Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

gogi87

Въпрос отностно пощенски паричен превод

Препоръчан отговор

Здравейте, поръчах от онлайн магазин стока , като поисках да ми издадат и фактура. Като пристигна се оказа, че е без касов бон. Питах в магазина и ми казаха, че трябва да изискам пощенски паричен превод от куриера и той щял да играе ролята на касова бележка. Отидох до Еконт и изисках такъв превод и ми го разпечатаха. Въпроса ми е трябва ли нещо да ме притеснява понеже трябва да вкарам фактурата в счетоводната програма, обаче нямам касова бележка към нея, а въпросния паричен превод. Четох в Еконт, че това е валиден документ, но все пак искам да потвърдя дали прикрепянето на пощенския превод към фактурата без касова бележка е законно и няма да имам проблеми със счетоводството.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, gogi87 написа:

Питах в магазина и ми казаха, че трябва да изискам пощенски паричен превод от куриера и той щял да играе ролята на касова бележка. 

Пълни глупости. От магазина те лъжат. Длъжни са да ти издадат касова бележка или фактура.

Еконт се ангажира с доставянето на пратката. Могат да ти издадат документ за сумата, но това не е касова бележка. Те не са страна по сделката ти с магазина.

преди 2 минути, RudeBoy написа:

Редактирано от RudeBoy (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Досега към пратките които съм получавал от ЕКОНТ са давали касов бон, но на него пише "служебен бон", а не "фискален бон" какъвто е трябвало дадат от магазина към фактурата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А, това вече е друго. Не е задължително към фактурата да има касова бележка, ако плащането към магазина е оформено по банков път.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, RudeBoy написа:

А, това вече е друго. Не е задължително към фактурата да има касова бележка, ако плащането към магазина е оформено по банков път.

В случая, най-вероятно е наложен платеж, но си прав - фактурата може да се приеме като платежен документ (без фискален бон), заедно със служебния бон от куриера...  Фискалният бон е по-скоро за отчета на фирмата (продавача)...

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Пратката е с наложен платеж, да. Въпроса е дали мога да сложа фактурата с бележката за паричния превод и да спя спокойно. Вече естествено при изписването на стоката от мен ще се издаде касова бележка.

Редактирано от gogi87 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 минути, gogi87 написа:

Пратката е с наложен платеж, да. Въпроса е дали мога да сложа фактурата с бележката за паричния превод и да спя спокойно. Вече естествено при изписването на стоката от мен ще се издаде касова бележка.

Накратко - Да!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 55 минути, RudeBoy написа:

Точно така.

Цитирам част от статията "Кога се издава касова бележка?"

Цитат

На основание разпоредбата на ал. 3 от Наредба № Н-18 от 13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства, всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги, осъществени в или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство.
Изискването за издаване на касов бон обаче не следва да се абсолютизара, тъй като, както е известно, когато плащането се извършва чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или чрез пощенски паричен превод, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги, такъв не се издава.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, gogi87 написа:

Фактура има и приемо-предавателен протокол

Нито един от двата документа не фискален документ - няма реквизит "Фискален бон". Такъв документ задължително придружава издадената фактура, освен в случаите на банкови разплащания.

Редактирано от ExaFlop (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така. Работя в Еконт и тази услуга наложен платеж с пощенски паричен превод е измислена точно, заради онлайн търговците.

Да, напълно е законно използването ѝ и не са длъжни да ти издадат касова бележка (от магазина, от който си купил стоката). 

Тази разписка, която са ти издали би трябвало да свърши работа, но не съм на 100% сигурен. Щом е законна тази услуга и държавата го е допуснала, значи трябва да е предвидено и фактурата да бъде валидна без касов бон.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Цитат

НАРЕДБА № Н-18 ОТ 13 ДЕКЕМВРИ 2006 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ И ОТЧИТАНЕ НА ПРОДАЖБИ В ТЪРГОВСКИТЕ ОБЕКТИ ЧРЕЗ ФИСКАЛНИ УСТРОЙСТВА

Чл. 3. (1) (Доп. - ДВ, бр. 49 от 2010 г., в сила от 29.06.2010 г., изм. - ДВ, бр. 48 от 2011 г., в сила от 24.06.2011 г.) Всяко лице е длъжно да регистрира и отчита извършваните от него продажби на стоки или услуги във или от търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство (ФУ), ОСВЕН КОГАТО ПЛАЩАНЕТО СЕ ИЗВЪРШВА чрез кредитен превод, директен дебит или наличен паричен превод, извършен чрез доставчик на платежна услуга по смисъла на Закона за платежните услуги и платежните системи, или ЧРЕЗ ПОЩЕНСКИ ПАРИЧЕН ПРЕВОД, извършен чрез лицензиран пощенски оператор за извършване на пощенски парични преводи по смисъла на Закона за пощенските услуги.

