Премини към съдържанието
pierre.petrov

Оборудване на лаборатория по биоелектроника

Препоръчан отговор

Здравейте,

Аз съм на 24. Мама и тато не се кефеха на факта, че искам да се занимавам с електроника и биология, кагато бях малък, затова станах програмист. Сега, далеч в София, мога да си сменя професията, с това, което реално ме кефи.

Имам една свободна, необзаведена стая от 20-22 кв. м. в квартирата си, която смятам да превърна в лаборатория/ателие. Искам да се занимавам с електроника в областта на медицината, но още не съм решил дали става дума за вътрешни(изкуствени органи, датчици и т.н.) или за външни (датчици/спомагатели/укрепителни елементи и т.н.) уреди или нанотехнологии - те са вътрешни, но са в друга категория защото са много малки.

Ясно ми е че всичко това ще стане само в чужбина, затова в България (временно) смятам да работя като специалист по аудио техника, докато натрупам пари за чужбина. Знам че има една (голяма) фирма, която се занимавам с това и може да ми плаща свястна заплата - 4/5000 лв. Има още една, тя се занимава с коли, но там не ми е много интерестно и не съм се интересувал много.

Та, имам бюджет от 6000 (6 хиляди) лв. Това е малко за такава лаборатория, но толкова имам : ( - 3000 за микроскоп и останалото за електроника.

Относно микроскопа, в момента питам по различни форуми и се ориентирам, но цената по всяка вероятност ще е горе-долу толкова.

Относно електрониката, моля за помощ тука. До сега не съм се занимавал сериозно с нея (четенето на материали на сухо не се брой - докато не го видиш и пипнеш е странно) поради ред причини. Искам съвети как да започна, какво да купя в началото, как да го организирам и т.н.

Ето какво си представям аз:

- Закупуване на оборудване по механика (отверки, клещи, триони, дрелки, крепежни елементи да имам под ръка, подобни)

Тука ми се иска да взема нещо качествено, не китаиските боклуци, които се огъват след няколко месечно използване или ръждясват лесно.

- Оборудване по електроника (поялници, уреди за измерване, различни кабели, да имам на готово)

Елементи, сега в началото мисля, че няма да ми трябват, по-късно като напредна, ще си купя няколко броя (30-40) от всяко да си имам под ръка. Много ми се иска да си взема и една добра станция за запояване.

- Аудио техника

Ще заделя 1500 лв. (от дадените 3000) за бъдещето, за закупуване/правене на различни слушалки, микрофони, тонколони, всичко свързано с аудио техника. Това също е много малко за такъв скъп пазар, но предполагам ако спестявам попътно, ще вдигна бюджета.

Относно университета, отписъл съм всякакви такива истории. Нямам време да го карам, било то и за единия документ. С моя 8 часов работен ден и (малоумните) изисквания на ТУ да се присъства на упр. и да се се вземат заверки, просто не го виждам как ще стане.

Вижда ми се по-правилно да направя едно свястно CV, да отида при фирмата и да им покажа какво мога. От мой познати, съм останал с впечатлението, че в ТУ (почти) няма нещо, което да не мога да науча от интернет.

Кажете какво мислите по въпроса?

Предварително искам да благодаря на всички за отделеното време, знам колко е широка темата и оценявам помощта ви : )

Редактирано от pierre.petrov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.! Не прекъсвай образованието си! Довърши го, дори и задочно!

2. За електро- и механично оборудване (особено механичното) предвиди поне 8-900 лева(може и да се окажат недостатъчни):

- ако смяташ да се занимаваш сериозно с това, а не е някава моментна тръпка, предвиди свестен осцилоскоп(вж. ebay) поне Tektronix dual cannel, добър захранващ модул с +/-5, +/12, vario; сигнал-генератор.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

1.! Не прекъсвай образованието си! Довърши го, дори и задочно!

2. За електро- и механично оборудване (особено механичното) предвиди поне 8-900 лева(може и да се окажат недостатъчни):

- ако смяташ да се занимаваш сериозно с това, а не е някава моментна тръпка, предвиди свестен осцилоскоп(вж. ebay) поне Tektronix dual cannel, добър захранващ модул с +/-5, +/12, vario; сигнал-генератор.

