Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Помогнете ми да направя резюме на текста...

Френският класицизъм. Неговият разцвет настъпва през 60-те и 70-те години на XVII в., когато творят Расин, Боало, Лафонтен, Ларофушко, Лафайет и Молиер. Следващите три-четири десетилетия бележат неговия упадък, докато през ..-те години на XVIII в. идва времето на втората му кулминация вече в рамките на Просвещението и в услуга на просвещенските идеи за обновяване на обществото.Този нов класицизъм, възроден с усилията на Волтер (1694) - (1778) и неговите последователи, се обръща към утвърдените от предишния етап жанрове - трагедия,комедия,епос,ода,елегия,сатира, за да изрази напредничавите философским природнонаучни и обществени идеи на епохата.
Актуалните тежнения се обличат в характерната за разглежданото направление обобщено възвишена форма, но между конкретната злободневност на съдържанието и абстракната условност на художествения израз все по-често възниква непреодолимо напрежение.Загубва се предишната тънкост на психологическия анализ, последователността в поведението на характерите. Затова пък се усилва политическата и философската наситеност на творбите. Особена идейна сила придобиват тирадите, които често надхвърлят рамките на конкретната драматична ситуация и се превръщат в публични речи.Драматичният конфликт се изнася от сферата на вътрешните преживявания във външния свят и вече не се корени във волята и чувствата на героя, а в обективните обстоятелства на действителността - политическа тирания, национален гнет, религиозен фанатизъм и т.н.
Политическата злободневност и тенденциозност характеризират и революционния класицизъм от края на века, който продължава тенденциите на просветителския. Сега философската трагедия отстъпва място на политическата, обикновено основана върху сюжет от националната история.Миналото служи вече не толкова като еталон за съвършенство, колкото като възможност да се правят аналогии с настоящето. Разширява се значително и сюжетния обсег.Подготвя се преходът към следващата епоха.
Редактирано от ew0ny15 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом теб те мързи да го напишеш, защо смяташ, че на мен ще ми се чете от такава жалка снимка  ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом теб те мързи да го напишеш, защо смяташ, че на мен ще ми се чете от такава жалка снимка  ?

Редактиран  :wink12: 

Редактирано от ew0ny15 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Че то този текст е с обема на резюме - какво резюме да се напише ...... едно изречение?!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.