Премини към съдържанието
Гост

Кратки напътствия за Linux Mint

Препоръчан отговор

Гост
публикувано (редактирано)

Здравейте момчета!
Все още като начинаещ, имам изцяло желание да мина на Linux Mint. Операционната система ме задоволява повече от добре във всички мои желания и много ми харесва. Ползвам леки програми за обработка на снимки, запис на дискове,комуникация, аудио и видео, които са ми приоритетни и се оказа че всичко това присъства в мениджъра на програмите.Имам само няколко въпроса, на които съм уверен , че Вие ще ми дадете правилните и насочващи отговори.
1. Решил съм категорично да поработя известно време с операционната система  за по добро усвояване, за което съм  си намислил да си закупя компютър, по малък по размер (SFF) с процесор i5-3570 с вградена видео карта, 4 гигабайта RAM (DDR3), със  DVD записвачка (двойна плътност - 8,4 гб.)Имам възможност спокойно да добавя още два диска с обем по минимум 2 терабайта всеки.
2. Основният диск за операционната система ще е 500 гига , разделен на 3 части - 1 - операционна система -100 гига: 2 - Работен - около 200 гига и 3 - останалото пространство (архив). Достатъчно ли ще са 100 гига за всички операции от операционната система? Дискът е малък - 2,5 инча 7200 оборота, 32 мегабайта кеш. Комуникацията между операционната система и " работен" мисля ще е с добра скорост. За останалите дискове, скоростта не е много важна, защото ще представляват впоследствие - архиви. Това се отнася за големите по обем дискове.
Сега идва и най съществената част.
Имам изградена добра домашна мрежа от 3 компютъра, но всичко е на Win7. Притеснява ме това, дали впоследствие ще мога да настроя домашната си мрежа така, че да нямам проблем, както е при сегашното и положение. Или ако има възможност, само да добавя компютъра, който е под Linux към сега съществуващата мрежа на Win 7.
Ще съм много благодарен за кратки коментари и напътствия от Ваша страна за което, предварително Ви благодаря.
С уважение: Стефан.

При постването забелязвам, че темата ми не отива в правилният раздел втори път.

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей Стефане  !

Боже викам кой ли пък е този господин с ник "Непознат" :D ....

1. Какво ще правиш с този i5 ?

Малко е овъркил толкова мощен процесор ако няма да работиш с тежки приложения. Ако ще рендерираш и обработваш - да перфектен избор. Избрал си SFF, което като габарити и компактност е ок, но имай предвид бъдещи ъпгрейди, и това че трудно се намират хубави и производителни LP видеокарти.

2, 100 ГБ за ОС е прекалено много, то Windows даже се нуждае от доста по-малко. 2,5 инча диск - няма проблем стига да е читав.

3. За домашната мрежа нямаш проблеми - кеф ти Samba, кеф ти FTP сървър за достъп извън LAN.

Надявам се да съм бил полезен. Ако има нещо неясно насреща съм. :) 

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
преди 13 минути, techmaniac написа:

Здравей Стефане  !

Боже викам кой ли пък е този господин с ник "Непознат" :D ....

1. Какво ще правиш с този i5 ?

Малко е овъркил толкова мощен процесор ако няма да работиш с тежки приложения. Ако ще рендерираш и обработваш - да перфектен избор. Избрал си SFF, което като габарити и компактност е ок, но имай предвид бъдещи ъпгрейди, и това че трудно се намират хубави и производителни LP видеокарти.

2, 100 ГБ за ОС е прекалено много, то Windows даже се нуждае от доста по-малко. 2,5 инча диск - няма проблем стига да е читав.

3. За домашната мрежа нямаш проблеми - кеф ти Samba, кеф ти FTP сървър за достъп извън LAN.

Надявам се да съм бил полезен. Ако има нещо неясно насреща съм. :) 

За коментара - БЛАГОДАРЯ и здравей!

Какво ще правя с i5 си е моя работа.(шегувам се) Решил съм и...точка. Най натоварваща ми е програмата за конвертиране от един на друг формат и ми трябва малко по бързо време отколкото с E8500. До тук си ме разбрал. Модела (SFF) е супер, защото имам и друга такава машина на Win 7.Никакви бъдещи ъпгрейди. За видео карта ако се наложи свързване по HDMI има достатъчно и съвсем нови нископрофилни, които ще ми свършат работа към телевизор. Щом е много за операционна система 100 гига, ще го направя на 60 а другото ще прибавя към "работен" не ми е излишно. Човече! Аз единствено гоня място или...обем  за архиви. По третата точка явно допълнително ще се консултирам, защото компютърчето не е още при мен (цената му е 260 левчета - HP). А това, че си насреща и ти и други, само може да ме радва. На Win аз нямам проблеми с инсталациите, но на Linuks не съм правил мрежа и за това се притеснявам дали ще успея. Ако пък може само да добавя този комп към съществуващата ми вече мрежа, ще е още по добре, но не зная как се прави на Linuks. Това компютърче ще е само за Linux Mint. Дисковете ще са абсолютно нови от магазина. Като прескачаш към Търново искам да се видим. Мога да ти напиша телефона на лично.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 24 минути, Непознат написа:

За коментара - БЛАГОДАРЯ и здравей!

