Премини към съдържанието
Kojack

Формула в помощ на математически казус

Препоръчан отговор

Здравейте,

от няколко дни се опитвам без успех да изведа формула която да ми помогне в следния казус.

Ако имаме числата от 1 до 12 разпределени последователно във всички календарни дни от годината.

Имаме 12 календара с такова последователно разпределение, но с разликата че всеки следващ започва годината със всяко следващо число от 1 до 12.

Има ли формула която би ми помогнала ако да кажем имам дадени число от 1 до 12 и конкретна дата, да разбера на кой от 12-те календара със разпределени числа ще има съвпадение на числото с датата ?

12-те календара са попълнени така: I вариант започва с 01.01 - 1 ; 02.01 - 2 ; 03.01 - 3

II вариант започва с 01.01 - 2 ; 02.01 -3 ; 03.01 - 4

III вариант започва с 01.01 - 3 ; 02.01 - 4 ; 03.01 - 5    и така 12 календара.

Приемаме че февруари винаги е 29 дни. Април,Юни,Септември,Ноември - 30 и Януари,Март,Май,Юли,Август,Октомври,Декември - 31

Чрез тези 12 календара и числата от 1 до 12 се получава така, че всяко едно число от 1 до 12 е покрито със всяка дата от годината в някой от тези календари.

Ако някой има желание да помогне моля да се включи с идея/предложение или къде мога да намеря отговор на този казус :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

публикувано (редактирано)

Здравейте,

от няколко дни се опитвам без успех да изведа формула която да ми помогне в следния казус.

Ако имаме числата от 1 до 12 разпределени последователно във всички календарни дни от годината.

Имаме 12 календара с такова последователно разпределение, но с разликата че всеки следващ започва годината със всяко следващо число от 1 до 12.

Има ли формула която би ми помогнала ако да кажем имам дадени число от 1 до 12 и конкретна дата, да разбера на кой от 12-те календара със разпределени числа ще има съвпадение на числото с датата ?

12-те календара са попълнени така: I вариант започва с 01.01 - 1 ; 02.01 - 2 ; 03.01 - 3

II вариант започва с 01.01 - 2 ; 02.01 -3 ; 03.01 - 4

III вариант започва с 01.01 - 3 ; 02.01 - 4 ; 03.01 - 5    и така 12 календара.

Приемаме че февруари винаги е 29 дни. Април,Юни,Септември,Ноември - 30 и Януари,Март,Май,Юли,Август,Октомври,Декември - 31

Чрез тези 12 календара и числата от 1 до 12 се получава така, че всяко едно число от 1 до 12 е покрито със всяка дата от годината в някой от тези календари.

Ако някой има желание да помогне моля да се включи с идея/предложение или къде мога да намеря отговор на този казус :).

Формула имаш предвид една сметка и да ти върне число от 1 до 12? Трудно.

Обаче ако имаш предвид алгоритъм - суперлесно:

Първа част - функция да ти върне кой ден от годината сме - да почва от 0.

втора част - изкарваш остатъка от деня разделен на 12, добавяш едно. Това е стойността на числото за първата година.

трета част - сега от твоето число вадиш полученото и намираш остатък от абсолютна стойност добавяш 12 (заради отрицателните стойности), намираш отново остатък от 12 и добавяш 1.

Редакция - малко се заблудих с условието отначало.

Редактирано от flare (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Формула имаш предвид една сметка и да ти върне число от 1 до 12? Трудно.

Обаче ако имаш предвид алгоритъм - суперлесно:

Първа част - функция да ти върне кой ден от годината сме - да почва от 0.

втора част - изкарваш остатъка от деня разделен на 12, добавяш едно. Това е стойността на числото за първата година.

трета част - сега от твоето число вадиш полученото и намираш остатък от абсолютна стойност с 12 и добавяш 1.

Редакция - малко се заблудих с условието отначало.

Имам предвид. Пример: Казвам числото 7 и дата 24.05. По какъв начин мога да разбера в кой от 12-те календара на 24.05 е числото 7.  Числото аз го задавам и броя на дните е винаги както го посочих, не е необходимо да е за някоя конкретна година.Или аз немога да обясня коректно. Поправи ме.

Би ли описал алгоритъма с пример. Да кажем избираш число 10 и дата 17.04 . На кои календар от 12те имаме съвпадение 17.04 - 10 ?

Редактирано от Kojack (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам предвид. Пример: Казвам числото 7 и дата 24.05. По какъв начин мога да разбера в кой от 12-те календара на 24.05 е числото 7.  Числото аз го задавам и броя на дните е винаги както го посочих, не е необходимо да е за някоя конкретна година.Или аз немога да обясня коректно. Поправи ме.

Ето ти моя алгоритъм

24.05 е 31+29+31+30+24 = 145и ден.

остатък 145 на 12 = 1, добавяме 1 = 2 (числото за 24и май в първия календар е 2)

от 7 вадим 2 получава се 5. (Опа - направих корекция на алгоритъма горе). добавяме 12 (заради отрицателните числа) = 17, остатък с 12 е 5 добавяме 1 = 6.

В 6ия календар на 24 май отговаря числото 7.

Ако беше казал 1 вместо 7, щеше да стане -1 + 12 = 11 остатък от 12 е 11 и плюс 1 = 12 - т.е. 12ия календар.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

остатък 145 на 12 = 1     само тази част не разбирам. Как получаваш 1 ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

остатък 145 на 12 = 1     само тази част не разбирам. Как получаваш 1 ?

целочислено делене с остатък?

145/12 = 12 и остатък 1.

и долу

17 /12 = 1 и остатък 5

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.