Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте на всички!

Имам едно запитване към вас, надявам се, че няма да ви затрудни въобще.

Компютърът на приятелката ми явно има проблеми с видео картата. По принцип компютъра си работи много добре, но в по-топлото време (както сега) издава пищящи звуци от прегравяне, аз си мисля че проблема идва от видео картата. Рядко (само когато прегрее) прави проблеми в игри като World of Warcraft: Mists of Pandaria - излиза ми съобщение че видео драйвърът е спрял работа и се е подновил. При The Sims 3 или 4 обаче видеото се мъчи по съвсем друг начин: още при стартирането на играта се получава черен екран и единственото решение е рестарт на машината. Компютърът като цяло е стар, мисля че на 7 години. Не ми се занимава да го нося на сервиз само за една смяна на термопастата, което ще е някакво временно решение. Мисля си, че ако сменя видеокартата и добавя още един вентилатор нещата ще се оправят.

Запитването ми към вас е каква видео карта ще пасне на текущата конфигурация, която е следната:

Operating System
        Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

CPU

AMD Phenom II X2 555

Callisto 45nm Technology

•     Cores    2
    •     Threads    2
    •     Name    AMD Phenom II X2 555
    •     Code Name    Callisto
    •     Package    Socket AM3 (938)
    •     Technology    45nm
    •     Specification    AMD Phenom II X2 555 Processor
    •     Family    F
    •     Extended Family    10
    •     Model    4
    •     Extended Model    4
    •     Stepping    3
    •     Revision    RB-C3
    •     Instructions    MMX (+), 3DNow! (+), SSE, SSE2, SSE3, SSE4A, AMD 64, NX, VMX
    •     Virtualization    Supported, Enabled
    •     Hyperthreading    Not supported
    •     Fan Speed    2000 RPM
    •     Rated Bus Speed    2008.8 MHz
    •     Stock Core Speed    3200 MHz
    •     Stock Bus Speed    200 MHz
    •     Average Temperature    29 °C

RAM
        8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 669MHz

Memory slots

•     Total memory slots    4
    •     Used memory slots    2
    •     Free memory slots    2

Memory

•     Type    DDR3
    •     Size    8192 MBytes
    •     Channels #    Dual
    •     DRAM Frequency    669.5 MHz
    •     CAS# Latency (CL)    9 clocks
    •     RAS# to CAS# Delay (tRCD)    9 clocks
    •     RAS# Precharge (tRP)    9 clocks
    •     Cycle Time (tRAS)    24 clocks
    •     Bank Cycle Time (tRC)    33 clocks
    •     Command Rate (CR)    1T

Motherboard
        Gigabyte Technology Co. Ltd. GA-890GPA-UD3H (Socket M2)

• Manufacturer    Gigabyte Technology Co. Ltd.
    • Model    GA-890GPA-UD3H (Socket M2)
    • Version    x.x
    • Chipset Vendor    AMD
    • Chipset Model    890GX
    • Chipset Revision    00
    • Southbridge Vendor    AMD
    • Southbridge Model    SB850
    • Southbridge Revision    40
    • System Temperature    43 °C

BIOS

•     Brand    Award Software International Inc.
    •     Version    FC
    •     Date    28.5.2010 г.

Voltage

•     CPU CORE    0.960 V
    •     DDR    1.488 V
    •     +3.3V    3.312 V
    •     +5V    5.080 V
    •     +12V    12.224 V
    •     CMOS BATTERY    3.344 V
    •     CPU    1.328 V

PCI Data
            Slot PCI

•             Slot Type    PCI
    •             Slot Usage    In Use
    •             Bus Width    32 bit
    •             Slot Designation    PCI
    •             Characteristics    5V, 3.3V, PME, SMBus
    •             Slot Number    0

Slot PCI

•             Slot Type    PCI
    •             Slot Usage    Available
    •             Slot Designation    PCI
    •             Characteristics    5V, 3.3V, PME, SMBus
    •             Slot Number    1

Slot AGP

•             Slot Type    AGP
    •             Slot Usage    Available
    •             Slot Designation    AGP
    •             Characteristics    5V
    •             Slot Number    2

Graphics
        512MB ATI Radeon HD 4800 Series (ASUStek Computer Inc)

•     Manufacturer    ATI
    •     Model    Radeon HD 4800 Series
    •     GPU    RV770
    •     Device ID    1002-9440
    •     Subvendor    ASUStek Computer Inc (1043)
    •     Current Performance Level    Level 0
    •     Voltage    1.203 V
    •     Technology    55 nm
    •     Die Size    256 mm²
    •     Transistors    956 M
    •     Release Date    Jun 25, 2008
    •     DirectX Support    10.1
    •     DirectX Shader Model    4.1
    •     OpenGL Support    3.0
    •     GPU Clock    750,0 MHz
    •     Temperature    60 °C
    •     Core Voltage    1.203 V
    •     Driver version    8.970.100.1100
    •     BIOS Version    113-AB67800-102
    •     ROPs    16
    •     Shaders    800 unified
    •     Memory Type    HyperMemory
    •     Memory    512 MB
    •     Bus Width    32x8 (256 bit)
    •     Pixel Fillrate    12,0 GPixels/s
    •     Texture Fillrate    30,0 GTexels/s
    •     Bandwidth    57,6 GB/s
    •     Noise Level    Moderate
    •     Max Power Draw    150 Watts

Count of performance levels : 3
            Level 1 - "Perf Level 0"
                GPU Clock    500 MHz
                Shader Clock    900 MHz
            Level 2 - "Perf Level 1"
                GPU Clock    500 MHz
                Shader Clock    900 MHz
            Level 3 - "Perf Level 2"
                GPU Clock    750 MHz
                Shader Clock    900 MHz

Storage
        931GB Western Digital WDC WD10EALS-00Z8A0 ATA Device (SATA)

Днес набързо разгледах какви видеокарти се продават и си запазих тази: https://www.jarcomputers.com/AMD-5450_prod_VCA1GXFXHD545XZCH2.html?ref=prod

Съвместима ли е с конфигурацията? Препоръчвате ли по-добри варианти? Нужно ли е да добавям допълнителен вентилатор за охлаждане?

Благодаря ви предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Cybazaar написа:

Съвместима ли е с конфигурацията? Препоръчвате ли по-добри варианти? Нужно ли е да добавям допълнителен вентилатор за охлаждане?

Съвместима е. Има и по-добри варианти, но трябва да заявите бюджет. Зависи какво искате да охлаждате. Не се разбира каква е кутията, което е важно. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, XECUTIONER написа:

Съвместима е. Има и по-добри варианти, но трябва да заявите бюджет. Зависи какво искате да охлаждате. Не се разбира каква е кутията, което е важно. 

Приемам предложения за други варианти, сумата да не е повече от 100-120 (е, разбира се може и изключения но..). Искам да охлаждам като цяло системата, тъй като не знам дали само на текущото видеото градусите са високи или по принцип е било така и е нужен по-голям поток от свеж въздух. Кутията е на GIGABYTE, не можах да и намеря снимки в интернет, но утре мога да я снимам и да я покажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 2 минути, Cybazaar написа:

Кутията е на GIGABYTE, не можах да и намеря снимки в интернет, но утре мога да я снимам и да я покажа.

Тогава до утре. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Картата е пълен боклук. За времето си HD4290 беше отлично вгр. видео и все още е достатъчно за филмите (дъното има и HDMI порт) та не ти трябва тоя допълнителен реотан в кутията. 

Реално HD5450 също е стара и с прекратена поддръжка и може да се сравнява единствено с вгр. графики. 

Тоест не става за игри но ако гледаме разни статистики е по-добра от старо вградено видео и по-зле от съвременно.

пс. Между другото старата 4850 е по-добра от 5450 и ако говорим за игри колкото и да са леки ще има спад а не прогрес.

Също така вентилатора и смяната на картата не са чистене и не временно а никакво решение не е. 

Щом досега не е прегрявал очевидно му е време за чистене а то е неизбежен процес дори да и купиш чиста нова машина.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 20 часа, XECUTIONER написа:

Тогава до утре. :)

Както казах, кутията е някаква на GIGABYTE. Не можах да и намеря модела. Стои с капака отворен уж да се проветрявал повече, естествено по-бързо събира прах но се чисти редовно. Ето как изглежда:

5555c0.jpg

2ltit1i.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Тоест няма никакъв въздушен поток и е нормално да грее. Охлаждане няма как да има при отворена кутия. 

За целта трябва да е затворена и да има 1 вент. отпред да вкарва въздух и 1 отзад да изкарва.

Разбира се това няма да помогне на замърсената видеокарта или процесор там си трябва чистене.

пс. В сервиза ще ти вземат около 30 лв. са почистване от прах и смяна на пастата на целия компютър. 

Купи си и 1 вентилатор за отзад (отпред не знам има ли?) и пак ще си под 66 лв.

С видеокартата която гледаш реално падаш на по-слаба видеокарта компютъра остава мръсен и без вентилатори а ще дадеш повече пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Добре, ще му взема вентилатор и ще му подобря охлаждането, ще вземем и капака и ще го монтираме обратно. Въпреки това ми се иска да му взема друга видео карта, хем да ми е сигурно че няма пак да прави поразии. Щом тази, която съм посочил не е хубава предложете ми друга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Поразии прави първо заради мръсотията и влошеното охл. и второ понеже е слаба ракия а може и с драйверите да има проблеми.

Разбирай че и новата ще прави мизерии ако първо не се погрижиш за охлаждането и второ ще е още по-слаба.

Мога да те посъветвам само да потърсиш втора ръка HD7770 за макс 100 лв. Не 5770 или 6770.  

http://olx.bg/ad/nova-vga-sapphire-hd-7770-1gb-ddr5-hdmi-dvi-dp-ID5RS9k.html#84ac070186

http://olx.bg/ad/gigabyte-hd7770-1gb-gddr5-speshno-ID60JbQ.html#84ac070186

http://olx.bg/ad/video-karta-hd7770-dc-1gd5-v2-ID64ChQ.html#84ac070186

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Здравей. Аз от личен опит бих ти препоръчал тази: http://www.emag.bg/video-karta-gainward-nvidia-geforce-gt-730-2048mb-ddr3-128bit-hdmi-dvi-vga-426018336-3255/pd/D1JHQBBBM/#resigilate

Единствената разлика е че моята е на Palit и 4GB. Бях с тази NVidia  доста време (близо 2 години) и си вършеше работа. За игри става но не очаквай много от нея. Само дето е 124.99лв . Ти си прецени аз съм сигурен че и колегите ще ти дадат някое друго мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от icaka9
        Привет хора! Искам да попитам хората с Galaxy A3 2017 за мнения(впечатления) относно работата на телефона, бързината му, качество на камера и видео, след време дали се забавя, дали забива....като цяло как се държи и ако може някой, който го има и го ползва да направи едно кратко видео дали на 720p или на 1080p без значение...2-3 минутки на светло и на тъмно(с лампа или лампички да светят в тъмното и силна музика....в дискотека или бар или клуб,концерт или у дома) това което искам да видя е дали от светлината на лампа в тъмното има такива подобни на саби отблясъци и блестене от светлината на лампата и също микрофона какво качество на звук вади на запис с силна музика от концерт или нещо от сорта....защото в момента съм с Iphone SE и това може да се каже, че е единственото нещо което ме спира да взема Galaxy-то.....много ще съм благодарен на човека, който може да ми направи тази услуга, защото не знам как и къде по друг начин мога да го тествам аз като го нямам.....Благодаря!
      • от Георги84
        Здравейте,
        искам да си сменя вентилатора в банята, но когато  го свалих видях това на снимките по-долу. Признавам, че съм много зле с битова техника, кабели и т.н, така че се извинявам ако е тъп въпроса,
        но не трябва ли да има син кабел за нула и още един за фаза? И как да ги откача, или да ги режа направо?

• от Petar Manov
        Здравейте!
        Първо се извинявам, ако темата не е за тук!
        От известно време имам проблем с пускането на видео фаилове. Първо нещо се беше строшил БС плеъра и което и видео да пусна ми го даваше на поне 300 % зуум. Нищо не се различава от видеото, защото е приближено и например виждам на цял екран око или нос. Ползвах Гом и влс плеъри и там ми го пускаше с нормална големина, докато не направих едно клипче с мувй мейкъра и от тогава каквото и да пусна без значение от формата (ави, мп4 и т.н.) ми го дава зумнато по същия начин. Рових в настройки, но няма как да се коригира. Нещо е цялостен проблема, защото като направя клип и го кача на флашка после на телевизора ми изила пак зумнато.
        Много, много ще съм благодарен, ако някой ме посъветва нещо, иначе трябва да преинсталирам цялата система.
      • от dadino
        Мисля да си закупя нова видео карта.Бюджетът е 200 лева. В момента съм с NVIDIA 9500GT, като я използвам просто така, за да има видео   Конфигурацията ми е ASROCK B75 DGS,Pentium G2020, 4GB, XFX TS430, обикновен монитор. Смятам, че ще има някакво подобрение, въпреки старите части.
    • Разглеждащи в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Дарение

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.