Какво ще правя с i5 си е моя работа.(шегувам се) Решил съм и...точка. Най натоварваща ми е програмата за конвертиране от един на друг формат и ми трябва малко по бързо време отколкото с E8500. До тук си ме разбрал. Модела (SFF) е супер, защото имам и друга такава машина на Win 7.Никакви бъдещи ъпгрейди. За видео карта ако се наложи свързване по HDMI има достатъчно и съвсем нови нископрофилни, които ще ми свършат работа към телевизор. Щом е много за операционна система 100 гига, ще го направя на 60 а другото ще прибавя към "работен" не ми е излишно. Човече! Аз единствено гоня място или...обем  за архиви. По третата точка явно допълнително ще се консултирам, защото компютърчето не е още при мен (цената му е 260 левчета - HP). А това, че си насреща и ти и други, само може да ме радва. На Win аз нямам проблеми с инсталациите, но на Linuks не съм правил мрежа и за това се притеснявам дали ще успея. Ако пък може само да добавя този комп към съществуващата ми вече мрежа, ще е още по добре, но не зная как се прави на Linuks. Това компютърче ще е само за Linux Mint. Дисковете ще са абсолютно нови от магазина. Като прескачаш към Търново искам да се видим. Мога да ти напиша телефона на лично.

Щом си решил да е с i5 е чудесно. Няма да сбъркаш и с това, че е SFF, щом няма да има бъдещи ъпгрейди. 260 лева за машинка с i5 трето поколение, че и 4 GB RAM си е направо тънка оферта. Иначе като гледам в този бюджет са все с Core 2 Quad, които макар и мощни вече лека полека се отдалечават във времето. Има и тук-таме оферти с i3-ки, но от първо поколение, или пък i5 от второ. Примерно - това. Мисля да спра до тука, тъй като вече си взел решение. Просто исках да ти се изясни.

60 GB дори пак са много за Mint. Не ти трябват повече от 30-на GB за ОС. Остави си малко за виртуална, колкото да има, а останалото за архиви и колекции. 

Не се притеснявай за мрежата и шерването, само си настройваш Samba, и нищо сложно няма. Въпрос на леко пипване по smb.conf файла. Има много уроци в интернет, и всичко е обяснено, пък и нали затова сме тука - за да помагаме. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 17 часа, Непознат написа:

...
Най натоварваща ми е програмата за конвертиране от един на друг формат и ми трябва малко по бързо време отколкото с E8500.
...

Безобиден (сиреч с минимум вазелин) upgrade на машина с сокет 775 е покупка на подобен проц за 5 зелени.

Лично мнение.
LinuxMint e създаден от лаици за лаици. И справедливо трябва да се подминава с гордо вдигната глава.

Що се касае участието в мрежата, опишете идеята, виждането ви. какво точно роля ще играе линукс машината в мрежата от “прозорци“.

Щастие и океан от любов по пътя на вечната ви младост! И нека силата бъде с вас!

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На  основен диск архив не се прави !Прави се на друг  ,това за 100 гб системен дял е брутализъм ,тая мента я заеме 10 гб със всички глезотии я не .Аз съм убеден ,че след 2-3 месеца с ментата ще искаш да скочиш на друга ОС :)  тай ,че задели си едни 20 гб за тестов дял където може да експериментираш с нещо по-трудно за инсталиране и настройка :) .Линукс света е необятен като Вселената  ...............но сам ще разбереш .Аз лично съм се кротнал от 2 години на Убунту 14.04 ЛТС ...............пробвал съм  всичко без Дженту  :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гост
публикувано (редактирано)
на 1.06.2017 г. в 16:14, Profruit написа:

Безобиден (сиреч с минимум вазелин) upgrade на машина с сокет 775 е покупка на подобен проц за 5 зелени.

Лично мнение.
LinuxMint e създаден от лаици за лаици. И справедливо трябва да се подминава с гордо вдигната глава.

Що се касае участието в мрежата, опишете идеята, виждането ви. какво точно роля ще играе линукс машината в мрежата от “прозорци“.

