Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

bazu

ssd с msata или ssd с sata 3

Препоръчан отговор

Здравейте, искам на лаптопа си lenovo ideapad y570 да си сложа допълнително ssd и съм се спрял на две ssd-та 

http://laptop.bg/ssd_drives-a_data-adata_sx300_ssd_128gb_msata

http://laptop.bg/ssd_drives-samsung-samsung_ssd_840_evo_120gb

Защити и някви други благини, не ми трябват освен скорост.

Та идеята ми е ако не искам нищо друго освен скорост и живот кой да си взема. За втория знам, че ще трябва да си махна двд-то за да го сложа там а при първия си имам слот готов за това.  

Ще го ползвам там да си сложа операционните системи и евентуално ако остане място за една игра. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е то ... mSata-та която си избрал е по - бърза от Evo-то :) така че ...

На моето Lenovo Y570 бях сложил mSata 3Gbps и разликата беше огромна в скоростта която предлагаше HDD 5400 rpm. Даже моето SSD беше 32GB и си събирах перфектно ОС + някой програми даже ми оставаше 10 GB свободно :) Ест. за целта спирах хибернацията и махах page файла.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За да не отварям друга тема да попитам тук.Имам стар лаптоп Lenovo X200s та реших да му вдъхна малко живот със покупка на не много скъп SSD. :) Взех sandisk 64gb за 29 евро и направо литна в сравнение със старият WD (5400 об.) . Имам възможност обаче да го върна в 7 - дневен срок.Та направих скрийншотове вече със инсталирана 8-ца на него.Не съм много наясно със хард дисковете, та да ми кажете най-ужасният диск ли съм взел, да го върна и да добавя пари за да си взема читав или става? Обема не ми е приоритет, използвам лаптопа само за браузеруване.

Публикувано изображение
Публикувано изображение

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са най - бързите резултати които може да покаже едно SSD, но според мен проблема не е само в самото SSD, а по - скоро в Sata контролера на лаптопа ти. Все пак е доста стар модел, не можах да намеря точна информация (не че съм търсил много), но май стандарта при лаптопа е Sata 1.5Gbps, така че и да сложиш по - бърз SSD ефект няма да има. От теста (по мой груби сметки) се вижда че скоростта на четене която се достига е около 1.2-1.3 Gbps което е почти максимума на контролера на лаптопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А защо е тази разлика тогава??? Стария WD си е 1,6 Gbps и е около 7 пъти по-бавен- измерено по часовник.Уиндоус 8.1 64 бита се инсталира на новия диск за 8.36 минути.

Глупости какви 7 пъти, почти десет пъти по-бързо.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Нормален диск повече от 80 не може да дигне та ако и да е някой Раптор на 10 000 оборота. Сега правиш скоростта x2  спрямо стария диск на 7200.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А ще издържи ли година поне или да си пазя стария?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.5 Gbps е стандарт и е максималната скорост на контролера която може да бъде достигната. Предполагам, че това 1.5 Gbps (или 1,6 Gbps както си написал, не знам дали е грешка или това си искал да напишеш) си го видял написано на самия диск а не си го отчел като скорост при тест или реално прехвърляне на информация. Т.е. хард диска ти е със стандарт Sata 1.5 Gbps. Да речем че има някаква теоретична възможност да чете с близка до тази скорост, но скоростта му на записване ще е в пъти по бавна, а именно скоростта на запис е от значение при инсталиране на ОС.

Ако всичко е наред няма да се прецака за 1г. но сигурно скоростта му ще намелее, едва ли ще усетиш разлика освен в тест, макар че в твоя случай може и с тест да не се види поради ограничението на контролера на лаптопа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря Ви за изчерпателният отговор. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не са най - бързите резултати които може да покаже едно SSD, но според мен проблема не е само в самото SSD, а по - скоро в Sata контролера на лаптопа ти. Все пак е доста стар модел, не можах да намеря точна информация (не че съм търсил много), но май стандарта при лаптопа е Sata 1.5Gbps, така че и да сложиш по - бърз SSD ефект няма да има. От теста (по мой груби сметки) се вижда че скоростта на четене която се достига е около 1.2-1.3 Gbps което е почти максимума на контролера на лаптопа.

Да допълним само контролера на макар и старият леново е 3Gbps а не 1.5. Вчера уиндоуса се е актуализирал по време на теста.Ето днес новите тестове с информация за контролера.Аз лично съм доволен от резултата.

post-333504-0-43168800-1398369708_thumb.

post-333504-0-76574200-1398369721_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Снимките не се виждат, но важното е да си доволен от резултата. Това е целта на заниманието по принцип. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...