Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Като бях по-малък все се чудех, е как тъй учил две висшета и няма работа, на който висшето му беше в устата все човека за който говореше работел някъде за някаква под минималната заплата.

И та  сега аз като съм по средата на 4 годишното си обучение така започвам да заформям едни заключения не знам до колко са верни, но като гледам как хората влизат в някакви специалности само "ей така да има" без даже да имат интерес или мечта към нещо конкретно, естествено там където се иска да си отличник трудно влизат такива хора или ако влязат ще е по някаква случайност родствена.

Та бях в един магазин и една жена взе да разпитва едно момиче къде учи какво следва и т.н, и нейната реакция беше " браво, учи хубаво е там да си завършил висше"  и после се почна един разказ как някой имал две висшета ама работел в някаква детска градина на мижава заплата. И замислих се аз ако събера ентусиазма и мечтите на всичките студени дето съм срещал то само едни 10-20% от няколко стотин човека искат да работят това което учат, и ми е чудно как хората се очудват като учил там нали преписвал на всеки изпит и накрая що работи за една минимална заплата горкия задника си скъса от усърдно преписване. Пък истината е, че хората се стремят за диплома, няма значение инжинер ли ще е някакъв агроном ли, стига името да звучи добре. Все едно си в гимназията и влизаш за да излезеш. Далеч съм от еталон за подръжание ама просто ми прави впечатление това и ми се навират в очите тези неща и е досадно.

Пък за организацията на обучението дето няма нищо общо с пазара предполагам, че е хората са на ясно с това, стига семестъра да си плащаш, си завършен теоретик на всичко инжинер.

Просто срещнах преподавател на който му пука какво всъщност се случва и така ми преобърна представите, не, че не знаех какво става, просто трудно се намира някой който да ти го каже в прав текст без да има намесени университетски политики. И някакси е по-ефектно като го чуеш от човек който е с няколко стотин книги над теб, и е добър в това което и ти искаш да си.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Колкото и да си добър в даскалото/ университета винаги ще има някоя дупка която да попълниш като  започнеш бачкане. Тук е много важно в какъв колектив ще попаднеш. Преди бачках в една фирма и като имах въпрос към хората с опит ми отговаряха така:

- Като стане тази ситуация ще ти кажа, покажа. А като стане ситуацията ми отговаряха, че сега не е момента да питам.  

И те така докато не ми писна и им теглих им една. 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 час, Mr.n0b0dy написа:

очудват

инжинер.

на който

подръжание

В това е естеството на проблема на нещото наречено "висше образование". Предполагам, че като висшист, поне можеш да си инсталираш спелчек?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всичко зависи от това за какво учиш.Ако учиш за диплома и висше е едно.Ако учиш за диплома и знания,е съвсем друго!

Ако пък учиш за диплома и знания с голямо желание,няма начин да не намериш добра реализация рано или късно! 

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Като бях по-малък все се чудех, е как тъй учил две висшета и няма работа, на който висшето му беше в устата все човека за който говореше работел някъде за някаква под минималната заплата.

...

Просто срещнах преподавател на който му пука какво всъщност се случва и така ми преобърна представите, не, че не знаех какво става, просто трудно се намира някой който да ти го каже в прав текст без да има намесени университетски политики. И някакси е по-ефектно като го чуеш от човек който е с няколко стотин книги над теб, и е добър в това което и ти искаш да си.

Интересно, да чуеш и  да ти е важно нещо, което е от човек, който за цебе си е разбрал, но защо и за теб, не ми е много ясно.

Освен, че му се възхищаваш. Той не си Ти. Учиш, не учиш, трябва нещо да искаш и да можеш да правиш добре. И трябва на теб най-много да ти пука.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Callipso написа:

Интересно, да чуеш и  да ти е важно нещо, което е от човек, който за цебе си е разбрал, но защо и за теб, не ми е много ясно.

Освен, че му се възхищаваш. Той не си Ти. Учиш, не учиш, трябва нещо да искаш и да можеш да правиш добре. И трябва на теб най-много да ти пука.

Ами така е, а на мен ми пука и искам да съм добър просто като видиш, че ентусиазиран човек да предава знания е по-мотивиращо. Пък и предполагам с времето това се променя де... Не казвам, че са виновни хората.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Малко за образователната системата (висшето) и дълговете. Из дневника на Големия Задокеански брат. Джордан Питърсън, професор по психология в Университета на Торонто, говори че човек, за да получи едно, винаги жертва нещо друго:

Мотивацията е ключова - и на студенти, и на преподаватели. А и ако човек не знае къде иска да стигне, няма и да намери пътя... няма и да разбере дали е стигнал.