Относно осцилоскопа, и на мене ми казаха, че една сума трябва да се отдели за него - споменаха ми поне 700 лв.

Относно образованието, аз съм завършил ФМИ, бакалавър - споменах ТУ, защото още се чудя дали ще ми трябва диплома, за да кандидатствам в някоя фирма в България. В чужбина гледат сериозно на такива неща и там ще ми трябва вече документ, така че най-добре найстина да си изкарам един такъв задочно - идеята е добра : )

Редактирано от pierre.petrov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Osciloscope

Lab Power Supply

Vacuum soldering

Редактирано от belivakov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте,

Аз съм на 24. Мама и тато не се кефеха на факта, че искам да се занимавам с електроника и биология, кагато бях малък, затова станах програмист. Сега, далеч в София, мога да си сменя професията, с това, което реално ме кефи.

Имам една свободна, необзаведена стая от 20-22 кв. м. в квартирата си, която смятам да превърна в лаборатория/ателие. Искам да се занимавам с електроника в областта на медицината, но още не съм решил дали става дума за вътрешни(изкуствени органи, датчици и т.н.) или за външни (датчици/спомагатели/укрепителни елементи и т.н.) уреди или нанотехнологии - те са вътрешни, но са в друга категория защото са много малки.

Ясно ми е че всичко това ще стане само в чужбина, затова в България (временно) смятам да работя като специалист по аудио техника, докато натрупам пари за чужбина. Знам че има една (голяма) фирма, която се занимавам с това и може да ми плаща свястна заплата - 4/5000 лв. Има още една, тя се занимава с коли, но там не ми е много интерестно и не съм се интересувал много.

Та, имам бюджет от 6000 (6 хиляди) лв. Това е малко за такава лаборатория, но толкова имам : ( - 3000 за микроскоп и останалото за електроника.

Относно микроскопа, в момента питам по различни форуми и се ориентирам, но цената по всяка вероятност ще е горе-долу толкова.

Относно електрониката, моля за помощ тука. До сега не съм се занимавал сериозно с нея (четенето на материали на сухо не се брой - докато не го видиш и пипнеш е странно) поради ред причини. Искам съвети как да започна, какво да купя в началото, как да го организирам и т.н.

Ето какво си представям аз:

- Закупуване на оборудване по механика (отверки, клещи, триони, дрелки, крепежни елементи да имам под ръка, подобни)

Тука ми се иска да взема нещо качествено, не китаиските боклуци, които се огъват след няколко месечно използване или ръждясват лесно.

- Оборудване по електроника (поялници, уреди за измерване, различни кабели, да имам на готово)

Елементи, сега в началото мисля, че няма да ми трябват, по-късно като напредна, ще си купя няколко броя (30-40) от всяко да си имам под ръка. Много ми се иска да си взема и една добра станция за запояване.

- Аудио техника

Ще заделя 1500 лв. (от дадените 3000) за бъдещето, за закупуване/правене на различни слушалки, микрофони, тонколони, всичко свързано с аудио техника. Това също е много малко за такъв скъп пазар, но предполагам ако спестявам попътно, ще вдигна бюджета.

Относно университета, отписъл съм всякакви такива истории. Нямам време да го карам, било то и за единия документ. С моя 8 часов работен ден и (малоумните) изисквания на ТУ да се присъства на упр. и да се се вземат заверки, просто не го виждам как ще стане.

Вижда ми се по-правилно да направя едно свястно CV, да отида при фирмата и да им покажа какво мога. От мой познати, съм останал с впечатлението, че в ТУ (почти) няма нещо, което да не мога да науча от интернет.

Кажете какво мислите по въпроса?

Предварително искам да благодаря на всички за отделеното време, знам колко е широка темата и оценявам помощта ви : )

Не разбрах!

Ти с нано технологии ли искаш да се занимаваш или да работиш в собствен сервиз за аудио техника???

Имаш ли поне малко представа от електротехника (електроника), химия, биология или физика?

Ще накупиш техника, а знаеш ли какво да я правиш?

В чужбина държали на дипломите, чуда се защо???

Не се ходи в университет "за единия документ", а за знания и умения, които няма как да получиш по-друг начин.

