Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

Filsun

Безопасно ли е ?

Препоръчан отговор

Здравейте !

Разполагам с aiwa NSX-520. Днес ми хрумна да направя едно нещо. Прокарах си сигнала от компютъра вместо в  AUX входа без предусилване,  го включих в някой от микрофонните входове. И наистина свиреше и то доста силно, но мене повече ме кефеше, че можеше да му добавям разни ефекти. Смисъл , имаше доста ефекти - включвам му ефект "ехо" и от врътката го усилвам този ефект, voice fader, караоке с два микрофонни входа и врътка за миксирането им.

Та, да попитам. Безопасно ли е да го правя това и има ли някакъв шанс да изгори нещо по предусилвателя ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако правилно съм разбрал, то НЕ, не е безопасно. Не се прави така, а що се касае до ефектите, то може и  по друг начин да се сдобиеш с тях..

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Здравейте !

Разполагам с aiwa NSX-520. Днес ми хрумна да направя едно нещо. Прокарах си сигнала от компютъра вместо в  AUX входа без предусилване,  го включих в някой от микрофонните входове. И наистина свиреше и то доста силно, но мене повече ме кефеше, че можеше да му добавям разни ефекти. Смисъл , имаше доста ефекти - включвам му ефект "ехо" и от врътката го усилвам този ефект, voice fader, караоке с два микрофонни входа и врътка за миксирането им.

Та, да попитам. Безопасно ли е да го правя това и има ли някакъв шанс да изгори нещо по предусилвателя ?

Не е безопасно, защото микрофонните входове са десетки пъти по чувствителни от стандартните - AUX. Line, Tape и т.н.Средна входна чувствителност за един микрофон е от порядъка на 2-3 миливолта/динамичен/, докато при другите входове тя е над 200 миливолта. Другото при тези входове е, че те са нелинейни и  за целта се ползват корекционни предусилватели с обратна характеристика, за да се получи равномерна такава в банда 20 херца - 20 килохерца.. Специално в твоя случай мисля/понеже не съм гледал модела/ че имаш не динамични, а кондензаторни микрофони, на които чувствителността е по-висока, но са по некачествени.Амплитудно -честотната им характеристика е подобна с тази на динамичните. В случая ще имаш много голямо усилване на входа на крайните стъпала, което е предпоставка за дефект на последните - при напълно отворен потенциометър за силата на звука. Това е с няколко приказки. Упражнението, както ти каза колегата не се прави по твоя начин. Изгаряне, за което питаш по предусилвателя не може да се получи. Единствено можеш да повредиш крайните стъпала на изделието.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

10x за изчерпателния отговор, ще си го прокарам през AUX и няма да се занимавам с глупости, понеже това ми е единствената търпима "система" вкъщи в сравнение с другата скрап - коя от коя по-мизерни. 

И все пак, имам още едно въпросче...Понеже казваш, че микрофонните входове са десетки пъти по-чувствителни от другите, доколкото знам грамофонният (PHONO) също си има предусилване, та мога ли на него да закача микрофон ? Или пак ще изгоря нещо, защото той много драстично усилва ниските и високите ? За последното - усилвателят, за който става дума е много стар (Sharp-а който още го пазя ) и няма микрофонен вход. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

10x за изчерпателния отговор, ще си го прокарам през AUX и няма да се занимавам с глупости, понеже това ми е единствената търпима "система" вкъщи в сравнение с другата скрап - коя от коя по-мизерни. 

И все пак, имам още едно въпросче...Понеже казваш, че микрофонните входове са десетки пъти по-чувствителни от другите, доколкото знам грамофонният (PHONO) също си има предусилване, та мога ли на него да закача микрофон ? Или пак ще изгоря нещо, защото той много драстично усилва ниските и високите ? За последното - усилвателят, за който става дума е много стар (Sharp-а който още го пазя ) и няма микрофонен вход. 

Грамофонният предусилвател също е много специфичен. Не се опитвай да "откриеш топлата вода", то всичко си е измислено т.е. кое и как да бъде правилно включено.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

По принцип на грамофонния вход можеш да закачиш микрофон. Говорим за предусилватели за динамични дози от среден и висок клас. Там нещата са почти същите както самите микрофонни усилватели за разлика от това, че честотната характеристика на "дозата" е много силно изразена с повдигане в ниския спектър и много голям завал във високочестотния. И отново, за да се получи равномерна характеристика, RC групата или групите/в зависимостта от сложността на предусилвателя/ се подбират така, че предусилвателя да има точно обратната характеристика на "дозата" В твоя случай няма да имаш много добра честотна характеристика за микрофона. Предусилвателите за динамични дози са със силно изразени такива, заради това, компенсацията на предусилвателя  с неговата RC група за корекция е винаги задължително да покрива стандарта DIN45500. Има много литература по тези въпроси, интересни са и ако имаш желание можеш да намериш всичко в интернет със графиките, за да ти стане още по-ясно!Тук искам информативно да ти спомена, че предусилватели за динамични дози, на много високо ниво, струват около 2500-3000 $.Една малка кутийка и един джоб пари.Стига толкова.Лека вечер ти желая!

http://en.wikipedia.org/wiki/RIAA_equalization

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

• Добави ново...