Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

zhana_g

Задача по информатика

Препоръчан отговор

Здравейте, трябва ми решението на една задача по информатика :)

Дадено е цяло число. Напишете функция за намиране на числото, записано със същите цифри, но в обратен ред.

Благодаря :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правиш една променлива, за да пазиш числото.

Правиш цикъл, който се върти докато числото е по-голямо от нула.

Използваш деление с остатък, за да изведеш последната цифра.

Разделяш числото на 10 и го запазваш в същата променлива.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Offtopic: За всяко домашно ли ще питаш ?

Ще питам за това, което ми е нужно и искам да знам! На теб какъв ти е проблема? Когато нещо те дразни или не ти харесва просто подмини не е нужно да се заяждаш. Както виждаш съвсем нормално съм поискала помощ, ако няма какво да кажеш по въпроса просто подмини и гледай своите интереси и остави аз да правя същото. Лека вечер ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Правиш една променлива, за да пазиш числото.

Правиш цикъл, който се върти докато числото е по-голямо от нула.

Използваш деление с остатък, за да изведеш последната цифра.

Разделяш числото на 10 и го запазваш в същата променлива.

Не отговаря на условието, но щом на авторката на темата и харесва - няма проблем

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от RavenFrost
      Здравейте,
      Иматели някакви препоръки за модели или конфигурации за настолен компютър. Ще използвам компютъра за програмиране, понеже съм първи курс информационни технологии, и имам бюджет от около 1000-1100,но предложения надхвърлящи тази цена също са добре дошли. Търся нещо с възможост за надграждане и с по-силен процесор и повечко RAM(от порчдъка на 8+).
      Благодаря предварително. : ) 
    • от Злати Янкова
      Здравейте! Тази година кандидатствам и понеже съм приета в СУ информатика и КСИ в ТУ София и сега съм изправена пред дилема кой университет да избера. КСИ може би е по-добрата специалност, но СУ се води по-добър университет от ТУ. Моля за съвет, от някого, учещ/учил в някой от двата университета. Благодаря предварително! 🤔
    • от georgi999
      Здравейте от доста време ме затрудняват едни въпросчета между които винаги си мисля че има повече верни .Благодаря предварително
      1ВЪПРОС-Кое от следните твърдения е вярно
      А)всеки път когато създаваме и компилираме нов клас се създава съответен обект от class
      Б)всеки път когато създаваме и компилираме нов клас се създава класа class
      В) jvm не използва класа class
      2ВЪПРОС -кое от твърденията не е вярно ?
      А) конструкторите могат да се задават подразбиране
      Б)конструкторите са полиморфни и претоварени
      В)конструкторите не са полиморфни но са претоварени
      3 ВЪПРОС- Кое от следните твърдения не е вярно ?
      А)final, референция не означава че не може да се променя рефенираният от нея обект
      Б)всички private методи в един клас по подразбиране са final и могат да бъдат предефинирани 
      В)final референция означава че не може да се обвърже повторно в нови обекти.
    • от FlippyBG
      Здравейте хора, кякой може ли да каже как да оправя програмата. Мерси предварително.
      Да се направи функция за копиране на дадена опашка C++ 

#include <iostream>
      using namespace std;
      struct elem
      {
          int key; elem *next;
      };
      void push(elem * &first, elem * &last, elem * p, int n);
      int pop(elem * &first, elem * &last, elem * &p, int &n);
      void copyQueue(elem * first, elem * last, elem * p, elem * &first2, elem * &last2, elem * &p2, int num);
      int main()
      {
          int num;
          elem *first = NULL, *last = NULL, *p;
          elem *first2 = NULL, *last2 = NULL, *p2;

cout << "\n ~~~ Enter a symbol to stop entering numbers ~~~\n";
          cout << "\n Enter numbers:  \n";
          while (cin >> num)
              push(first, last, p, num);
          cout << "\n The numbers are:  \n";
          //while (pop(first, last, p, num))
      //    {
      //        cout << num << " ";
      //    }

