Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Ще ви помоля да ми помогнете при избора на DSLR фотоапарат... Нямам опит, само съм правил няколко снимки с Nikon D3300 :D. Ще го ползвам като ходя например на екскурзия, исторически местности, семейни снимки и най-вече като хоби. Спрял съм се на марката Nikon. Предпочитам да е D5xxx модел. Насочил съм се към D5200 кит 18-55mm VRII. Ще ви помоля за коментари, мнения и може би други предложения. :)

Редактирано от potrebitell (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много добър избор.

Алтернатива - втора ръка D7000/D90 според бюджета, и Nikkor 18-105 VR.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

След като го купя, мисля да го комбинирам с 55-200mm VR. Как е като комбинация?

Твоя фотоапарат какъв е? :whist:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В момента основният ми фотоапарат (този, с който съм и на профилната си снимка) е Nikon D7100. Преди него от Никоните съм имал D5000, D80, D7000, D5100. Освен това имам за второ тяло Canon 1100D с 18-55 IS и 55-250 IS. Другите канонски тела, на които съм бил собственик през годините, са 1000D (първото ми :) ), 550D, 40D. Отделно от това съм се възползвал от всяка възможност да тествам всякакви тела и обективи, просто от любопитство. 

Защо съм сменил толкова много техника - не питай ;) .

Ако към китовия 18-55 VR II прибавиш и 55-200 VR, ще получиш едно покритие на доста голям обхват - 18-200 мм. Напълно достатъчно за туристически цели. Неудобството е, че ще трябва да носиш постоянно два обектива, и често да ги сменяш. Много бързо ще стигнеш до идеята, че един, но с по-голям обхват, е по-добре. Затова ти препоръчах да стартираш с 18-105. Но и комбинацията с два става, тъкмо ще имаш време да обмисляш и по-скъп вариант, с повече "зуум" - 18-140, или 18-200.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Щом имаш толкова голям опит с фотоапаратите, коя марка би ми препоръчал? Canon или Nikon?

От Nikon-ите, които си имал D5000 и D5100, D5200 по ли е добър? Иначе има ли разлика в големината или в дизайна на D3xxx и D5xxx моделите?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

"Canon или Nikon" според мен е въпрос на личен избор. Отиди в някой магазин, където има и двете марки, пробвай, и прецени коя ти пасва повече. В момента телата Nikon имат матрици, производство на Sony, които като технически показатели са малко по-добри от канонските, които пък са собствено производство. Но разликата е малка, в реални снимачни условия имат значение много други фактори. Другото важно са обективите. Преди 3-4 години можех спокойно да заявя, че Nikon предлагат по-добри и повече обективи в ниския ценови клас. Но оттогава Canon се взеха в ръце, и почнаха и те да пускат добри модели. Специално ако търсиш нещо широко, Canon EF-S 10-18 IS STM няма аналог при Nikon като възможности и качество, на такава цена.

Принципната разлика между D5000, D5100 и D5200 са матриците. С всеки по-нов модел са от по-ново поколение, с повече пиксели, но и с по-добри технически показатели. Освен това се обновяват и процесорите, слага се по-добра автофокусна и мереща система, и т.н. Затова по-новият модел е за предпочитане. Но ако нещата опират до бюджет - и по-старо тяло пак върши работа.

Най-голямата разлика в дизайна между 3-та и 5-та серия на Nikon е въртящият се дисплей в последните. Освен това те се водят по-висок клас, и имат малко повече екстри - най-вече като опции в менютата. Но принципно голяма разлика има между двете серии, от една страна, и още по-високия клас - D90, D7000. Това вече са тела с вграден мотор за автофокус с по-стари безмоторни обективи, с по-големи и светли визьори, с повече изнесени контроли за директно управление на много функции, с два дисплея. D7000 специално има и много функции, "взети назаем" от най-високия клас - фина настройка на фокуса, електронен нивел, влаго- и прахозащита. Затова, ако ти стигат парите, вземи си го. 

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ти много за изчерпателните отговори:). Най-вероятно ще взема D5200, но преди това както каза, ще отида в някой магазин да пробвам 2-те марки. :whist:

Между другото бях чел, че специално за D5200 модела матрицата или чипа (не помня точно кое) е изработена от Тошиба. Не мисля, че е фатално...:D

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Mежду другото бях чел, че специално за D5200 модела матрицата или чипа (не помня точно кое) е изработена от Тошиба. Не мисля, че е фатално...:D

Не, никак не е фатално :) . Матрицата е много добра, същата е и в моя D7100. Но тези два модела са изключение, другите са с матрици на Sony.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е размера на 1 снимка в мб?

След като се достигне лимита на снимките (shutter count) какво става? Фотоапарата умира? :D или може да прави снимки повече от лимита? 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да те питам - ти шофьор ли си? Имаш ли личен автомобил?

И ако имаш - какво го правиш, ако ти се износи съединителя, хвърляш ли го? :D

Същото е и с DSLR-а. Това, на което казваш "лимит на shutter count", е някаква стойност, на която пробно е тестван затворът на апарата, колко кадъра може да направи. Обикновено е 100 000 кадъра за D3xxx и D5xxx серията, и 150 000 за D7xxx . Реално обаче те могат да са много повече, или много по-малко. И след като затворът блокира - сменя се, и продължаваш да снимаш. Той е нещо като консуматив. 

Размерът на снимката е различен, и в JPEG, и в RAW. Аз на 8GB карта събирам средно около 220 RAW снимки. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.