на 22.02.2019 г. в 19:29, Mr.n0b0dy написа:

Пък истината е, че хората се стремят за диплома, няма значение инжинер ли ще е някакъв агроном ли, стига името да звучи добре.

Аз пък не се стремях към диплома и по тая причина смених три специалности и два университета, докато видях, че съм си губил времето (може би не изцяло), а и разбрах, че дипломата е просто хартия, амбалажна. И не робувах на хорските очаквания, а напуснах в началото на последния си семестър... сметнах си цената и жертвата и прецених, че не си струва... Не съм съжалявал. Но... това не означава, че човек ако вземе едно добро и смело решение - че няма да се отклонява и да допуска грешки впоследствие.

на 22.02.2019 г. в 19:29, Mr.n0b0dy написа:

Пък за организацията на обучението дето няма нищо общо с пазара предполагам, че е хората са на ясно с това, стига семестъра да си плащаш, си завършен теоретик на всичко инжинер.

А кой казва, че обучението трябва да е свързано с пазара? Пазар на какво?

на 22.02.2019 г. в 21:24, Callipso написа:

Освен, че му се възхищаваш. Той не си Ти.

Понякога правилният съвет или насока може да ти спести години лутане или ходене по мъките. Не е нужно да откриваме всички топлата вода.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

A то щото ври и кипи от работни места над МРЗ - ела да ти покажа две- три големи фабрики, в които инженери вземат преко сили 600-700лв. заплата. Работа, че има - има, "за цял китайски народ има", ала с по 300евро заплати, мерси ти и от висше, и от държава, и от всичко.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Горещи теми в момента

• Подобни теми

• от Злати Янкова
      Здравейте! Тази година кандидатствам и понеже съм приета в СУ информатика и КСИ в ТУ София и сега съм изправена пред дилема кой университет да избера. КСИ може би е по-добрата специалност, но СУ се води по-добър университет от ТУ. Моля за съвет, от някого, учещ/учил в някой от двата университета. Благодаря предварително! 🤔
    • от Тошко2001
      Здравейте! От известно време търся примерен изпит по химия за МУ пловдив, ей тъй да го разцъкам, по биология намерих на пдф, по химия претараших целия гугъл нищо, на мнооого километри съм от Пловдив и нямам познати, които да разполагат със сборници. Благодаря ви предварително!
    • от and!
      Здравейте, тази година ще завършвам и ми предстои кандидатстване. Ориентирал съм се към IT сферата/програмирането и ми е трудно да избера университет. Спрял съм се на Нов Български Университет със специалност Информатика и на ФМИ-Софийски Университет със специалност Компютърни Науки или Софтуерно Инженерство. Лично аз предпочитам НБУ, защото мисля, че е модерен и либерален университет с добра материална база, мога да завърша и втора специалност, има шанс да взема пълна стипендия (поне за първата година) и университетът ми харесва като цяло. Чувал съм и лоши неща от вида, че там може да завършиш и без да учиш (това не ме касае много, тъй като аз съм решен да уча). Цените също не ми харесват, но както казах се стремя към стипендия. А за СУ мисля, че е най-престижният университет в България. Притеснява ме, дали в НБУ ще получа добро образование и подготовка в тази специалност.
      МОЛЯ всеки, който има някакво мнение за НБУ, за СУ и за тази тема като цяло да се включи! Може да ми препоръчате и други университети с тези специалности.
      Благодаря за помощта!
    • от даниел павелов
      Здравейте! Имам един проблем. След много разговори с майка ми се отказах от рисуването и сега се чудя с какво да следвам след 12-и клас, аз сега съм 11 - и клас. Дайте ми съвет. Търся някоя специалност, след завършването, на която да имам реализация и добро заплащане....
      По български съм добре
      По история брилянтен
      По английски живот и здраве ще държа изпит този септември за c1, но като цяло не ми вървят езиците
      По география съм добре.....
    • от canko99
      Добър ден! Преди време ви бях писал за автомобилния дизайн, майка ми прецени, че няма смисъл от това тъй като сме с много ограничени финансови възможности, понеже баща ми е починал. Сега бих искал да попитам каква специалност бихте ми препоръчали за чужбина, в която мога да реализирам веднагически след като завърша и да мога да храня семейство след това? Проблемът са ми финансите,обяснил съм по-горе, къде отпускат стипендии и безплатно настаняване.  Ето вижте в кои области съм добър и в кои - не.
      История - да
      География -да
      Информационни технологии-не
      Математика-не
      Биология-не
      Английски език-В1, ще трябва да уча бая още, за да не стигам до езикова година.
      изобразително изкуство- да
      Благодаря ви, предварително!
  • Дарение

• Добави ново...