Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Леко жужене от колоните

Препоръчан отговор

Здравейте, отскоро имам един стар усилвател сони. Ползвам го да си слушам музика от лаптопа. Забелязох, че когато няма нищо пуснато се чува едно леко жужене от колоните. При разкачен аудио кабел директно от усилвателя също се чува. Не се влияе от потенциометъра за усилването. Проверих си контакта - заземен е. С мултицет примерих за напрежение на изхода на колоните, показва 0.2V. Нормално ли е да има такъв лек шум или усилвателя е за ремонт?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

"Жужене", предполагам брум вместо самовъзбуждане. И след като бил стар, изсъхнали електролитни кондензатори.
"0.2V" - постоянно или променливо? Отново въпрос и осцилографът обезателно.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, tmontana написа:

0.2 постоянно напражение, меря го на изхода за колоните без да има звуков сигнал.

Искате да кажете 200 миливолта правотоково напрежение предполагам. Все още не е опасно, но това най вече се появява при доста стара техника от електролитните кондензатори на крайните стъпала.  Редно е да напишете точния модел на усилвателя, заради годината на производство - казвате (един стар усилвател сони) . А усилвателя може да бъде както от 60-те години на миналия век, така и от 90-те. Затова сме се спрели на това явление, като проблемно. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 22 минути, tmontana написа:

Извинявам се, че не съм дал точния модел, Sony STR-GH70ES.

Сега ще го погледна и може би пак ще напиша нещо в този ми пост като добавено.

преди 20 минути, Колев60 написа:

На първо време не намирам нищо по въпроса за "service manual"на този модел   Sony STR-GH70ES

Ако предприемете операцията по подмяна на електролитните кондензатори, то най напред се започва с тези, които се намират към захранването на крайните стъпала. Кондензаторите при стар модел техника обикновено биват с много по голям обем от всички останали, както и техния капацитет изразен в микрофаради - или  2200 mF,  6800мФ, 8200 мФ, 10000мФ. Последният капацитет едва ли е използван през 60-70 години на миналия век. (10000мФ). След това , ако стъпалата са направени с разделителен кондензатор към колоната, се сменят ТЕ, а ако захранването е двуполярно - такива липсват. Желателно е да го направи квалификациран техник, ако нямате познания!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, Колев60 написа:

На първо време не намирам нищо по въпроса за "service manual"на този модел   Sony STR-GH70ES

Не го намираш защото автора е сбъркал модела, става дума за Sony STR-GX70ES ресивър от нисък клас изграден на базата на STK 3082 захранващ чип, иначе по въпроса с брума на изхода както вече е писано смана на филтровите кондензатори с нови качествени. 

Service Manual

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, FusE написа:

Не го намираш защото автора е сбъркал модела, става дума за Sony STR-GX70ES ресивър от нисък клас изграден на базата на STK 3082, иначе по въпроса с брума на изхода както вече е писано смана на филтровите кондензатори с нови качествени. 

Service Manual

Дойде ми на ума, че може и да е сбъркал модела, след като и търсачката не го намира, но сметнах за добре да не го разпитвам, щото някои се обиждат за щяло и нещяло като ги питаш, Благодаря ти, приятелю!

За него е все едно - усилвател или тунер-усилвател. Но за някои е съвсем различно, както и за Google

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 17 минути, Колев60 написа:

Дойде ми на ума, че може и да е сбъркал модела, след като и търсачката не го намира, но сметнах за добре да не го разпитвам, щото някои се обиждат за щяло и нещяло като ги питаш, Благодаря ти, приятелю!

За него е все едно - усилвател или тунер-усилвател. Но за някои е съвсем различно, както и за Google

Усилвателя не е лош като цяло, интересно ми стана да видя подробно за какво изпозват това STK от легендата в схемата но не с голям успех, ще потърся по пълна и ясна схема. Като цяло е с два електролита, двуполярно захранване на крайното стъпало което е транзисторно. 

sony-str-gx70es_421457.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, FusE написа:

Усилвателя не е лош като цяло, интересно ми стана да видя подробно за какво изпозват това STK от легендата в схемата но не с голям успех, ще потърся по пълна и ясна схема. Като цяло е с два електролита на крайното стъпало което е транзисторно. 

sony-str-gx70es_421457.jpg

Това е тунер усилвател от 80-те години и работата по него е много лесна!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, Колев60 написа:

Това е тунер усилвател от 80-те години и работата по него е много лесна!

