Премини към съдържанието
От 1-ви септември 2021 г., вход във форумите ще е възможен само с имейл адрес вместо потребителско име. Ако не помните имейла с който сте се регистрирали, вижте го в настройките на профила си. ×
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

тълкувание на КСО чл. 6 от НОИ


Препоръчан отговор


Здравейте,
бих искал да помоля за мения по следния казус - спор с НОИ.

Причината да направя запитване до НОИ е факта, че на самоосигуряващи лица съдружници в ООД, които се осигуряват на доход над минималния получават заверка на осигурителните си книжки върху минималния доход - 420 лв. Направих запитване до НОИ за основанието за това и техния отговор беше, че на основание чл.6 ал.8 от КСО, когато въпросните лица не са подавали декларации като физически лица, за осигурителен стаж им се зачита МОД определен за периода.

Четейки въпросия чл. 6 не виждам подобна дефиниция и за това бих помолил за мнения от юристи.
При положение, че доржавата се чуди как да напълни ДОО подобно тълкование на НОИ ми изглежда като призив за осигуряване на минимума. В краяна сметка съдружниците в ООД разчитат на печалбите на фирмите и дивидент от тях и подобно ограничение ми се струва неуместно.

Благодаря предварително

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

бих искал да помоля за мения по следния казус - спор с НОИ.

Причината да направя запитване до НОИ е факта, че на самоосигуряващи лица съдружници в ООД, които се осигуряват на доход над минималния получават заверка на осигурителните си книжки върху минималния доход - 420 лв. Направих запитване до НОИ за основанието за това и техния отговор беше, че на основание чл.6 ал.8 от КСО, когато въпросните лица не са подавали декларации като физически лица, за осигурителен стаж им се зачита МОД определен за периода.

Четейки въпросия чл. 6 не виждам подобна дефиниция и за това бих помолил за мнения от юристи.

При положение, че доржавата се чуди как да напълни ДОО подобно тълкование на НОИ ми изглежда като призив за осигуряване на минимума. В краяна сметка съдружниците в ООД разчитат на печалбите на фирмите и дивидент от тях и подобно ограничение ми се струва неуместно.

Благодаря предварително

На прима виста ще нахвърлям няколко неща, че не ми се рови (мисли) сега.

 

От написаното разбирам, че говориш за работещи съдружници в ООД. Вноските за осигуровки през годината са авансови и върху МОД - 420. Накрая, след счетоводното приключване може да се наложи довнасяне. Как няма да подаваш декларация - фирмата си плаща корпоративен данък (ако се налага), но за това което ти получаваш - дивидент, печалба ... си подаваш по ЗДДФЛ.

 

Доходи от източници в Република България

Чл. 8. (3) Доходите от дивиденти и ликвидационни дялове от участие в местни юридически лица и неперсонифицирани дружества, включително договори за съвместна дейност, са от източник в Република България.
 

Допълнителни разпоредби

§ 1. По смисъла на този закон:
5. "Дивидент" е:
а) доход от акции;
б) доход от дялови участия, включително от неперсонифицирани дружества и от други права, третирани като доходи от акции;
в) скрито разпределение на печалбата.
6. "Ликвидационен дял" е:
а) ликвидационен дял по смисъла на Търговския закон, включително дела от имуществото, начислен на съдружник при прекратяване на събирателно или командитно дружество;
б) паричната равностойност на дела от имуществото, начислена на съдружник при прекратяване на членство в дружество;
в) полагащата се дялова вноска при прекратяване на членство в кооперация или при прекратяване на кооперация;
г) имуществото, прехвърлено при преобразуване чрез прехвърляне на имущество на едноличния собственик по реда на чл. 265 от Търговския закон;
д) доход с характер на дял по букви "а" - "г" при прекратяване на търговско дружество/кооперация или при прекратяване на членство в търговско дружество/кооперация в чужбина.

 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Архивирана тема

Темата е твърде стара и е архивирана. Не можете да добавяте нови отговори в нея, но винаги можете да публикувате нова тема, в която да продължи дискусията. Регистрирайте се или влезте във вашия профил за да публикувате нова тема.

×
×
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване