Премини към съдържанието
Alexander..

Силов кабел за ток

Препоръчан отговор

Привет. Ще вкарвам ток в един парцел проблема, е че ще ми поставят електромера на трафопоста, който се намира на 100тина метра от мястото, а от там нататък трябва аз да си прокарам кабел. Интересува ме какъв кабел трябва да се сложи, тока ще е до 15kv трифазен. 20тина метра ще е по въздух, останалата част от кабела ще е под земя, ако има значение. Благодаря на отзовалите се :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 13 минути, Alexander.. написа:

Привет. Ще вкарвам ток в един парцел проблема, е че ще ми поставят електромера на трафопоста, който се намира на 100тина метра от мястото, а от там нататък трябва аз да си прокарам кабел. Интересува ме какъв кабел трябва да се сложи, тока ще е до 15kv трифазен. 20тина метра ще е по въздух, останалата част от кабела ще е под земя, ако има значение. Благодаря на отзовалите се :)

15 киловолта или киловата?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kw ще да е : )

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Препоръчвам СВТ 4x10mm^2. При макс 27A на фаза ще има само около 5V пад на напрежение(което е добре). Кабела задължително да е меден. В никакъв случай алуминиев.

Ако все пак си решил да е алуминиев, тогава трябва да пускаш поне 25mm^2.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Kw извинявам се :shy11:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Сечение на проводника
кв.мм
ток А Меден проводник
220/380
ток А Алуминиев проводник
220/380
1,0 14,0 3,0 kW / 5,3 kW - / - - / -
1,5 15,0 3,3 kW / 5,7 kW - / - - / -
2,0 19,0 4,1 kW / 7,2 kW 14,0 3,0 kW / 5,3 kW
2,5 21,0 4,6 kW / 7,9 kW 16,0 3,5 kW / 6,0 kW
4,0 27,0 5,9 kW / 10,0 kW 21,0 4,6 kW / 7,9 kW
6,0 34,0 7,4 kW / 12,0 kW 26,0 5,7 kW / 9,8 kW
10,0 50,0 11,0 kW / 19,0 kW 38,0 8,3 kW / 14,0 kW
16,0 80,0 17,0 kW / 30,0 kW 55,0 12,0 kW / 20,0 kW
25,0 100,0 22,0 kW / 38,0 kW 65,0 14,0 kW / 24,0 kW
35,0 135,0 29,0 kW / 51,0 kW 75,0 16,0 kW / 28,0 kW

Начи да си вържеш гащите поне 16 квадрата ти требе :)

Меден ...........забравих да уточня,с тока шега не бива ............алуминиевия ще е по-евтин ............но медния е задължителен.

Редактирано от Иво Димов (преглед на промените)
  • Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Бихте ли ми препоръчали някакъв конкретен модел ?

В момента разглеждам, но цените много варират, а не знам какви характеристики да гледам точно.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Е този кабел   задължително  е да бъде положен в пвц тръба

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговора. Понеже не съм наясно, а ми казаха, че бушона ще е монтиран при електромера, възможно ли е да си сложа друг предпазен бушон в ел. табло на самото място, за да не ходя до трафопоста всеки път при изключване ? :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ъъъъъъъъъ то в таблото  ще има бушон/панцер,ти ще имаш предпазител тип панцер ,ма може и с бушони де .Бушона в таблото е ,за да отдели твоята инсталация от преносната мрежа.Панцера у вас ше е да отдели къщата или парцела от твоя кабел.Първия ако не си платиш го отвъртат :)

Редактирано от Иво Димов (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В тоз парцел вила ли има?Колко стаи ще са ако е така ,бойлер ще има ли ?Щом е трифазен ,значи ще ползваш нещо с голяма консумация.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колко машини ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Няма да са много, казаха ми че това напрежение ще е предостатъчно

В смисъл електрожен, телоподаващо, такива работи няма да е кой знае какво

Редактирано от Alexander.. (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мисълта ми е всеки консуматор да е на отделна точка и кабел,така всеки контакт ще е само за 1 машина и ще има отделен предпазител.Така де ,професионално да е направено

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 минути, Иво Димов написа:

Първия ако не си платиш го отвъртат :)

Не го отвъртат, а друго се прави - тайна обаче!:))))  Инак вече си го написал, но все пак - подземната част в защитна тръба!

Изобщо гледам автора нови въпроси задава, та да си извика квалифициран ел. техник, който да оразмери и окабели правилно и безопасно!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, Alexander.. написа:

Демек от това табло, което ще е в мястото трябва да се изведат отделни кабели за всяка машина ?

Именно :) за да не стане беля ,и ако се наложи ремонт на някоя точка ,другите да не зависят от нея

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А в контакти, в които ще се включват по слаби консуматори може един кабел да тръгва от таблото и да ги захранва всички ? Както и за осветлението, тъй ли ?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, Alexander.. написа:

Демек от това табло, което ще е в мястото трябва да се изведат отделни кабели за всяка машина ?

не е задължително, но  след кабела е задължително да имаш допълнително табло, от което да си направиш необходимите изводи за съответните машини

звучи смешно, ако трябва от електромера на първия етаж на панелен блок, да тегля до втория етаж, отделно кабел за печка, отделен кабел за осветление, отделен кабел за бойлер, отделен кабел за...и т.н.
ами имам си апартаментно табло за тази цел
:lol6:

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А случайно да имате някакви идеи как да осветя мястото ? То е с размери около 30 на 30 и в четирите ъгъла има 4.5метрови колове, на които мога да закача прожектори.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Сега да обясня за наразбралия Дръндю......Системния оператор ще изгради свързващо табло от най-близката възможна точка до имота ,в това табло ще има електромер и предпазител.Собственика на имота плаща на квалифициран ел.техник ,който прекарва  1 брой 16 квадрата кабел от това табло до имота му.Там се игражда ГРТ/главно разпределително табло/ със необходимия брой предпазители според това колко точки с висока консумация ще има.Понеже става въпрос за не ,чак толкова сложна ел.мрежа ,няма нужда от ел.инжинер да прави проект ,ел.техника след като изгради всичко  взима един бял лист и химикал и прави една ел.схема на обекта.От къде минават кабелите ,къде има точки ,коя е за 220 в коя за 380 в ,после тази схема се прибира в таблото.Така ко се наложи последващ ремонт да се знае кое къде и за какво е.В самото ГРТ  на всеки предпазител се слага бирка или нишан................на който пише какво прекъсва този предпазител.

Към автора.......осветлението може да е на един предпазител ,но пак трябва да се изчисли колко консуматора ще са и какво да е сечението на кабела ,същата работа е и с монофазните точки .

• Харесва ми 3

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.