Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Почивай в мир, Windows Phone

Създаването на нов хардуер и функции за Windows 10 Mobile не са фокус за Microsoft. Духът на Windows обаче ще продължава да живее в iOS и Android.

http://pcworld.bg/27348_pochivaj_v_mir_windows_phone&ref=more

Смартфоните с Windows са “мъртви” и това е обективна реалност. Преди дни Джо Белфиър, вицепрезидент на Microsoft, отговарящ за операционните ѝ системи, официално потвърди това. “Разбира се ние ще продължаваме да поддържаме платформата, да поправяме грешки и да публикуваме ъпдейти за сигурност – написа той в Twitter, отговаряйки на потребитеслки въпрос за това дали е време за напускане на Windows Phone. – Създаването на нови функции и хардуер обаче не са наш фокус.”

За пръв път висш мениджър от компанията споделя нещо толкова откровено по темата, въпреки че това далеч не е първото изказване в този дух. “Ако искате да достигнете до голям брой потребители на смартфони, то Windows Phone не е начинът”, заяви ръководителят на разработката на Windows Тери Майерсън в интервю за The Verge още миналата година. Тогава той коментираше решението на компанията да отложи с година обновяването на операционната система. Сега по всичко личи, че тази пауза може да продължи вечно… 

Почивай в мир, Windows Phone

Очевидно е, че причината за провала на платформата е свързана най-вече с почти пълната липса на приложения. “Много се старахме да привлечем разработчици – пише още Белфиър. – Плащахме, писахме приложения… за повечето обаче потенциалните клиенти са прекалено малко, за да оправдаят инвестицията.”

Признанието на Белфиър идва дни след като от HP Inc. споделиха с The Verge, че не планират да пускат други устройства след своя Elite X3, който бе последният флагман за платформата. В началото на настоящата година около 40 на сто от притежателите на устройства с Windows Phone бяха “отрязани” от Microsoft – те няма да получат Windows 10 Creators Update. От компанията признаха, че приходите от тази сфера са незначителни. Също така, през последните няколко години, през нея преминаха няколко вълни от съкращения, които засегнаха предимно бившите служители на Nokia.

Какво да правят ентусиастите, които притежават Windows-смартфони? Самият Белфиър наскоро призна, че използва Samsung Galaxy S8 Microsoft Edition. Дори Бил Гейтс използва Android. Белфиър допълва, че е сменил платформата, преминавайки на такава предлагаща повече разнообразие. “Ще поддържаме и потребителите на Android – пояснява още той. – Изберете сами най-доброто за себе си.” 

Браузърът Edge за iOS и Android

Разбира се всичките тези признания далеч не са случайни. Windows Phone хардуерът си отива, но мобилните амбиции на компанията остават. Те просто се изместват в посока софтуер.

Под управлението на Сатя Надела Microsoft смени предавките и вместо към хардуера вниманието ѝ е насочено към предлагане на ключови софтуерни продукти за всякакви платформи. Office, OneNote, Outlook и дори Xbox са достъпни както за iOS, така и за Android.

Наскоро компанията представи бета версия на браузъра Windows 10 Edge за мобилни устройства, също така и Microsoft Launcher за Android. И двете нови предложения са тясно интегрирани с Windows 10 Fall Creators Update – потребителите ще могат лесно да прехвърлят дейностите си от и към персоналния компютър. Физическото тяло може и да е мъртво, но духът на Windows Phone продължава да живее. Тепърва предстои да разберем каква ще съдбата на универсалните крос-платформени приложения...

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Краха на Windows Mobile бе още с излизането на 5, 6 .... качени на Sony P800 и т.н. ...

Не знам защо, но нещо  Microsoft не се разбраха с Sony....

В последствие Sony "купи" Ericsson и лека полека се оттегли от компютърния бранш...

В същото време Microsoft наблегна на визията на Windows и същия вече загуби формулировка операционна система.....

Android е визия също....  надстроен интерфейс....

Самите производители на хардуер се отдръпнаха от Microsoft.... За това и Линукс базирания Android "завладя" динамично растящия пазар на смарт-телефони, а и други мобилни устройства....

Темата ми се струва дефинирана по този начин, сякаш някой "забива" нож в една отдавна мъртва идея..... а за "мъртвите" или хубаво или нищо..... ;) 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Майкрософт не обявиха ли сравнително скоро, че ще пускат нова операционна система за телефони?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 44 минути, badsector написа:

Майкрософт не обявиха ли сравнително скоро, че ще пускат нова операционна система за телефони?

Андромеда

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 11 часа, ДиоиД написа:

Темата ми се струва дефинирана по този начин, сякаш някой "забива" нож в една отдавна мъртва идея.....  

Автора на "теми на килограм" е на път да чете само форума, без да може да пуска глупостите си където свари и колкото може повече.

Цитат

16 октомври 2017

Това е датата на публикацията, а че тоя сега е решил "да се доказва" във форума и пуска копи-пейст "новина", е друг въпрос.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Чак да е умрял Windows Phone - не е. Всеки месец си има ъпдейти и се поддържа все още ( цък ). Така ще е до края на 2019 година. По-подробно за всеки модел ( цък

Това е поддръжа приблизително още година и половина. Дотогава много вода ще се изтече и много неща ще се променят в развитието на телефоните.

Та, не си погребвайте телефончетата с Windows без време. За който не си използва телефона като компютър и не реве, че няма безброй безмислени приложения ( като при андроидите)-телефоните ща си ни вършат още дълго време работа по предназначението си.

На мене лично ще ми е мъчно след време не толкова за OS, колкото за Zeiss оптиките при повечето windows телефони, които с качествените си камери мисля ще останат в историята.

Дано след време сегашните развиващи се в това отношение водещи марки се научат не само да слагат по амнайсе камери, ами и да им пишат софтуера и да са наистина добри камерафони.

Защото то и на жилет им слагат по пет-шеснайсе ножчета, ама аз не виждам да бръснат по-добре.

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мммм вчера видях, че един от колегите, които са върли фенове на Епъл настолни машини, е с уиндоус телефон :D

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.