Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте на всички!

Имам едно запитване към вас, надявам се, че няма да ви затрудни въобще.

Компютърът на приятелката ми явно има проблеми с видео картата. По принцип компютъра си работи много добре, но в по-топлото време (както сега) издава пищящи звуци от прегравяне, аз си мисля че проблема идва от видео картата. Рядко (само когато прегрее) прави проблеми в игри като World of Warcraft: Mists of Pandaria - излиза ми съобщение че видео драйвърът е спрял работа и се е подновил. При The Sims 3 или 4 обаче видеото се мъчи по съвсем друг начин: още при стартирането на играта се получава черен екран и единственото решение е рестарт на машината. Компютърът като цяло е стар, мисля че на 7 години. Не ми се занимава да го нося на сервиз само за една смяна на термопастата, което ще е някакво временно решение. Мисля си, че ако сменя видеокартата и добавя още един вентилатор нещата ще се оправят.

Запитването ми към вас е каква видео карта ще пасне на текущата конфигурация, която е следната:

Operating System
    Windows 7 Ultimate 64-bit SP1

CPU

AMD Phenom II X2 555

Callisto 45nm Technology

•     Cores    2
  •     Threads    2
  •     Name    AMD Phenom II X2 555
  •     Code Name    Callisto
  •     Package    Socket AM3 (938)
  •     Technology    45nm
  •     Specification    AMD Phenom II X2 555 Processor
  •     Family    F
  •     Extended Family    10
  •     Model    4
  •     Extended Model    4
  •     Stepping    3
  •     Revision    RB-C3
  •     Instructions    MMX (+), 3DNow! (+), SSE, SSE2, SSE3, SSE4A, AMD 64, NX, VMX
  •     Virtualization    Supported, Enabled
  •     Hyperthreading    Not supported
  •     Fan Speed    2000 RPM
  •     Rated Bus Speed    2008.8 MHz
  •     Stock Core Speed    3200 MHz
  •     Stock Bus Speed    200 MHz
  •     Average Temperature    29 °C

RAM
    8,00GB Dual-Channel DDR3 @ 669MHz

Memory slots

•     Total memory slots    4
  •     Used memory slots    2
  •     Free memory slots    2

Memory

•     Type    DDR3
  •     Size    8192 MBytes
  •     Channels #    Dual
  •     DRAM Frequency    669.5 MHz
  •     CAS# Latency (CL)    9 clocks
  •     RAS# to CAS# Delay (tRCD)    9 clocks
  •     RAS# Precharge (tRP)    9 clocks
  •     Cycle Time (tRAS)    24 clocks
  •     Bank Cycle Time (tRC)    33 clocks
  •     Command Rate (CR)    1T

Motherboard
    Gigabyte Technology Co. Ltd. GA-890GPA-UD3H (Socket M2)

• Manufacturer    Gigabyte Technology Co. Ltd.
  • Model    GA-890GPA-UD3H (Socket M2)
  • Version    x.x
  • Chipset Vendor    AMD
  • Chipset Model    890GX
  • Chipset Revision    00
  • Southbridge Vendor    AMD
  • Southbridge Model    SB850
  • Southbridge Revision    40
  • System Temperature    43 °C

BIOS

•     Brand    Award Software International Inc.
  •     Version    FC
  •     Date    28.5.2010 г.

Voltage

•     CPU CORE    0.960 V
  •     DDR    1.488 V
  •     +3.3V    3.312 V
  •     +5V    5.080 V
  •     +12V    12.224 V
  •     CMOS BATTERY    3.344 V
  •     CPU    1.328 V

PCI Data
        Slot PCI

•             Slot Type    PCI
  •             Slot Usage    In Use
  •             Bus Width    32 bit
  •             Slot Designation    PCI
  •             Characteristics    5V, 3.3V, PME, SMBus
  •             Slot Number    0

Slot PCI

•             Slot Type    PCI
  •             Slot Usage    Available
  •             Slot Designation    PCI
  •             Characteristics    5V, 3.3V, PME, SMBus
  •             Slot Number    1

Slot AGP

•             Slot Type    AGP
  •             Slot Usage    Available
  •             Slot Designation    AGP
  •             Characteristics    5V
  •             Slot Number    2

Graphics
    512MB ATI Radeon HD 4800 Series (ASUStek Computer Inc)

•     Manufacturer    ATI
  •     Model    Radeon HD 4800 Series
  •     GPU    RV770
  •     Device ID    1002-9440
  •     Subvendor    ASUStek Computer Inc (1043)
  •     Current Performance Level    Level 0
  •     Voltage    1.203 V
  •     Technology    55 nm
  •     Die Size    256 mm²
  •     Transistors    956 M
  •     Release Date    Jun 25, 2008
  •     DirectX Support    10.1
  •     DirectX Shader Model    4.1
  •     OpenGL Support    3.0
  •     GPU Clock    750,0 MHz
  •     Temperature    60 °C
  •     Core Voltage    1.203 V
  •     Driver version    8.970.100.1100
  •     BIOS Version    113-AB67800-102
  •     ROPs    16
  •     Shaders    800 unified
  •     Memory Type    HyperMemory
  •     Memory    512 MB
  •     Bus Width    32x8 (256 bit)
  •     Pixel Fillrate    12,0 GPixels/s
  •     Texture Fillrate    30,0 GTexels/s
  •     Bandwidth    57,6 GB/s
  •     Noise Level    Moderate
  •     Max Power Draw    150 Watts

Count of performance levels : 3
        Level 1 - "Perf Level 0"
            GPU Clock    500 MHz
            Shader Clock    900 MHz
        Level 2 - "Perf Level 1"
            GPU Clock    500 MHz
            Shader Clock    900 MHz
        Level 3 - "Perf Level 2"
            GPU Clock    750 MHz
            Shader Clock    900 MHz

Storage
    931GB Western Digital WDC WD10EALS-00Z8A0 ATA Device (SATA)

Днес набързо разгледах какви видеокарти се продават и си запазих тази: https://www.jarcomputers.com/AMD-5450_prod_VCA1GXFXHD545XZCH2.html?ref=prod

Съвместима ли е с конфигурацията? Препоръчвате ли по-добри варианти? Нужно ли е да добавям допълнителен вентилатор за охлаждане?

Благодаря ви предварително!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, Cybazaar написа:

Съвместима ли е с конфигурацията? Препоръчвате ли по-добри варианти? Нужно ли е да добавям допълнителен вентилатор за охлаждане?

Съвместима е. Има и по-добри варианти, но трябва да заявите бюджет. Зависи какво искате да охлаждате. Не се разбира каква е кутията, което е важно. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, XECUTIONER написа:

Съвместима е. Има и по-добри варианти, но трябва да заявите бюджет. Зависи какво искате да охлаждате. Не се разбира каква е кутията, което е важно. 

Приемам предложения за други варианти, сумата да не е повече от 100-120 (е, разбира се може и изключения но..). Искам да охлаждам като цяло системата, тъй като не знам дали само на текущото видеото градусите са високи или по принцип е било така и е нужен по-голям поток от свеж въздух. Кутията е на GIGABYTE, не можах да и намеря снимки в интернет, но утре мога да я снимам и да я покажа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Cybazaar написа:

Кутията е на GIGABYTE, не можах да и намеря снимки в интернет, но утре мога да я снимам и да я покажа.

Тогава до утре. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Картата е пълен боклук. За времето си HD4290 беше отлично вгр. видео и все още е достатъчно за филмите (дъното има и HDMI порт) та не ти трябва тоя допълнителен реотан в кутията. 

Реално HD5450 също е стара и с прекратена поддръжка и може да се сравнява единствено с вгр. графики. 

Тоест не става за игри но ако гледаме разни статистики е по-добра от старо вградено видео и по-зле от съвременно.

пс. Между другото старата 4850 е по-добра от 5450 и ако говорим за игри колкото и да са леки ще има спад а не прогрес.

Също така вентилатора и смяната на картата не са чистене и не временно а никакво решение не е. 

Щом досега не е прегрявал очевидно му е време за чистене а то е неизбежен процес дори да и купиш чиста нова машина.

Редактирано от Roujin Z (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 часа, XECUTIONER написа:

Тогава до утре. :)

Както казах, кутията е някаква на GIGABYTE. Не можах да и намеря модела. Стои с капака отворен уж да се проветрявал повече, естествено по-бързо събира прах но се чисти редовно. Ето как изглежда:

5555c0.jpg

2ltit1i.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тоест няма никакъв въздушен поток и е нормално да грее. Охлаждане няма как да има при отворена кутия. 

За целта трябва да е затворена и да има 1 вент. отпред да вкарва въздух и 1 отзад да изкарва.

Разбира се това няма да помогне на замърсената видеокарта или процесор там си трябва чистене.

пс. В сервиза ще ти вземат около 30 лв. са почистване от прах и смяна на пастата на целия компютър. 

Купи си и 1 вентилатор за отзад (отпред не знам има ли?) и пак ще си под 66 лв.

С видеокартата която гледаш реално падаш на по-слаба видеокарта компютъра остава мръсен и без вентилатори а ще дадеш повече пари.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добре, ще му взема вентилатор и ще му подобря охлаждането, ще вземем и капака и ще го монтираме обратно. Въпреки това ми се иска да му взема друга видео карта, хем да ми е сигурно че няма пак да прави поразии. Щом тази, която съм посочил не е хубава предложете ми друга.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Поразии прави първо заради мръсотията и влошеното охл. и второ понеже е слаба ракия а може и с драйверите да има проблеми.

Разбирай че и новата ще прави мизерии ако първо не се погрижиш за охлаждането и второ ще е още по-слаба.

Мога да те посъветвам само да потърсиш втора ръка HD7770 за макс 100 лв. Не 5770 или 6770.  

http://olx.bg/ad/nova-vga-sapphire-hd-7770-1gb-ddr5-hdmi-dvi-dp-ID5RS9k.html#84ac070186

http://olx.bg/ad/gigabyte-hd7770-1gb-gddr5-speshno-ID60JbQ.html#84ac070186

http://olx.bg/ad/video-karta-hd7770-dc-1gd5-v2-ID64ChQ.html#84ac070186

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей. Аз от личен опит бих ти препоръчал тази: http://www.emag.bg/video-karta-gainward-nvidia-geforce-gt-730-2048mb-ddr3-128bit-hdmi-dvi-vga-426018336-3255/pd/D1JHQBBBM/#resigilate

Единствената разлика е че моята е на Palit и 4GB. Бях с тази NVidia  доста време (близо 2 години) и си вършеше работа. За игри става но не очаквай много от нея. Само дето е 124.99лв . Ти си прецени аз съм сигурен че и колегите ще ти дадат някое друго мнение.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Лина Георгиева
      Здравейте, 
      Правя един ~едночасов клип, който е съставен от ~25 по-малки клипчета, като между отделни части от клипа има черен 'simple color' с текст отгоре. Работя с последната версия на Filmora, безплатeн лиценз. Днес отворих последния си запазен project file, редактирах го известно време, след това натиснах 'Save', програмата изведнъж се затвори от нищото. Опитах се да отворя project файла, но резултатът беше, че целият клип освен черния 'simple color' и текста, е изчезнал! Опитах се да отворя по-предишни мои project файлове, но резултатът беше същия, освен за един, който бях правила преди седмица- изписа се "The file was made on an older version of Filmora and needs to be converted.", конвентирах project файла, но след като го затворих и отворих отново, същото се случи и с този project file ... Нямаше никакви далогови прозорци, че нещо не е наред. Не съм работила с по-стара версия на Filmora докато съм обработвала клиповете. 
      Моля ви, помогнете ми, вече се хващам за главата, не искам да губя повече project файлове, 4 месеца труд хвърлих по този клип, трябваше да бъде за рожден ден на много важен за мен човек, не искам да го разочаровам, тъй като вече знае за клипа, не искам и да правя отново абсолютно целият клип наново! 
      Това е всичко, което е останало от клипа.

• от taika
      Здравейте, искам да попитам дали е проблем, ако видео картата ми (Nvidia GeForce GTX 1050Ti 4 GB) при натоварване, предимно при игри (от рода на GTA 5, Assassin's Creed Origin, Need For Speed Payback) е нормално и безопасно за нея да е натоварена на 99%?
      Процесор: i7-7770HQ 2.80 GHz
      RAM: 8 GB
      (Lenovo Legion Y520)
      Благорадя!
    • от El Shaarawy92
      Имам следната конфигурация - Pentium G2020, Nvidia GT9500, 4GB RAM, 500HDD, XFX TS 430W. Искам да си закупя по - добро видео. Компютърът  се използва за игри, като не е задължително най  - новите заглавия да се играят на най - високи изисквания, а просто искам добър FPS.Всъщност основно играя игри като LoL, CS:GO и Fifa, които не са толкова тежки. Въпросът ми е, какво трябва да е, защото процесорът е стар и изобщо има ли смисъл от ново видео. Може и втора ръка. Ако няма смисъл, то е време за смяна на дъното и процесора.
  • Дарение

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.