copyQueue(first, last,p , first2, last2, p2, num);
          while (pop(first2, last2, p2, num))
          {
              cout << num << " ";
          }
          cout << "\n";
          while (pop(first, last, p, num))
          {
              cout << num << " ";
          }
      }
      void push(elem * &first, elem * &last, elem * &p, int n)
      {
          p = last;
          last = new elem;
          last->key = n;
          last->next = NULL;
          if (p != NULL) p->next = last;
          if (first == NULL)
          {
              first = last;
          }
      }
      int pop(elem * &first, elem * &last, elem * &p, int &n)
      {
          if (first)
          {
              n = first->key;
              p = first;
              first = first->next;
              if (first == NULL) last = first;
              delete p;
              return 1;
          }
          else
              system("pause");
          return 0;
      }
      void copyQueue(elem * first, elem * last, elem * p, elem * &first2, elem * &last2, elem * &p2, int num)
      {
          while (pop(first, last, p, num))
          {
              push(first2, last2, p2, num);
          }
      }

• от denisov_slav
      Здравейте колеги, имам като задание да имплементирам "bash shell" ( език : С ), естествено, не в пълния си вид, а да може да изпълнява някои команди, като ( pwd, ls, echo, cat, rm, cd, etc. ). 

Седнах и направих план как да напиша програмата, и мисля че съм стигнал до някъде, баш шела работи, но странно защо, въведените команди веднъж се изпълняват веднъж не ( излиза съобщение : "command not found" ). 
      Долу ще видите кода, моля за съвети как да процедирам. 
      П.С. ще прикача снимка за да имате представа за какво говоря. 

#include <stdio.h> #include <unistd.h> #include <stdlib.h> #include <string.h> #include <sys/wait.h> #include <time.h> #include <signal.h> #include "functions.h" #define SIZE 128 int main(int argc, char **argv) { // call shell shell_loop(); return 0; } /** * gets user input */ char *read_line(void) { char *line = NULL; size_t len = 0; // save user's input in a character array getline(&line, &len, stdin); return line; } /** * splits user input into tokens */ char **split(char *line) { int pos = 0; char **tokens = malloc(SIZE * sizeof(char *)); char *curr; curr = strtok(line, " "); while (curr != NULL) { tokens[pos] = curr; // save current word into 'tokens' pos++; // update position curr = strtok(NULL, " "); // get next word } return tokens; } /** * remove trailing '\n' */ void trim(char *s) { int len = strlen(s); // get size of string // remove newline character if (s[len - 1] == '\n') { s[len - 1] = '\0'; } } /** * gets local date and time in a specified format * and saves it into a character array */ void *getLocalDateTime(char (*myTime)[SIZE]) { time_t t; struct tm *tmp; time(&t); tmp = localtime(&t); // get local date/time // saved it in passed char array // by formatting it in a specific way strftime(*myTime, sizeof(*myTime), "[%d/%m %H:%M]", tmp); return 0; } int execute(char **args){ // if no command was entered if(args[0] == NULL){ return 1; } // if "cd" is encountered else if(strcmp(args[0], "cd") == 0 ){ return builtin_cd(args); } // else use execvp() return launch_args(args); } int launch_args(char **arguments) { pid_t pid; int status; // create a new process pid = fork(); // if child = true if (pid == 0) { // execute command if (execvp(arguments[0], arguments) == -1) { printf("shell: command not found: %s\n", arguments[0]); } exit(EXIT_FAILURE); } else if (pid < 0) { perror("forking failed"); } //TODO: else { // parent process waits for child to complete wait(&status); } return 1; } int builtin_cd(char **args) { if (args[1] == NULL) { // change directory to home directory char *home = getenv("PATH"); strcat(home, "/"); chdir(home); } else { if (chdir(args[1]) != 0) { perror("shell: directory not found"); } } return 1; } void shell_loop(void) { char *line; char **arguments; int status; char myTime[SIZE]; do { getLocalDateTime(&myTime); // get local date and time printf("%s # ", myTime); // print prompt line = read_line(); // get user input trim(line); // remove newline character arguments = split(line); // split input into tokens status = execute(arguments); // call appropriate function // cleanup free(line); free(arguments); } while (status); }  

• Дарение

• Добави ново...