Премини към съдържанието
Bliznaka

Инсталация на уиндоус на UEFI базиран лаптоп

Препоръчан отговор

Започнах преинсталацията и форматирах само ''C". Искам да запазя "D" с файловете в него, но не ми дава да продължа инсталацията заради формат на диска GPT. Гледах доста клипа и изчетох доста страници, повечето от които на английски и така и не намерих решение с което да си запазя дяла ''D''. Вариантите са ми два от които единия е напълно неприемлив (да сваля харда и да извлека съдържанието на друг носител) и ми остава варианта да изтрия от Command Prompt всичко и да продължа с инсталацията. Като цяло се допитвам до трети възможен вариант да инсталирам който и да е уиндоус без да трия и без да отварям лаптопа и да наруша гаранцията му?

Ще приложа и клипче на варианта с изтриването ако не сте ми разбрали мисълта, защото чат пат не се изразявам правилно: КЛИП

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисля, че не е това тонът, когато търсиш помощ. Ако инсталираш Windows 7 е едно, ако инсталираш Windows 8/8.1/10 е друго. асма ти явно си знаеш...

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тона ми беше приличен, не искам да се заяждам и дадох конкретен отговор. И аз мисля, че на 8-ца и нагоре е еднакво и това е причината да не пробвам с 10-ка. Ако има някаква разлика ще пробвам с 10-ка, но решението ако го има е друго и просто се допитах дали някой не го знае. 

___

Значи забравих да допълня, че пробвах да го да го конвертирам от Command Promp-та и от там се трие информацията, която ми трябва, и също така, че вече нямам уиндоус на въпросния лаптоп и няма как да използвам програми. Извинявам се за пропуска.

Редактирано от Bliznaka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Доколкото разбирам, досега компютърът е работил в режим не-UEFI. Следователно искам да попитам какви предимства дава използването на UEFI-инсталация, та се мъчиш да минеш на такава? Не се заяждам, наистина не съм се интересувал от темата и ми е интересно.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не знам дали е работил в режим на не-UEFI или е работил, аз разбрах за този режим UEFI едва когато ми изкара грешката при опита ми за преинсталация. Просто форматирах ''C'' преждевременно с уиндоус-а на него и сега няма как да оправя кашата. А въпросния диск ''D'' съдържа наистина ценна за мен информация и искам да я спася по някакъв начин. Не се опитвам да премина на този режим, а ми го дава на готово режима, което ме кара да мисля, че и преди е работил на този режим.

Редактирано от Bliznaka (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аа, ясно! Предполагам, че ExaFlop може да ти даде по-умен отговор, но аз мога да ти предложа да сложиш последното Ubuntu на флашка, да го стартираш от нея и да си прехвърлиш информацията на друга флашка или външен хард (зависи колко е). След това спокойно можеш да преинсталираш и да сменяш дали дисковете да са GPT или MBR.

Ако не ти е възможно да направиш това, то наистина трябва да преинсталираш така, че да не затриеш D-то. За да ти се помогне в такова начинание е важно да кажеш с какъв Windows е дошъл лаптопът и с какъв искаш да продължи да бъде.

Редактирано от konnikbezglava
у (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

https://www.partition-assistant.com/download/partition-assistant-iso-download.html

Изтегли и запиши CD или USB. Зареди системата от този носител, конвертирай диска от GPT в MBR. Рестартирай от Windows 8/8.1 DVD/USB

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Търсих теми из нета точно за това да сложа друга операционна система различна от уиндоус, но защитата пак си я има. Оригинално лаптопа дойде с Windows 8.1, но сега не мога да продължа инсталацията с който и да било уиндоус. А до това с кой да продължи да бъде няма голямо значение за мене, защото спася ли си файловете от ''D'' с която и да е ОС, вече проблема с бърсането ми отпада. Ако някой има идея каква ОС може да пребори тази защита, вероятно това ще е решение на проблема ми. Аз не преставам да търся, но някой може да знае, на което силно се надявам.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не инсталирай Ubuntu, пробвай да го стартираш директно от флашката. Ако искаш, потърси в Youtube "ubuntu live usb", за да разбереш какво имам предвид. Иначе по принцип новите линукси поддържат UEFI. Пробвай и пиши какво става. И виж линковете от ExaFlop. :)

Редактирано от konnikbezglava (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, konnikbezglava написа:

