Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да свържа потенциометър?

Ramboy

Препоръчан отговор

Здравейте, от скоро започнах да се занимавам любителски с аудио техника и реших да си направя прост аудио усилвател с захранване +/- 12в 1,6А. с интеграла TDA2003. Направих платката и запоих всичко по нея, но ми остана само потенциометърът и не знам как да го свържа. Потенциометърът е 10к ohms. Ако някой може да ми помогне ще съм му много благодарен.

Това е схемата:

post-343957-0-69253200-1413135781_thumb.

Това е платката и разположението на елементите по нея:

post-343957-0-77252300-1413135824_thumb.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте, от скоро започнах да се занимавам любителски с аудио техника и реших да си направя прост аудио усилвател с захранване +/- 12в 1,6А. с интеграла TDA2003. Направих платката и запоих всичко по нея, но ми остана само потенциометърът и не знам как да го свържа. Потенциометърът е 10к ohms. Ако някой може да ми помогне ще съм му много благодарен.

Това е схемата:

attachicon.gif123.jpg

Това е платката и разположението на елементите по нея:

attachicon.gif1234.jpg

ТО си пише, средния край на 5, другите два на 4 и 6

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

На схемата е ясно написано - средният извод на 5, другите два на 4 и 2.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Последно 5, 4, 8 нали?  :)

6 и 8 са ти захранването на платката. Като запоиш извода на потенциометъра там, GND - къде? Не случайно пистата на платката точно там е удебелена и изводи 6,7 и 8 са отделно от другите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Имам и друг въпрос. Останаха 2 отвора на платка, които не знам за какво са. Някой може ли да ми обясни къде трябва да отидат? 

post-343957-0-62274500-1413138552_thumb.

post-343957-0-38402000-1413138554_thumb.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това за изводи за полевите транзистори. Като гледам, май си сложил биполярни BC-та.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това за изводи за полевите транзистори. Като гледам, май си сложил биполярни BC-та.

И полевите и биполярните са с по 3 извода, а и полевите са 2, но биполярния 1.

Тия готови китове вечно са изпобъркани.

Най добре да проследи схемата от - до и съпостави с изграденото!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

И полевите и биполярните са с по 3 извода, а и полевите са 2, но биполярния 1.

Тия готови китове вечно са изпобъркани.

Най добре да проследи схемата от - до и съпостави с изграденото!

Точно пък КП 303 са с 4 извода. Не е ясно какви са сложени на платката, ясно е, че са запоени неправилно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом ти си я правил, то следва да си наясно защо се случва така. 

Вземи сега и начертай нова схема според това, което си изградил, а след това съпостави с първата и грешката ще "лъсне"

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Щом ти си я правил, то следва да си наясно защо се случва така. 

Вземи сега и начертай нова схема според това, което си изградил, а след това съпостави с първата и грешката ще "лъсне"

Както казах в началото съм новобранец изобщо в ел. техниката и това е сложно за мен. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Както казах в началото съм новобранец изобщо в ел. техниката и това е сложно за мен. 

Наясно ли си за какво служат изобщо двата полеви транзистора на входа на крайното стъпало изобщо? За втори път питам - какви полеви транзистори си сложил, или изобщо какви.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е, как ще се научиш!!!! Четенето и чиртаенето на схеми стои в основата!

Нищо сложно няма! вземаш един маркер и почваш! Гледаш платката, че писта тръгва пр. от 1 и отива на чарк х (рисуваш на листа, а с маркера маркираш нарисуваното върху платката)

Съпоставяш твоята схема с печатната, проверяваш правилноста на монтажа и "хващаш" грешката!

Казваш не е готов кит, но като гледам, май си е от готовите но за сглабяне защото казваш, че си новобранец в тематиката а това предполага, че няма как сам да си изработил печатната платка.

Най вероятно е както казах - кита да е изпобъркан!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Двата транзистора са: f245c ph 01

ооооо сега разбрах в магазина са ми объркали транзисторите.

трябва да са КП302В ( руски). :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това са BF 245, разпояваш ги нежно от платката и ги монтираш по правилният начин.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е полевият транзистор с посочени изводи и номерация. Свързваш ги съответно по схемата, аналогично на руските. И от къде тръгнахе - един потенциометър, а къде се стигна!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това е полевият транзистор с посочени изводи и номерация. Свързваш ги съответно по схемата, аналогично на руските. И от къде тръгнахе - един потенциометър, а къде се стигна!

Офтопик!

Приятелю! То било много интересно да четеш отстрани и да не вземаш участие по темата.  Опитай и ще видиш колко ще ти е интересно да четеш дивотии!

"А как е правилният начин?"

Чорт знает!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...