Редактирано от supervas (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много е трудно правенето на качествени тонколони, а па да не говорим за слушалки.

Трябват не малко изчисленя, под какъв ъгъл и много други за да направиш тонколона с хубав звук.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://www.tu-sofia.bg/specialties/preview/722

Виж тази магистратура, преди имаше повече неща свързани с мехатрониката, но явно вече не е модерно. Всеки втори налита на КСИ и телекомуникации.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко много хейт за един прост въпрос... :D

На @supervas

Не не съм се занимавал до сега с точни научи (биология, химия, физика и прочие). Когато ти си бил в първи клас също не си се занимавал с тях, но вашите не са те спрели да ходиш на училище за това, нали? :P

Горе много ясно съм казал какво искам, не се прави на интересен. В България с медицинско оборудване никой не се занимава та да ти плаща нещо повече от нищо. Ако искаш да изкарваш добри пари като инженер, виждаш кои фирми ги дават и се насочваш към тях. Тука не е Америка, та да имаш избор в това отношение.

Относно оборудването - нали се сещаш, че аз ако нямам ясна представа за бъдещите си разходи, ще прахосам всичко за глупости още в началото. Не е като да имам 3 бона заплата, да си позволя експерименти (т.е. полупки) по 500-600 лв. на месец. Познавам хора, които се занимават любителски в аудио/видео техника и те ми казаха, че в техните... ателиета в къщи, имат един какви си и един какви си уреди - най-вероятно и на мене ще ми потрябват подобни след време - бих се радвал да знам още от сега, преди да похарча парите : )

Също така, аз никъде не съм казал, че уредите ще ги купувам веднага - това би било малоумно.

Това мнение много ми напомня на моите мили родители и на хората в България като цяло - те ще изтъкнат 1000 причини нещо да не може да стане, сакън да не стъпим една крачка пред тях. Също така ще кажат, че е много трудно, изключително сложно, най-добре да не се занимаваме с него - има по-умни хора от нас, ние не ставаме за там. Много ми е интерестно, тези ходица в чужбина, дето изкарват по 20,000 долара не месец и се занимават с електротехника или нещо друго - те как са го постигнали??? (сигурно пият хапчета за акъл)

Но, добре, аз съм отворен към всякакво мнение. Може ли някой да ми изтъкне реална причина да запиша ТУ, освен че ще ми трябва допломата за чужбина. Има ли нещо, в тази сграда (на ТУ) по електроника, което аз да не мога да прочета от интернет или от библиотеката, или някаква невероятна техника (уреди), до която само ТУ има достъп и на мене ще ми трябват, и аз не мога да си я купя сега/в бъдеще? Не говоря за огромните двигатели, които се намират в мазетата, те са далече от мене - говоря за електротехника.

Знам, че вътре има големи змейове на тази тема и от асистентите можеш да научиш найстина много - но за да го направиш трябва да запишеш редовно обучение, което с моя 8 часов работен ден, просто не го виждам как ще стане - ако някой има предложение, моля, нека да каже, аз мислех, мислех и не се сещам. Толкова пари за квартира, толкова пари пращам обратно в къщи, защото нашите нямат, толкова за това, толкова за онова, и като теглиш чертата, ако не работиш на 8 часа, няма да свързваш нормално двата края.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

...

Но, добре, аз съм отворен към всякакво мнение. Може ли някой да ми изтъкне реална причина да запиша ТУ, освен че ще ми трябва допломата за чужбина. Има ли нещо, в тази сграда (на ТУ) по електроника, което аз да не мога да прочета от интернет или от библиотеката, или някаква невероятна техника (уреди), до която само ТУ има достъп и на мене ще ми трябват, и аз не мога да си я купя сега/в бъдеще? Не говоря за огромните двигатели, които се намират в мазетата, те са далече от мене - говоря за електротехника.

...

И да и не. Да, можете да откриете много от информацията в интернет. Но, не, не можете толкова лесно да научите тези неща защото при обучението има методология, има последователност на нещата. Докато ако решите да се самообучавате буквално няма да знаете от къде да започнете. Освен това е добре да осмислите идеята че за да се поддържате постоянно във форма е нужно постоянно да четете и се развивате. А ако тръгнете по метода на самообучение ще сте назад поне няколко години

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.