Не инсталирай Ubuntu, пробвай да го стартираш директно от флашката. Ако искаш, потърси в Youtube "ubuntu live cd", за да разбереш какво имам предвид. Иначе по принцип новите линукси поддържат UEFI. Пробвай и пиши какво става. И виж линковете от ExaFlop. :)

Човек благодаря ти супер много, знаех, че трябва да има някакъв начин и ти ми го каза, за което едно голямо ЕВАЛА. Проблема е решен!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Остава да кажеш и как, за да е полезно за други с такъв проблем.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Използвах  Ubuntu с опция за тест без инсталация, така успях да запазя всичко от ''D'' сега вече ще се конвертира дяла от ''GPT'' на ''MBR'' за инсталация на  уиндоус .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Голямо умуване паднало.

Не Убунту само, а всяка друга Линукс дистрибуция би свършила работа, дори и Windows PE би свършила работа.

MBR разпознава твърди дискове до 1 терабайт.

По точно май разпознава всички дискове но може да използва от тях само 1 терабайт. Ако имате 2 ТB, под MBR ще можете да ползвате само 1 терабайт.

МBR позволява до 4 праймъри и 11 лоджикъл партишъна.

GPT позволява използването на дискове над 2 терабайта.

Не знам за партишъните какви са ограниченията. Всеки може да си направи справка.

Някой ден  сами ще преминете на GPT. Когато MBR ви стане неудобен ;)

Вече всички нови операционни системи, както в света на Микрософт така и в света на Линукс се поддържа GPT.

Рескю операции на данни от компютърни системи се извършва по много начини.

До като сте били още с операционна система, можехте да използвате протокола за трансфер на данни през мрежа. Опъвате един UTP кабел от Ethernet порт на едната система към Ethernet порта на другата система. Често днес тези портове са със скорости от 10, 100 и 1000 мегабита. Споделяте потребителският партишън в малката локална мрежа с директна връзка между двете системи и си прехвърляте данните. 

В някои случаи ще ви се наложи физически да демонтирате диска и от Sata към USB преход да осъществите ;)

И още нещо, важно е да се научи английски, и да се търси ефективно в гугъл.

Често при търаене на английски се стига до отговор по бързо.

Тук повечето потребители имат късмет заради активността на шепа хора ;)

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Tanner Foost Foust написа:

Голямо умуване паднало.

Не Убунту само, а всяка друга Линукс дистрибуция би свършила работа, дори и Windows PE би свършила работа.

MBR разпознава твърди дискове до 1 терабайт.

По точно май разпознава всички дискове но може да използва от тях само 1 терабайт. Ако имате 2 ТB, под MBR ще можете да ползвате само 1 терабайт.

МBR позволява до 4 праймъри и 11 лоджикъл партишъна.

GPT позволява използването на дискове над 2 терабайта.

Не знам за партишъните какви са ограниченията. Всеки може да си направи справка.

Някой ден  сами ще преминете на GPT. Когато MBR ви стане неудобен ;)

Вече всички нови операционни системи, както в света на Микрософт така и в света на Линукс се поддържа GPT.

Рескю операции на данни от компютърни системи се извършва по много начини.

Докато сте били още с операционна система, можехте да използвате протокола за трансфер на данни през мрежа. Опъвате един UTP кабел от Ethernet порт на едната система към Ethernet порта на другата система. Често днес тези портове са със скорости от 10, 100 и 1000 мегабита. Споделяте потребителският партишън в малката локална мрежа с директна връзка между двете системи и си прехвърляте данните. 

В някои случаи ще ви се наложи физически да демонтирате диска и от Sata към USB преход да осъществите ;)

И още нещо, важно е да се научи английски, и да се търси ефективно в гугъл.

Често при търаене на английски се стига до отговор по бързо.

Тук повечето потребители имат късмет заради активността на шепа хора ;)

Благодаря за информацията но все пак ако ги знаех тези неща нямаше да питам нали :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на ‎10‎.‎5‎.‎2016‎ г. at 13:04, Tanner Foost Foust написа:

Опъвате един UTP кабел от Ethernet порт на едната система към Ethernet порта на другата система.

А дали има друга система? ;)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В случай, че има.

Също и клауд решение е опция. Стига данните да са с капацитет, който се предлага от някой облак безплатно. И ъплоад скоростта е бърза както и даунлоада.

Редактирано от Tanner Foost Foust (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.