Абослютно си прав, профилактика на потенциометри, ключове, смяна на електролитите на захранването и е като нов. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря, на включилите се по темата. Правилно сте забелязали, че съм сгрешил модела. Правилния е Sony STR-GX70ES и наистина има вградено радио. Като цяло за дреболии се оправям с поялника, но за тази работа най-вероятно ще потърся специалист. Можете ли да ми препоръчате сервиз за София.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 19 минути, tmontana написа:

Благодаря, на включилите се по темата. Правилно сте забелязали, че съм сгрешил модела. Правилния е Sony STR-GX70ES и наистина има вградено радио. Като цяло за дреболии се оправям с поялника, но за тази работа най-вероятно ще потърся специалист. Можете ли да ми препоръчате сервиз за София.

В София има много добри частни майстори. Няма да препоръчвам никой за да не се обидят, но при такъв с добър стаж (поне над 20 години) бих Ви насочил. Стига да му се занимава с вашият случай, който е муден, но лесен за разрешаване. Ако беше във Велико Търново - на драго сърце, като подарък.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 52 минути, tmontana написа:

Има много сервизи в София, потърсете в гугъл най удобен и на близо до вас, всеки би се справил със смяна  на два кондензатора, цена около 40-50лв с работата. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ето какво представляват кондензаторите от този род. Препоръчвам Ви капацитета им да е колкото се може по голям, като много важно е и работното им напрежение (да е 50 или над 50 волта). Също много важно условие е свързващият кабел от източника на сигнал до тунер усилвателя да е добър. Какво искам да кажа с тези думи. Спойките на жиците към RCA куплунзите да са здрави и хубаво запоени, особено "ширмовката" (оплетката) от много то жички което е и "масата" на сигнала. Женските и мъжките куплунзи от този род трябва да са ЧИСТИ от прах и всякакви други вещества. Кондензаторите посочени в 2-та линка са от много добро качество и сега цената им е абсолютно поносима, а не както беше през 80-години - 15 паунда за бройка. Успех от мен.

https://vikiwat.com/kondenzator-elektroliten-8200muf-63v-f30-60mm-18001.html

https://vikiwat.com/kondenzatori-elektrolitni?filter-966%5B0%5D=30213&filter-477%5B0%5D=30327&filter-693%5B0%5D=29136

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 15 минути, JKirilov написа:

Тони Монтанеца, провери как е ситуацията при натиснат Source Direct?

Същата когато не е натиснат Direct, караш го да провери дали работи бутона или? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

• 8 месеца по-късно...

Здравейте отново. Подмених си кондензаторите и брума за доста дълго време беше изчезнал. Но взех да включвам лаптопа към външен монитор и забелязах, че пак има брум. Усилва се при увеличаване на звука. Единствено го има, когато е вързан монитора. Пробвах с още 2 различни лаптопа пак същото. Без монитор няма проблем. Има ли решение на сегашния проблем :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, tmontana написа:

Здравейте отново. Подмених си кондензаторите и брума за доста дълго време беше изчезнал. Но взех да включвам лаптопа към външен монитор и забелязах, че пак има брум. Усилва се при увеличаване на звука. Единствено го има, когато е вързан монитора. Пробвах с още 2 различни лаптопа пак същото. Без монитор няма проблем. Има ли решение на сегашния проблем :)

1.Без никакъв сигнал на входа на усилвателя и със свързан монитор към лаптопа - ако има "брум" , сменете кабела между монитора и лаптопа с нов.

2. Кабела за сигнала от лаптопа към усилвателя е желателно също да се провери - особено към малката 3,5 мм букса, закачена на самия лаптоп.

Много по вероятно е да е вариант 1.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 53 минути, Kolev71 написа:

Единствено го има, когато е вързан монитора.

Пробвай да включиш монитора в контакт, който не е шуко. Понякога предпазният проводник, съединен с нулевия в контакта, създава такъв проблем.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, NEVADA написа:

Пробвай да включиш монитора в контакт, който не е шуко. Понякога предпазният проводник, съединен с нулевия в контакта, създава такъв проблем.

Свързах монитора през такъв тройник и брума изчезна. Много благодаря.

IMG_20210130_130545.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване