Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Искам да попитам дали транзистор кт315 (г8901) става за направата на мултивибратор ?

Да. Става.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Имам още едно питане за какво заначи знака които прилича на колонка мерси за отговора предварително ?

Редактирано от rinkk123 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Дай да го видим този знак;

http://www.electronics-radio.com/articles/electronic_components/transistor/transistors-specifications.php

Редактирано от Daylight Dancer (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Знака от жълтия транзистор .

Първо!

Двата транзистора не са едно и също, макар че са в еднакъв корпус. Червеният транзистор е  P-N-P, а жълтият е  N-P-N. За ваше сведение  KT315 е  N-P-N. Това има голямо значение. Що се отнася до маркировката, ще потърсите в руските сайтове инфо на пълното означение на електронните елементи, защото при тях има значение даже и цветът на самият корпус. Това е направено поради миниатюризацият за по пълни технически данни от "пръв поглед" Същото се отнася и за буквата след цифрите, защото при руските елементи са прекалено много, да не казвам че са използвали цялата азбука. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Доколкото си спомням буквите а,б,в,г и т.н. означават определен коефициент на усилване.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Доколкото си спомням буквите а,б,в,г и т.н. означават определен коефициент на усилване.

Конечно! Но не винаги.

Обозначението на руските елементи е малко по особено както и във много други техни свери. Да не изброявам. Затова те си имат свой стандарт на означение  ГОСТ.

Редактирано от ПОТРЕБИТЕЛ 65 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Искам също да попитам при изработката на печатната пратка по време на ецването с железния трихлорид (ферихлорид) нужно ли е носенето на респираторна маска ?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Искам също да попитам при изработката на печатната пратка по време на ецването с железния трихлорид (ферихлорид) нужно ли е носенето на респираторна маска ?

Не е задължително. Би било редно да сте по настрана от ваната, в която се ецва платката и последната ( ваната) да е на проветриво място а не в стая.Газовете, които се отделят са твърде тежки за дихателните пътища и очите на човек. Желателно е да ползвате и "хирургически ръкавици" ако ви е първа платка или такива, които се ползват от фаянсаджиите. Можете да пробиете малка дупка 2-3 мм и в нея да прекарате найлонов конец за переодично разклащане на платката във течността с цел по бързото и ецване. Ако я вадите за около 30 секунди на "въздух" реакцията ще протече малко по-бързо, без да се засегне фолийната картина. В процес на работа и направа на няколко платки, ще придобиете нужният опит за това. От разтвора е задължително да пазите кожата си и дрехите, с които сте облечен.Не зная с какво сте "нарисувал" фолийната картина, но аз през всичките си години(повече от 30) на правене на печатни платки ръчно съм ползвал само "асвалт лак" Продава се по железарските магазини в опаковка 1 литър. Трябва да не е много гъст или прекалено застоял. А рисуването съм го правил със различни по дебелина - рапитографи. Всичко е въпрос на техника. С течение на времето, човек свиква много добре на ръка да борави с рапитографа. Това е ръчен метод за рисуване. Иначе се прави фотошаблон и се нанася светлочувствителна емулсия, след което шаблонът се поставя върху фолираното парче текстолит и се осветява за няколко минути. Процедурата е абсолютно еднаква като производството на фотографии едно време, само дето химикалите са различни. От мен успех и се радвам че има все още млади момчета - мераклии.

Редактирано от ПОТРЕБИТЕЛ 65 (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

За изготвянето на платки в домашни условия, е удачно да се използува и метода с лазерния принтер и ютията - особено ако се правят единични бройки.Също е добре железния трихлорид да се затопли, примерно във водна вана - това също ускорява ецването.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

""Също е добре железния трихлорид да се затопли, примерно във водна вана - това също ускорява ецването.""

Правилно. Пропуснал съм да го спомена за което ви благодаря.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.