телефона ми. Там също съм въвел потребителското име и паролата за Gmail, защото иначе не работи.Публикувано изображениеScreenshot_2014-03-03-11-47-50.png

А когато пращате поща от Thunderbird избирате ли да се праща от името на име@дир.бг?

И погледнете тук за допълнителни настройки на aliases в гугъл мейл: http://www.howtogeek.com/142558/how-to-send-emails-from-different-addresses-in-gmail/ или тук: http://clickwp.com/kb/gmail-alt-address/

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А когато пращате поща от Thunderbird избирате ли да се праща от името на име@дир.бг?

И погледнете тук за допълнителни настройки на aliases в гугъл мейл: http://www.howtogeek.com/142558/how-to-send-emails-from-different-addresses-in-gmail/ или тук: http://clickwp.com/kb/gmail-alt-address/

Да, това е изборът по подразбиране. Вътре в Thunderbird, от който и от трите акаунта, закачени вътре, да искам да изпратя мейл, мога да избера един от трите aliases.

Но пък добавих от настройките в Gmail и този alias (@dir.bg) и тествах пращане на мейл както от Thunderbird, така и от K-9 Mail на телефона --- и в двата случая като подател се показва @dir.bg, което беше целта. Явно това е трябвало да се направи. Благодаря!

И така, заобиколният начин проработи. Жалко, че не стана директно с изпращане през SMTP сървърите на Дир.бг, но в края на краищата е важен резултатът. Продължавам да предполагам, че Дир.бг са блокирали SMTP сървъра за неплащащи потребители. В описанието на предимствата на трите вида платена поща, която предлагат, SMTP е посочено като налично, а в краткото описание на безплатната поща се споменава само POP3/HTML.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това е изборът по подразбиране. Вътре в Thunderbird, от който и от трите акаунта, закачени вътре, да искам да изпратя мейл, мога да избера един от трите aliases.

Но пък добавих от настройките в Gmail и този alias (@dir.bg) и тествах пращане на мейл както от Thunderbird, така и от K-9 Mail на телефона --- и в двата случая като подател се показва @dir.bg, което беше целта. Явно това е трябвало да се направи. Благодаря!

И така, заобиколният начин проработи. Жалко, че не стана директно с изпращане през SMTP сървърите на Дир.бг, но в края на краищата е важен резултатът. Продължавам да предполагам, че Дир.бг са блокирали SMTP сървъра за неплащащи потребители. В описанието на предимствата на трите вида платена поща, която предлагат, SMTP е посочено като налично, а в краткото описание на безплатната поща се споменава само POP3/HTM

Радвам се че работи :) Явно гугъл от известно време пренаписват подателя, преди нямаше нужда от тази настройка с aliases. А за дир.бг - щом пише само POP3/HTML значи се поддържа само това, няма даже и IMAP :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Радвам се че работи :) Явно гугъл от известно време пренаписват подателя, преди нямаше нужда от тази настройка с aliases. А за дир.бг - щом пише само POP3/HTML значи се поддържа само това, няма даже и IMAP :)

Нямам представа откога е тази промяна в Гугъл, но явно се е случила в някакъв момент. Когато добавях новия alias в Gmail, видях, че вече съм си бил добавил другия alias (фирмения ми мейл). Явно затова без проблем съм можел да изпращам мейл от @gmail от името на фирмения си мейл и обратното.

Дир.бг имат сравнителна таблица за видовете си пощи -- но сравнението е само между трите вида платена поща, което е nonsense, според мен. Нали човек трябва да знае каква е разликата между платеното и безплатното, а не само между различните суми. Подвеждащи са и рекламите им -- на логин страницата за пощата например пише: "Пощата в Дир е съвместима с [изброяват пощенски програми]" и "Съвместима с всички телефони с е-мейл (sic) функции". Само дето са пропуснали ;) да уточнят, че не всичко се отнася за безплатната поща.

РЕДАКЦИЯ: Намерих къде е посочено какво мога и какво не мога да ползвам. Вътре в настройките било...

Да, действително SMTP е само срещу заплащане.post-80344-0-35868600-1393860074_thumb.p

Иначе и IMAP предлагат, ама само за платената поща.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.