Премини към съдържанието
MisterDimchev

Буквално екрана ми се "принтира" с това което е на него

Препоръчан отговор

Здравейте. На лаптопа ми се случва от известно време следното. Ако оставя за дълго време (например докато спя) лаптопа включен и с активен екран. След това (няколко часа) екрана който е бил, все едно е принтиран на самия монитор. Можеш да прочетеш на места букви (извечения) виждат се очертания от страницата. само, че като в ghost mode (призрачно едно такова). Рестарт, нищо не помага. Освен да спра за известно време лаптопа, че да се изчисти. На какво се дължи тая работа, аз така или иначе след време мисля да го занеса за ремонт да го видят техниците, но просто от интерес, какво не му е наред на тоя екран?

Снимката показва проблема. :)

IMG_20170826_143555.jpg

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

преди 58 минути, MisterDimchev написа:

а какво се дължи тая работа, аз така или иначе след време мисля да го занеса за ремонт да го видят техниците, но просто от интерес, какво не му е наред на тоя екран?

Поради статично изображение някои клетки на матрицата се насищат с токоносители и светлината се пропуска по друг начин.
Това води до появата на подобни изображения. Честно казано, почти не съм виждал нещо такова.
Просто си настрой екрана да се изключва след 10-15 минути неактивност и толкова.
Това е недостатък на технологията...
Матрицата се състои от транзисторни ключове и течнокристални клетки. При подаване на напрежение, течните кристали в клетките се ориентират спрямо него. Има 3 поляризационни маски за всеки основен цвят.
Можеш да опиташ да пуснеш един бял фон на екрана, би трябвало да се изчисти  без гасене.
Явлението няма постоянен характер и просто показва колко евтин лаптоп си си взел.

Редактирано от Питоня (преглед на промените)
  • Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, Питоня написа:

Поради статично изображение някои клетки на матрицата се насищат с токоносители и светлината се пропуска по друг начин.
Това води до появата на подобни изображения. Честно казано, почти не съм виждал нещо такова.
Просто си настрой екрана да се изключва след 10-15 минути неактивност и толкова.
Това е недостатък на технологията...
Матрицата се състои от транзисторни ключове и течнокристални клетки. При подаване на напрежение, течните кристали в клетките се ориентират спрямо него. Има 3 поляризационни маски за всеки основен цвят.
Можеш да опиташ да пуснеш един бял фон на екрана, би трябвало да се изчисти  без гасене.
Явлението няма постоянен характер и просто показва колко евтин лаптоп си си взел.

Благодаря за разяснението. Евтин e наистина (430 лв го взех преди година), трябва ми за нета и филми (да прехвъря от лаптопа на флашка) по принцип, нямаше смисъл да наливам пари в нещо което не ми трябва. Като цяло ми върши точно това за което съм го взел, само това е дразнещото. 

А за скрийн сейвъра, по принцип го изключвам, или сейвъра е пуснат, просто понякога, когато ми трябва влючен го забравям и така... 

Е явно няма нужда да го нося на сервиз, след като явно няма и там как да се оправи, а е от самата техника използвана за екрана... 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 27 минути, MisterDimchev написа:

А за скрийн сейвъра, по принцип го изключвам, или сейвъра е пуснат, просто понякога, когато ми трябва влючен го забравям и така... 

Настрой го да гаси екрана след 10 минути.Или 20 минути. Нещо сложно ли казах?

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 47 минути, Питоня написа:

Настрой го да гаси екрана след 10 минути.Или 20 минути. Нещо сложно ли казах?

Не си ме разбрал. Аз така правя, по принцип. Но понякога го изключвам скрийна и забравям да го пусна. :) Нали знаеш линукса как се изключва изцяло до лок скрийн (като ъплоудвам файлове в Мега ((големи)). И така.. :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За пръв път виждам и аз такова нещо на течнокристален монитор. Иначе що тръби си имат KAIOWAS, принтиран доживот :) . Според мен трябва малко да намалиш контрастът на монитора, може би и яркостта. Ползвай някоя програма за калибрация.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 26.08.2017 г. в 16:23, MisterDimchev написа:

Благодаря за разяснението. Евтин e наистина (430 лв го взех преди година)

Това значи, че е в гаранция. Връщай го.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Петко К написа:

Това значи, че е в гаранция. Връщай го.

Има ли смисъл? Като го оставя после малко в скрийн сейвър мод се оправя (изчиства). Като не го оставям на един екран както колегите съветват за дълго (с неактивиран скрийнсейвър) няма проблем. И да го върна, то явно си е от самия екран и начина по който е направен (материалите). 

на 8/26/2017 в 22:32, RagnerBG написа:

За пръв път виждам и аз такова нещо на течнокристален монитор. Иначе що тръби си имат KAIOWAS, принтиран доживот :) . Според мен трябва малко да намалиш контрастът на монитора, може би и яркостта. Ползвай някоя програма за калибрация.

То става така, като го оставя за няколко часа на една отворена уеб страница да кажем (под няколко часа разбирай над 6 (докато спя)). Но настроих машината при неактивност да намалява яркостта, ще го тествам да видим :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8/28/2017 в 3:10, MisterDimchev написа:

настроих машината при неактивност да намалява яркостта, ще го тествам да видим

Абе човек, настрой я да ГАСИ екрана при неактивност. Нали се сещаш, че така като работи постоянно, постоянно товариш инвертора/драйвера на подсветката. Защо да ги износваш тия неща излишно?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 8/28/2017 в 3:10, MisterDimchev написа:

Има ли смисъл? Като го оставя после малко в скрийн сейвър мод се оправя (изчиства). Като не го оставям на един екран както колегите съветват за дълго (с неактивиран скрийнсейвър) няма проблем. И да го върна, то явно си е от самия екран и начина по който е направен (материалите). 

Имам монитори, работещи с години, и досега не съм виждал подобно нещо. Това си е дефект и подлежи на гаранционна замяна. 

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.