Премини към съдържанието

Препоръчан отговор

Здравейте! От доста време са чудя тези спецификации за какво са

Цитат

13 MP, f/1.8, 30mm (standard), 1/3", 1.12µm, 3-axis OIS, PDAF
13 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), no AF

Така първото е 13 мекапиксела, апаратурата е ф/1.8 за светлината (колкото по-малко толкова по-добре вечер ще прави снимки) а това 30mm какво е? колкото по-малко и то е толкова по-добре ли е или? и това 1/3" също и 1.12µm

Сравнявам 3 камери на телефон и са тези

Цитат

камера 1. - 20 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF
2 MP, depth sensor

камера 2. - 13 MP, f/1.8, 30mm (standard), 1/3", 1.12µm, 3-axis OIS, PDAF
13 MP, f/2.4, 12mm (ultrawide), no AF

камера 3. - 12 MP, f/1.5-2.4, 26mm (wide), 1/2.55", 1.4µm, OIS, dual pixel PDAF

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Мдааа :)

Значи, характеристиките на камерата са:

1) 13MP - 13 мегапиксела. От толкова точки се състои снимката ти (обрано казано).

2) f/1.8 - това е блендата на обектива. Принципно, колкото по-малко е числото в знаменател, толкова по-голям е отворът, и съответно през него влиза повече светлина за единица време.

3) 30mm (standart) и 12mm (ultrawide) - това е фокусното разстояние на обектива. То определя зрителния ъгъл. Колкото е по-малко, толкова по-"широко" снима камерата, и съответно повече неща влизат в кадъра. Съответно пък като е по-голямо, е по-голямо и приближението.

4) 1/3" е диагоналът на сензора, който превръща светлината в цифрова снимка. Колкото по-голям е, толкова повече светлина може да поеме, и толкова по-силен сигнал дава. Съответно и снимката става по-качествена - по-малко шум, повече детайл, по-хубави цветове.

5) 1.12µm - това е размерът на един пиксел от матрицата. Трите неща - площ/диагонал на матрицата, мегапиксели и размер на единичния пиксел, са математически свързани помежду си.

6) 3-axis OIS - стабилизация на изображението по 3-те оси.

7) PDAF (Phase Detection AutoFocus) - фокусиране с фазова детекция. Измерва се фазовата разлика между две съседни точки от сензора за фокус.

8) dual pixel PDAF - пак фазов фокус, но тук цялата матрица играе ролята на фокусен сензор, като всеки пиксел е разделен на две части, между които се измерва фазовата разлика.

• Харесва ми 5

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

По-добре от колегата над мен надали може някой да го обясни! 

default_anime3.gif

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А това само за " µm " не разбрах какво точно представлява и колко трябва да е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, iAppleBeats написа:

А това само за " µm " не разбрах какво точно представлява и колко трябва да е?

:D

1 m - един метър;

1 cm - един сантиметър;

1 mm - един милиметър;

µm - един микрометър (микрон) = 1/1000 mm = 1/1000000 m

Това е единица за дължина. Тоест, физическият размер на един пиксел от матрицата е 1.12 / 1000 от милиметъра. 

Това са размерите на най-често ползваните матрици в снимащи устройства (GSM-и и фотоапарати):

updated-sensor-sizes-medium-format-to-mo

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А за какво служи това нещо? В смисъл какво е точно? Колкото по-малко толкова по-добре ли е?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Обратното - колкото по-голямо, толкова по-добре. 

Ама за GSM няма как да е достатъчно голямо, защото е ограничено от размера на сензора. Друго си е 8.45µm в Nikon D700 например :)

• Харесва ми 1

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

А от онези 3-те камери които изредих, коя е по-добрата?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Без да изземвам функциите на RudeBoy, лично аз не бих избирал който и да е мобилен апарат само по камерата, защото има поне още 3-4 важни компонента, които оказват влияние И върху камерата.
Давам за пример веднага Сони - колкото много модели на различни фирми ползват камерите като цяло (или доста компоненти в камерата) на тази марка, толкова различни снимки като качество имаме.
И софтуера и процесора и рам-та...и май всичко си оказва влияние върух камерата.
Да не говорим, че има някои модели апарати, които ползват същата камера в модел на Сони, но апаратиет с друга марка снимат по-добер и правят по-качествени снимки.
Още повече, доколкото виждам, камера 2 е двойна, а останалите посочени са единични, което (разбира се) дава предимство (поне по параметри) на нея.

И всъщност темата с камерите е адски необятна, но спирам до тук и оставям RudeBoy да продължи. :)

пп. От 2-3 години насам доста камери впечатляват на представянето на мобилния апарат по параметри и характеристики, но като излезе апарата и се направят същинските тестове се оказва, че нищо особено не е постигнато за пореден път.
За мен лично мненията и тестовете на реалните ползватели са много по-важни от ревютата на платените блогъри, влогъри и както още се водят там.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 33 минути, algor написа:

Без да изземвам функциите на RudeBoy, .... спирам до тук и оставям RudeBoy да продължи. :)

А, не, продължавай смело, не ми "изземваш функциите" :) . Аз не разбирам от камери на GSM-и. Не се и интересувам от тях. Просто за мен телефонът е средство за общуване, слушане на музика и навигация. За снимки си имам фотоапарат.

• Харесва ми 2

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.