и това:

http://www.econt.com/2012/02/cod/
http://crc.bg:8080/dpls/apex/f?p=923:210:3816285389478882::NO::P210_ADV,P210_REGION_CONTROL,P210_X:0,0,1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, Balanar написа:

...тази услуга наложен платеж с пощенски паричен превод е измислена точно, заради онлайн търговците....

Ъъъ, нещо си се объркал. Това, че  Еконт използват този метод на плащане, за да улеснят електронната търговия (което е в техен интерес) не значи, че е "измислена" точно заради това. Пощенски и телеграфни парични преводи и наложен платеж се използват още през XIX век, основно в Англия, колониите й и Щатите под английски флаг.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 59 минути, LinKuei написа:

Ъъъ, нещо си се объркал. Това, че  Еконт използват този метод на плащане, за да улеснят електронната търговия (което е в техен интерес) не значи, че е "измислена" точно заради това. Пощенски и телеграфни парични преводи и наложен платеж се използват още през XIX век, основно в Англия, колониите й и Щатите под английски флаг.

Бъркаш услугите наложен платеж, паричен превод и наложен платеж с паричен превод.

Знам, че е имало наложен платеж и отделно парични преводи, но наложен платеж, който да бъде изплатен с паричен превод е нова услуга.

За това става въпрос в темата.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Balanar написа:

Бъркаш услугите наложен платеж, паричен превод и наложен платеж с паричен превод.

Знам, че е имало наложен платеж и отделно парични преводи, но наложен платеж, който да бъде изплатен с паричен превод е нова услуга.

За това става въпрос в темата.

Съжалявам, но отново бъркаш - точно наложен платеж, изпълнен (а не изплатен) като паричен превод е част от услугите, които банките са предлагали като услуга по отдалечените места. Ще те помоля да си проверяваш фактите предварително...
А точно за Еконт и техните глупости може да си поговорим сериозно някой друг път, защото точно такъв неправилен изказ и магарешки инат е причината вече 2 години да водим кореспонденция и редица рекламации.
Иначе темата е изчерпана още 4 коментара...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За първи път чувам за наложен платеж изпълнен с паричен превод, дори не знам какво означава това.

Няма какво да говоря за Еконт "и техните глупости" не съм тук да ги защитава, просто съм работил в отдела занимаващ се с онлайн търговия и съм доста наясно с тази услуга, кога се използва и защо.

Като не ти харесват защо ги използваш и завеждаш рекламации. Има голям избор от куриерски фирми в България и никой не те задължава да работиш с Еконт.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Balanar написа:

За първи път чувам за наложен платеж изпълнен с паричен превод, дори не знам какво означава това.

Няма какво да говоря за Еконт "и техните глупости" не съм тук да ги защитава, просто съм работил в отдела занимаващ се с онлайн търговия и съм доста наясно с тази услуга, кога се използва и защо.

Като не ти харесват защо ги използваш и завеждаш рекламации. Има голям избор от куриерски фирми в България и никой не те задължава да работиш с Еконт.

Забележка : "...изпълнен КАТО...", а не "....изпълнен С". Хайде да се четем, за да не се налага да се повтаряме. "Наложен платеж...изплатен с паричен превод" е неправилна (тавтологична) форма на това, което аз описвам. Нека да си уважаваме езика, моля!

"Работя" с тях, защото не винаги имам право на избор. Винаги, когато имам такъв се обръщам към друга фирма.

Тъй като темата се разводнява, лично за мен е приключена и на автора е отговорено, то предпочитам да не си чешем клавишите по клавиатурата. Ако смяташ да се води някаква дискусия - използвай Личните Съобщения за целта. Но отново моля за добро отношение към езика ни и ясна аргументация, защото за  коментара не видях такава (изключение прави едно "...не съм 100% сигурен").

П.П. Съжалявам, ако звуча малко по-рязък, но това ще да е заради заявеното работно място...

Редактирано от LinKuei (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Извинявай, ти кой беше да ми казваш, че не си уважавам езика? 

А и човек, който " звуча по-рязък, но това ще да е заради заявеното работно място. " хич не ми е критерий да ти кажа.

Ако деня или живота ти е гаден си намери друг начин, за да се почувстваш по-важен, от това да се заяждаш във форуми.

Така, наложения платеж няма как да бъде изпълнен като паричен превод и това звучи абсурдно. Наложения платеж първо бива събиран "от хората които те задължават да работиш с Еконт" и после бива изплатен на теб с паричен превод.

И аз считам темата за приключена. Не ми се занимава с такова евтино заяждане, като твоето.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за отговорите и предоставената информация. Прибрал съм фактурата с пощенския запис и се отдавам на релакс :wink12:

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...