Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Избор на бойлер

Twingo™

Препоръчан отговор

Здравейте! Ще се купува бойлер - решихме, че 50 л. ще е достатъчно:) Четох, че тези със сух нагревател натрупват по-малко варовик и се спряхме на този. Мислите ли, че е добър избор?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този бойлер за кухня ли го искаш или за баня. Ако е за баня, литрите са му малко, както и киловатите на нагревателя.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте! Ще се купува бойлер - решихме, че 50 л. ще е достатъчно :) Четох, че тези със сух нагревател натрупват по-малко варовик и се спряхме на този. Мислите ли, че е добър избор?

Ами ... какво да ти кажа - купувал/ползвал съм и на Теси, и на Елдом и на още една фирма. Въпрос и на късмет.

Все пак "Гаранционен срок - 5 год. пълна гаранция."

Не знам само този обем докъде ще стига ??

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колега,

Не съм много на "ти" с тази техника, но мога да споделя личен опит.

В къщи имаме 2 бойлера един 80л. и един 50 л. (по форма и размери много подобен на този на снимката аз му викам толумбичка :))

Та 80 литровият е на Елдом - да ти кажа изкара си точно гаранцията, даже се прецака един месец преди да му изтече 5те години пълна гаранция - та ни го смениха със чисто нов същият :) - Работи 24/7 безотказно като изключим тази смяна - ако се интересуваш от какво се развали ами от нищото - просто един ден протече и беше до там.

Малкият ни е 50 литра, но е на BOSCH от около 3 месеца го имаме и не мога да коментирам за него, за сега се държи както трябва и за каквото е предназначен (на него мием само чинии и подобни дребни разходи на топла вода) та неговото натоварване не е 24/7.

Освен ЕЛДОМ и Дипломат не са лоши - но просто не очаквай да изкарат повече от гаранцията - ще е рядкост :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Този бойлер за кухня ли го искаш или за баня. Ако е за баня, литрите са му малко, както и киловатите на нагревателя.

За баня, но ще се ползва от един човек, така че, мисля, че ще е достатъчно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Освен ЕЛДОМ и Дипломат не са лоши - но просто не очаквай да изкарат повече от гаранцията - ще е рядкост :)

Погледнах сайта на Елдом и този на Дипломат -ами предлагат само емайлирани и неръждаеми водосъдържатели. Нямат със стъкло-керамично покритие.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте щом ще е за един човек няма да се ползва повече от 2 пъти дневно предлагам ви проточен който грее водата на момента а през останалото време не черпи ток.

Зависи инсталацията колко е силна .Поради мощноста на бойлера ,който ви предлагам трябва инсталацията ви дае най малко 4 квадрата

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте щом ще е за един човек няма да се ползва повече от 2 пъти дневно предлагам ви проточен който грее водата на момента а през останалото време не черпи ток.

За баня - 6 kW - зимата ще е доста бързо къпане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Зависи инсталацията колко е силна .Поради мощноста на бойлера ,който ви предлагам трябва инсталацията ви дае най малко 4 квадрата

Да, но мисля, че проточните бойлери работят на трифазен ток, а нямаме такъв:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://technika.bg/product/12551/protochen-boyler-relax-za-banya.html не мислете а погледнете пише 230 волта на тоя линк който ви дадох това е 1 фаза и нула 
Ако участват 2 фази и повече тогава говорим за 380 волта и на горе .
Не ми се обяснява ел. техник съм и ви предлагам нещо което работи на 230 волта прочетете моля преди да се исказвате така неподготвени

За баня - 6 kW - зимата ще е доста бързо къпане.

Нещо не ви разбрах доискажете се разбираемо. Обосновете се!

Директно по темата да щом ви харесва и има 5 години гаранция добре ми изглежда.
За след 5 години ще съберете пари за нов пък нищо не се знае може и много повече да искара.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

http://technika.bg/product/12551/protochen-boyler-relax-za-banya.html не мислете а погледнете пише 230 волта на тоя линк който ви дадох това е 1 фаза и нула 

Ако участват 2 фази и повече тогава говорим за 380 волта и на горе .
Не ми се обяснява ел. техник съм и ви предлагам нещо което работи на 230 волта прочетете моля преди да се исказвате така неподготвени

Нещо не ви разбрах доискажете се разбираемо. Обосновете се!

Всеки, който е ползвал проточен бойлер знае, че при увеличаване на дебита - намалява температурата на водата. Зимно време температурата на водата в водопровода е доста ниска, затова трябва по-голяма мощност на бойлера. За да сте сигурни, че ще се къпете комфортно - не със слаба струя или с хладка вода - трябва поне 9 kW нагревател, оттам - 6 кв.мм. проводник, 50 А предпазител. От Енерго про знам, че до 1994 г за главeн предпазител на жилище са слагали 63/63 А. След това слагат според заявената мощност. Има вероятност главния предпазител да гори/изключва.

