Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Какъв поялник и тинол ми трябват, как да запоявам правилно

niki292002

Препоръчан отговор

Здравейте, искам да попитам как да запоявам правилно, как да почиствам повърхностите преди да запоя, какъв поялник ми трябва (печатни платки), какъв тинол ми трябва, и как да разбера колко волта са диоди или каквото и да е там и как да разбера какъв резистор ми трябва(резистора служеше ако напрежението например е 12V а диода е на 5V да не изгори диода, нали?).

Благодаря предварително.

П.П.Сега навлизам в тази сфера и ми е много интересно. :)

П.П.2 Предпочитам всичко да се взима от elimex защото ми е близко.

П.П.3 Колко V поялник ще ми трябва за запояване на резистори, малки кабелчета, диоди и т.н.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Печатни платки !!! Май ти е рано още като чета какви работи питаш.

Почни с есперименталки има време за печатните ...

На теб всичко ще ти свърши работа. Отиваш и купуваш за 10 лева всичко и почвай смело.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не всички са се родили научени. Всички сме започнали от някъде. Като пита защо да не му се отговори?

Моя поялник е от 5 лева и ми върши идеална работа. Цената на поялника не определя работата която се върши с него.

Поялник: Някакъв от 5-7 лева. По-скъп за обикновени елементи няма смисъл.

Тинол: Какъвто ти позволява бюджета. Като начало малка опаковка. Този със сребро е скъп. Ако има калай/олово 60/40, 1мм дебелина.

Вакуум помпа: Някоя евтина за 2-3 лева.

Поставка за поялника ако парите позволяват и хоби китчета като за начало.

След време може да се научиш да си правиш и сам платки от фолиран текстолит.

За почистване на замърсени повърхности се ползва паста за запояване. Аспирина много мирише.

Резисторите във въпроса ти служат за ограничаване тока през (свето)диодите за да не изгорят.

Изчисляват се чрез закона на Ом.

Елимекс е скъп магазин за нещата които ти трябват. По-добре Конрад. Разликата в целите от доста голяма.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не всички са се родили научени. Всички сме започнали от някъде. Като пита защо да не му се отговори?

Моя поялник е от 5 лева и ми върши идеална работа. Цената на поялника не определя работата която се върши с него.

Поялник: Някакъв от 5-7 лева. По-скъп за обикновени елементи няма смисъл.

Тинол: Какъвто ти позволява бюджета. Като начало малка опаковка. Този със сребро е скъп. Ако има калай/олово 60/40, 1мм дебелина.

Вакуум помпа: Някоя евтина за 2-3 лева.

Поставка за поялника ако парите позволяват и хоби китчета като за начало.

След време може да се научиш да си правиш и сам платки от фолиран текстолит.

За почистване на замърсени повърхности се ползва паста за запояване. Аспирина много мирише.

Резисторите във въпроса ти служат за ограничаване тока през (свето)диодите за да не изгорят.

Изчисляват се чрез закона на Ом.

Елимекс е скъп магазин за нещата които ти трябват. По-добре Конрад. Разликата в целите от доста голяма.

Може ли да ми покажеш един такъв хоби кит (да се ориентирам по нещо) и за какво се ползва тази вакуумна помпа ? :)

П.П. Също къде е най-близкият магазин на конрад до бъкстон или красно село, не съм добре във оринетирането. :D

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един въпрос, как се подхожда със поялник за пръв път ?

Защото на тоя който взех му преебах човката, взех нова и не искам и тя да си замине :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Един въпрос, как се подхожда със поялник за пръв път ?

Защото на тоя който взех му преебах човката, взех нова и не искам и тя да си замине :)

Топиш в колофона и слагаш припои на човката. Гледай поне малко клипове в тубата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване