Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Може да ми се наложи скоро да изпратя пари на приятел в Германия, за покупка на техника. Сумата е около 300 евро. Как това може да стане с най-малки допълнителни разходи? Приятелят ми има сметка в банка, не си спомням името ѝ. Казал ми е, че ако имам сметка в ДСК тук, мога просто да му ги преведа с минимална такса, двете банки били партньори. Само че аз имам само в Уникредит, картова, с Visa Electron. 

Какво ще ми препоръчате?...

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

преди 16 минути, RudeBoy написа:

Може да ми се наложи скоро да изпратя пари на приятел в Германия, за покупка на техника. Сумата е около 300 евро. Как това може да стане с най-малки допълнителни разходи? Приятелят ми има сметка в банка, не си спомням името ѝ. Казал ми е, че ако имам сметка в ДСК тук, мога просто да му ги преведа с минимална такса, двете банки били партньори. Само че аз имам само в Уникредит, картова, с Visa Electron. 

Какво ще ми препоръчате?...

Western Union?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 12 минути, RudeBoy написа:

Това даже и аз го знам :D 

Нещо с по-ниски такси?...

Според SEPA от Германия се изпраща в България без никакви такси само се въвежда IBAN и BIC, а в България за Германия сигурно българите плащат някакви такси за превод.

http://www.bnb.bg/PaymentSystem/PSSEPA/PSSEPAIntroduction/index.htm

Редактирано от acnekt (преглед на промените)
    • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, acnekt написа:

Според SEPA от Германия се изпраща в България без никакви такси, поне моята банка в Германия не ми е взимала досега пари, а в България за Германия сигурно българите плащат някакви такси за превод.

Таксите зависят от пътя по който минават парите. Може да се случи банка, която има клонове в двете държави да не иска такси. Но нормално има такси. А ако банките нямат пряка връзка се минава през банки-кореспонденти и тогава и таксите се вдигат.

преди 12 минути, RudeBoy написа:

Това даже и аз го знам :D 

Нещо с по-ниски такси?...

Хм, не съм ги ползвал отдавна, но по спомени са по-евтини от банков трансфер :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 1 минута, capnemo написа:

Таксите зависят от пътя по който минават парите. Може да се случи банка, която има клонове в двете държави да не иска такси. Но нормално има такси. А ако банките нямат пряка връзка се минава през банки-кореспонденти и тогава и таксите се вдигат.

Хм, не съм ги ползвал отдавна, но по спомени са по-евтини от банков трансфер :)

Не знам как е в България, сигурно пак някакви далавери и обърквации.  Тук просто въвеждащ IBAN, ако е немска банка няма нужда отBIC. Плащаш някаква такса, ако пишеш на ръка и го дадеш на гишето. 

Редактирано от acnekt (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    току що, acnekt написа:

Не знам как е в България, сигурно пак някакви далавери и обърквации.  Тук просто въвеждащ IBAN, ако е немска банка няма нужда отBIC.

Аз не говоря за България, говоря как работи банковата система в световен мащаб. Опита ми включва трансфери от/до Щатите, Франция, Германия, Чехия, Словакия, Азербайджан, Швейцария.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 22 минути, acnekt написа:

Според SEPA от Германия се изпраща в България без никакви такси само се въвежда IBAN и BIC, а в България за Германия сигурно българите плащат някакви такси за превод.

http://www.bnb.bg/PaymentSystem/PSSEPA/PSSEPAIntroduction/index.htm

Изглежда добре като идея, но как се прави на практика?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 минути, RudeBoy написа:

Изглежда добре като идея, но как се прави на практика?

Трябва да отидеш в банката която те обслужва и да питаш , почти съм сигурен че превод към банкова сметка ще ти излезе по-евтино отколкото паричен превод по WU ,Moneygram или Ria.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 9 минути, Azhen написа:

Трябва да отидеш в банката която те обслужва и да питаш , почти съм сигурен че превод към банкова сметка ще ти излезе по-евтино отколкото паричен превод по WU ,Moneygram или Ria.

Ами за 300€ не съм много сигурен дали по банков път ще му излезе по евтино при фиксирани банкови такси. На мен от Р.Д. до Германия (понеже немеца нямаше paypal) за по малко от 300€ ме одрусаха около 40€ такси.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 23 минути, BMW Маниак написа:

Ами за 300€ не съм много сигурен дали по банков път ще му излезе по евтино при фиксирани банкови такси. На мен от Р.Д. до Германия (понеже немеца нямаше paypal) за по малко от 300€ ме одрусаха около 40€ такси.

Уха , ... то по Moneygram да пратиш 1000 Евро таксата ти е 43 ... за 300 е 21 евро а по Ria - за 300 евро е 29.37 лв ! Говоря за парични преводи към лице а не към банкова сметка.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

А не може ли просто да отидеш с 300 евро в джоба на гише на ДСК и да кажеш какъв е случая, не вярвам да откажат да ти вземат парите, това че не си техен клиент ще ти струва най-много 4-5 лв. разлиак с колкото би било ако си им клиент.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

icekiller - да, мога. И ще отида, ще отида и в моята банка.

Но надеждата ми беше, ако някой е запознат или ползва някакъв начин, за който не съм чувал, да го сподели.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Аз съм ползвал paypal за подобен вид преводи - за 100 евро ми излезе около 20 лева по спомени.

През банка примерно само попитах мин. година щеше да ми се наложи да преведа пари в Македония - е таксите бяха толкова убийствени, че се отказах, но щом ДСК и немската банка са партньори би трябвало да е поносимо, иначе не обичам и не ползвам paypal :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове
    преди 3 часа, RudeBoy написа:
    icekiller - да, мога. И ще отида, ще отида и в моята банка.

Но надеждата ми беше, ако някой е запознат или ползва някакъв начин, за който не съм чувал, да го сподели.

Какво си чувал - мога само да гадая.

Иначе начините извън банка са 3 (основните) - Western Union, Opal Transfer и TransferWise. Макар, че отхвърля Уестърн - провери си в сайта им. От сметка към сметка таксата беше много малка - около 4-5 евро. През Опал постоянно превеждаме пари - от ЮК таксата е 3 паунда, независимо от сумата. Мисля, че беше до 5 или 10 хиляди. На Опал и курса е по-добре.

И при трите варианта - при получателя пристига местна валута. Защото при банков превод има само превод, не и преобразуване на валутите. И ако ще да е без такса, ако банката ти приложи кофти курс или допълнителна такса - параметрите се променят.

Sent from my Vodafone 890N using Tapatalk

Редактирано от jhoro (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
    Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.