Премини към съдържанието
stoyanivanov

Видеокарта за UHD/.265 филми, вкл. H.265 (HEVC) and 10-Bit Color Form

Препоръчан отговор

публикувано (редактирано)

Вече питах в друг форум, но като "стар" потребител на "Калдата" ще помоля за съвет и тук.

Има ли начин чрез смяна на видеокартата моят компютър да възпроизвежда нормално UHD/.265 филми, вкл. H.265 (HEVC) and 10-Bit Color Form?
Конфигурацията беше доста прилична за времето си (2011 г.), но с днешна дата игри не ме интересуват, видео прекодирам много рядко. От време на време правя кратки клипчета с видео, заснето от фотоапарата ми с "нормален" битрейт и резолюция, машинката и до момента се справя великолепно с тези прости задачи.
Разполагам с:
Дънна платка ASRock Z 68 Pro3
Процесор I5 2500 K Sandy Bridge
Видеокарта AMD Radeon 6950

Въпросът е дали мога на тази дънна платка да сложа бюджетна, но съвременна видеокарта, която да позволи от компютъра да пускам към телевизора филми UHD/.265, вкл. H.265 (HEVC) and 10-Bit Color Form? Например може ли да се смени видеокартата с GTX 1050 Ti?
Идеята е да използвам старата вярна машинка с общо 8 ТВ хард дискове като медиа център към новия ми UHD телевизор. Всъщност и сега я използвам основно за това, но за FHD видео.

Веднага искам да уточня, че съм пробвал с MPC-HC, въртял съм филтрите, имам настроен MadVR. Но... по-тежките файлове насичат и туйто. Все пак отварям дори HEVC 10bit 60fps, но яко насича. Леко насича, но насича и при този файл, цитирам:

Видео декодер: HVC1
Вх. формат: NV12(12 bits)
Вх. размер: 3840 x 1606(2.39:1)
Изх. формат: YUY2(16 bits)
Изх. размер: 3840 x 1606(2.39:1)
Кадри/сек.:23.98
BitRate: 112 600

Благодаря предварително за съветите.

Редактирано от stoyanivanov (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Ако съдя по собственият си опит, за декодиране на новите формати и високи резолюции, най безпроблемно се справя вграденото видео на Intel през QuickSync. Но твоето е малко стара версия и мисля, че и с h264 не се справя, камо ли 10bit hevc. А и за 10bit HEVC, ще трябва най новото им поколение процесори, при по-старите май е частична поддръжката (до колко не знам) и само на 4k 8bit HECV - пълна.

За външна видеокарта, AMD отдавна не са това, което бяха за видео декодиране. Nvidia се справя много по добре, така че най добре се насочи към някой техен модел. Това би ти било от полза - Nvidia PureVideo, за избор на модел. До скоро се спрягаше GTX 950, с HEVC, като по-евтино решение.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Насочил си се добре,но хардовете могат ли да ти осигурят качествен битрейд.Иначе пълна подръжка само 10- серия  от NVIDIA 1050(TI) и нагоре,гледай да има повече VRAM.Нвидиата от старите серии 950 (8 и 10 битово) нагоре но иска и ЦПУ защото декодирането е комбинирано ползва pure video ,при новите всичко си обработва картата с лека подкрепа на процесора.

Заснемане3.PNG

Заснемане4.PNG

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на отзовалите се!

Хардовете се справят... бях заподозрял единия, че на моменти се товари на 100%, но после що да видя - в същото време съм му пуснал торент-клиент, който в момента дърпаше с 12 МБ/сек и сийдваше с близо 3. След като го спрях, натоварването на конкретно този диск влезе в норма по време на възпроизвеждането на гореописания файл.

След доста проби и консултации днес сменям видеокартата с NVIDIA 1050(TI). Ще пиша за резултата...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Така... Резултатът:

Новата ASUS Expedition GTX 1050 Ti EX-GTX1050TI-4G се справя с лекота и с най-тежките файлове, например jellyfish-300-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.

(Откъде да се изтеглят файлове за проба: http://jell.yfish.us/)

Дори файлът jellyfish-400-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv  не предизвиква абсолютно никакъв проблем.

Благодаря на всички, отзовали се на молбата ми за съдействие!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.