Премини към съдържанието

Препоръчан отговор


Здравейте, работя на договор със 6-месечен изпитателен срок. В договорът ми е посочено работно време на смени от по 8  часа. Дефакто работя по 12 часа 5 дни седмично. Дължа ли предизвестие на работодателите си, защото искам да напусна възможно най скоро?

  • Харесва ми 1

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не. При изпитателен срок никоя от двете страни не дължи предизвестие. Освен ако не е оказано изрично в самия договор! Нещо което не се практикува!

  • Харесва ми 1

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 36 минути, vampirrre написа:

 

Здравейте, работя на договор със 6-месечен изпитателен срок. В договорът ми е посочено работно време на смени от по 8  часа. Дефакто работя по 12 часа 5 дни седмично. Дължа ли предизвестие на работодателите си, защото искам да напусна възможно най скоро?

 

Прочетет си внимателно договора и вижте какво е заложено в него! Редно е да предизвестите работодателя, а как ще постъпи той, може да зависи и от допълништелна договорка!

  • Харесва ми 3

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Съжалявам, допуснал съм грешка. Има изменение на чл.67, ал.1, т. 1 от КТ  от  2013 година. Дължите 15 дена предупреждение, и двете страни!

  • Харесва ми 1

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря ви, в договорът ми е заложено предизвестие от 30 дни. Но с тези смени по 12-13 часа не съм сигурен, че ще издържа до изтичането на евентуално такова. А с неспазването на посоченото работно време как процедираме?


  • Харесва ми 1

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, vampirrre написа:

Благодаря ви, в договорът ми е заложено предизвестие от 30 дни. Но с тези смени по 12-13 часа не съм сигурен, че ще издържа до изтичането на евентуално такова. А с неспазването на посоченото работно време как процедираме?

Изкарай си предизвестието и си вземи заплатата! След като вече си напуснал/ла можеш да уведомиш съответните органи! Ако предприемеш действия преди това , рискуваш дисциплинарно уволнение и това да не си получиш работната зплата! Няма оправия с тия наши, родни пишман- бизнесмени!

Редактирано от Кумчо вълчооо (преглед на промените)
  • Харесва ми 1

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

В договора трябва да е уточнено в чия полза е предизвестието и с какъв срок е. Ако искаш веднага да напуснеш, пробвай да говориш с работодателя да напуснеш по взаимно съгласие. За нарушения - Главна инспекция по труда. При всички случаи звънни на телефона да ти дадат съвет как да процедираш.

  • Харесва ми 1

Сподели този отговор


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

×

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.