Щастие и океан от любов по пътя на вечната ви младост! И нека силата бъде с вас!

Здрасти приятел! Аз зная, че Минт е за лаици, но нали не смяташ че аз съм от много напредналите? По рано ако си спомняш качих и работих с Убунту 12.04 почти година. Че ми беше трудно, не го отричам, но понаучих  по малко някои неща.После направих няколко грешки и Убунтуту спря. Не можах да се справя и така. Сега пробвах този Минт и като че ли по ми е лесно с него. Поне аз така си мисля.Линукс машината искам да бъде сърварчето ми, за да нямат достъп други лица към него, посещаващи ме от време на време.Музика, концерти и филми предимно.Щастието нека винаги да е и с теб друже. Благодарско за инфото.

на 1.06.2017 г. в 16:56, Иво Димов написа:

На  основен диск архив не се прави !Прави се на друг  ,това за 100 гб системен дял е брутализъм ,тая мента я заеме 10 гб със всички глезотии я не .Аз съм убеден ,че след 2-3 месеца с ментата ще искаш да скочиш на друга ОС :)  тай ,че задели си едни 20 гб за тестов дял където може да експериментираш с нещо по-трудно за инсталиране и настройка :) .Линукс света е необятен като Вселената  ...............но сам ще разбереш .Аз лично съм се кротнал от 2 години на Убунту 14.04 ЛТС ...............пробвал съм  всичко без Дженту  :)

Иво! Неправилно си ме разбрал със дяловете. Това е дял за временен архив - снимки концерт за обработка , аудио, и след 2-3 дни като го обработя, се маха от това място. Нали съм написал че ще има големи по обем дискове.Ами да взема та да се върна наново към Ubuntu  тогава. Аз не съм разбирач в операционните системи.

на 1.06.2017 г. в 17:50, ZeroG написа:

Добре си се насочил да мигрираш към Линукс. А щом ти допада най-много Linuxmint постигаш 2 в 1, защото Linuxmint общоприето е най-добрият избор за начинаещ. За съвместимостта с мрежата с Windows хич и не се притеснявай, като поработиш известно време с Линукс и му свикнеш, може и да установиш, че баш Ундоуската мрежа ти е излишна. Е, сигурно ще  оставиш поне един Windows компютър за тамъзлък, да не му се изгуби семката на Уиндоуса. Пък и да ловиш вируси с него, хаха.
За цепенето на диска, 25-30 ГБ са достатъчни за системен за Линукс за чиста десктоп употреба, но ако  възнамеряваш да  експериментираш и с разни сървери, бази данни, уиндоуски програми под Линукс и т.н., то 100 ГБ е по-оптимален вариант.
И друго, щом системният ти диск е 2.5", то те по подразбиране работят в режим на енергоспестяване защото са с лаптоп насоченост като употреба - т.е. можеш да имаш моменти на развъртане и спиране според натоварването, което се отразява върху скоростта на работа изразено в моментни "лагове" и "цъкане" на главите. Но пък винаги може да се изключи тази характеристика при желание. От друга страна SSD за системен+работен(за интензивни файлови операции), ако не ти е късно за решение, е винаги по-добър вариант от което и да е HDD.

Благодаря! Имам предвид всичко, което си ме посъветвал за което съм ти благодарен. За 2,5 инчовите дискове зная много добре как стоят нещата, но те няма да работят нон стоп. Това не ме притеснява а настройката на сървара с линукс към другите компютри. Комшията ми е много добър програмист, говорих с него и ми обеща подкрепа в тази насока. По въпроса за SSD - съгласен съм, но големите дискове ми трябват за архив. А този от 500 гига ще е само за операционната система, втори дял за работен, на който ще са поставени разни торент клиенти и всички други обменни информация програми и следващ дял за временен архив  който ще престоява известно време, докато го обработя или преместя на големите дискове. Ако си до мен, веднага ще се съгласиш с идеята ми, защото аз обичам всичко да ми е подредено и като ми кажеш дай ми концерта на Тина Търнър, не да се чудя къде е, а веднага да ти го пусна.Да не се отклонявам от основният въпрос. Той затова и Иво не ми е разбрал идеята, щото не се занимавате с музика!

Не ми се дават излишни пари за SSD 500 giga, щото компютърчето ми излезе 260 лева. Бях решил и още памет да прибавя, но сметнах, че 4 гига напълно ще ме удовлетворят.

На всички Ви - благодаря!

Редактирано от Гост (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мятай се на нещо което ти е познато и знаеш как да го менажираш!След време ако имаш желание и свободни дни може да пробваш други мажорни дисрибуции :) .

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.