Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Искам да попитам дали транзистор кт315 (г8901) става за направата на мултивибратор ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гост

Искам да попитам дали транзистор кт315 (г8901) става за направата на мултивибратор ?

Да. Става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имам още едно питане за какво заначи знака които прилича на колонка мерси за отговора предварително ?

Редактирано от rinkk123 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дай да го видим този знак;

http://www.electronics-radio.com/articles/electronic_components/transistor/transistors-specifications.php

Редактирано от Daylight Dancer (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Знака от жълтия транзистор .

post-345033-0-32497600-1442335971_thumb.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Знака от жълтия транзистор .

Първо!

Двата транзистора не са едно и също, макар че са в еднакъв корпус. Червеният транзистор е  P-N-P, а жълтият е  N-P-N. За ваше сведение  KT315 е  N-P-N. Това има голямо значение. Що се отнася до маркировката, ще потърсите в руските сайтове инфо на пълното означение на електронните елементи, защото при тях има значение даже и цветът на самият корпус. Това е направено поради миниатюризацият за по пълни технически данни от "пръв поглед" Същото се отнася и за буквата след цифрите, защото при руските елементи са прекалено много, да не казвам че са използвали цялата азбука. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото си спомням буквите а,б,в,г и т.н. означават определен коефициент на усилване.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Доколкото си спомням буквите а,б,в,г и т.н. означават определен коефициент на усилване.

Конечно! Но не винаги.

Обозначението на руските елементи е малко по особено както и във много други техни свери. Да не изброявам. Затова те си имат свой стандарт на означение  ГОСТ.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мдаааа.Точно така е.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Искам също да попитам при изработката на печатната пратка по време на ецването с железния трихлорид (ферихлорид) нужно ли е носенето на респираторна маска ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

Искам също да попитам при изработката на печатната пратка по време на ецването с железния трихлорид (ферихлорид) нужно ли е носенето на респираторна маска ?

Не е задължително. Би било редно да сте по настрана от ваната, в която се ецва платката и последната ( ваната) да е на проветриво място а не в стая.Газовете, които се отделят са твърде тежки за дихателните пътища и очите на човек. Желателно е да ползвате и "хирургически ръкавици" ако ви е първа платка или такива, които се ползват от фаянсаджиите. Можете да пробиете малка дупка 2-3 мм и в нея да прекарате найлонов конец за переодично разклащане на платката във течността с цел по бързото и ецване. Ако я вадите за около 30 секунди на "въздух" реакцията ще протече малко по-бързо, без да се засегне фолийната картина. В процес на работа и направа на няколко платки, ще придобиете нужният опит за това. От разтвора е задължително да пазите кожата си и дрехите, с които сте облечен.Не зная с какво сте "нарисувал" фолийната картина, но аз през всичките си години(повече от 30) на правене на печатни платки ръчно съм ползвал само "асвалт лак" Продава се по железарските магазини в опаковка 1 литър. Трябва да не е много гъст или прекалено застоял. А рисуването съм го правил със различни по дебелина - рапитографи. Всичко е въпрос на техника. С течение на времето, човек свиква много добре на ръка да борави с рапитографа. Това е ръчен метод за рисуване. Иначе се прави фотошаблон и се нанася светлочувствителна емулсия, след което шаблонът се поставя върху фолираното парче текстолит и се осветява за няколко минути. Процедурата е абсолютно еднаква като производството на фотографии едно време, само дето химикалите са различни. От мен успех и се радвам че има все още млади момчета - мераклии.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За изготвянето на платки в домашни условия, е удачно да се използува и метода с лазерния принтер и ютията - особено ако се правят единични бройки.Също е добре железния трихлорид да се затопли, примерно във водна вана - това също ускорява ецването.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост

""Също е добре железния трихлорид да се затопли, примерно във водна вана - това също ускорява ецването.""

Правилно. Пропуснал съм да го спомена за което ви благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля че това значи КТ315Г,тоест усилване от 70 до 350 при ток 5 милиампера.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.