Понеже казваш че си електротехник - стандарта е 230/400 V. :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проточния бойлер зимата ще стопли студената вода може по бавно , но не подценявайте 6 киловата това е много на момента хаби 4 5 до 6 киловата  водата е топла
цитат: Понеже казваш че си електротехник - стандарта е 230/400 V 
какви 400 V от къде го измисли това говорим за бърз нагревател на 220 
Цитат: За да сте сигурни, че ще се къпете комфортно - не със слаба струя или с хладка вода - трябва поне 9 kW нагревател, оттам - 6 кв.мм. проводник, 50 А предпазител
Къде фръкна бе момче атомна централа ли ще правиш , парна инсталация ли ще произвеждаш какви са тея изчисления които си измисляш я помисли пак
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Проточния бойлер зимата ще стопли студената вода може по бавно , но не подценявайте 6 киловата това е много на момента хаби 4 5 до 6 киловата  водата е топла
Цитат: За да сте сигурни, че ще се къпете комфортно - не със слаба струя или с хладка вода - трябва поне 9 kW нагревател, оттам - 6 кв.мм. проводник, 50 А предпазител
Къде фръкна бе момче атомна централа ли ще правиш , парна инсталация ли ще произвеждаш какви са тея изчисления които си измисляш я помисли пак

Не се карайте, защото така или иначе, не мисля да купувам проточен бойлер - не е ясно дали ще мога да се изкъпя спокойно, или не. Елдом-а със сух нагревател мисля да го поръчам.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

За баня, но ще се ползва от един човек, така че, мисля, че ще е достатъчно.

Разгледах другите бойлери в сайта на Елдом, цените им са доста високи, особенно на неръждаемите. Този, който си избрал е компромис между цена, качество и обем. Лошото на емайлираните водосъдържатели е, че след време емайла се пука и лющи. Метала остава без защита и го погва корозията. Това, дали е сух нагревателя или е разположен вътре в бойлера няма такова голямо значение за натрупване на варовик. Водата в къщи е доста варовита, бойлера съм го отварял два пъти за 8 години - варовика върху нагревателя (меден с никелово покритие) е доста символично.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ние не се караме, нали ?? Поне аз не.

Зависи какво разбираш под "топла вода"

Говорех ти за стандарта на напрежението - не е 380, а 400 V.

Момче съм бил ... вече забравих кога.
Електротехник съм от 30 години, също така електро-проектант.
Ти като не можеш да си сметнеш една инсталация ...

И се научи как се цитира мнение.
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ние не се караме, нали ?? Поне аз не.

Зависи какво разбираш под "топла вода"

Говорех ти за стандарта на напрежението - не е 380, а 400 V.

Момче съм бил ... вече забравих кога.
Електротехник съм от 30 години, също така електро-проектант.
Ти като не можеш да си сметнеш една инсталация ...

И се научи как се цитира мнение.

Научил съм се от давна просто реших да отговоря нестандартно

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не се карайте, защото така или иначе, не мисля да купувам проточен бойлер - не е ясно дали ще мога да се изкъпя спокойно, или не. Елдом-а със сух нагревател мисля да го поръчам.

Добре си решил, но все пак си помисли 50л.или 80л.

Нашият беше "Елдом" 50л. с 5 години обща гаранция и 10 години на водосъдържателя.

Та, изкара над 10 години преди да протече.

Купихме пак "Елдом" Еврика 50л. със сух нагревател и 5 години пълна гаранция!

Доволен съм!

Това че нагревателя бил малък са чисти глупости, както и спекулации относно покритието на водосъдържателя.

Всъщност нагревателите са 2х800W с управление на всеки отделно. Това е вид предимство ако изгори нагревател защото другия ще те "покрие" до отстраняване на дефекта. Това дава възможност и за намаляване изразходената електроенергия, като за доподгряване не е нужно да работят и 2-та нагревателя

Водата пък е годна за консумация, пиене, готвене!!!!!

Имаше един период в който бойлерите "Елдом" и "Дипломат" даваха много дефекти, но дано това вече е минало.

Късмет с покупката!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добре си решил, но все пак си помисли 50л.или 80л.

Нашият беше "Елдом" 50л. с 5 години обща гаранция и 10 години на водосъдържателя.

Та, изкара над 10 години преди да протече.

Купихме пак "Елдом" Еврика 50л. със сух нагревател и 5 години пълна гаранция!

Доволен съм!

Това че нагревателя бил малък са чисти глупости, както и спекулации относно покритието на водосъдържателя.

Всъщност нагревателите са 2х800W с управление на всеки отделно. Това е вид предимство ако изгори нагревател защото другия ще те "покрие" до отстраняване на дефекта.

Водата пък е годна за консумация, пиене, готвене!!!!!

Имаше един период в който бойлерите "Елдом" и "Дипломат" даваха много дефекти, но дано това вече е минало.

Късмет с покупката!

Забравих да спомена, че имаме 15-годишен елдом 50л, мисля, че нагревателя му е сменян, но още работи :D

Та, благодаря на всички за мненията, ще пиша, когато го получа:)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване