Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Нужда от преинсталация на Windows.

Препоръчан отговор

Нужно ли е да се преинсталира WIndows-а, ако е на SSD? Забавя ли се както по принцип става? До колкото знам SSD не може да се фрагментира като HHD, ако това има нещо общо.

Редактирано от DarkEdge (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Всяка инсталация на ОС неизбежно се забавя с времето.

По мои наблюдения, специално за Windows 10 - когато има някакъв голям ъпдейт, като последния "May 2020 Update" - той се явява нещо като преинсталация на системата или поне едно обновяване/освежаване, така да се каже. Поне това са моите наблюдения - след такъв ъпдейт системата е поне с мъничко по-бърза. А и забелязвам че се променя датата на инсталация спрямо датата на ъпдейта.

Отделно, една преинсталация в много случаи може да е свързана със загубата на много програми, настройки и персонализации и евентуалното им възстановяване след това.

Откакто ползвам Windows 10 не помня да съм преинсталирал. Още по-малко пък "ей така - за кефа и за спорта".

Преди години, с Windows XP съм го правил пък веднъж на няколко години. Дори може би съм имал общо 2 дългосрочни такива инсталации.

Самото SSD обаче бавно умира и то според мен, много по-бързо и сигурно отколкото един механичен твърд диск.  Пак казвам - лично мнение.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А защо изобщо е нужно да се преинсталира windows? Аз не съм преинсталирал над 2 години и нямам проблеми, мигрирал съм от едни хардуер на друг, сменял съм диск и всичко си работи и се обновява без проблеми.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

току-що, Raze написа:

А защо изобщо е нужно да се преинсталира windows? Аз не съм преинсталирал над 2 години и нямам проблеми, мигрирал съм от едни хардуер на друг, сменял съм диск и всичко си работи и се обновява без проблеми.

Чел съм в статии, че прейнсталацията на Windows винаги идва добре и подобрявала скоростта на компютъра.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Е няма как една преинсталация да ти направи компютъра по-бърз.

Ако не си си поддържал Windows-а, затлачил си го с временни файлове, остатъци от инсталиран софтуер, ненужни записи в регистрите и други подобни боклуци - да, след една преинсталация ще работи по-бързо и добре. Докато пак не стигне до същото положение.

Ако обаче полагаш елементарни грижи да го поддържаш и почистваш, може да си работи с години.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не става уиндоуса по-бавен, а хардуера ако е слаб не може да смогне като го накачулиш с много програми, особено ако се пускат автоматично със стартирането на уиндоуса, ако лепнеш и една антивирусна - край. Пачовете против експлойти в процесорите които сложиха в последно време на теория допълнително забавят, обаче в практиката трябва да ти е много спряло цпу-то, за да усетиш разлика със/без.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Защо трябва да преинсталираш? Можеш да направиш Reset с/без запазване на личните данни и програмите.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, [email protected] написа:

Самото SSD обаче бавно умира и то според мен, много по-бързо и сигурно отколкото един механичен твърд диск.  Пак казвам - лично мнение.

ssd умира от раз., а харда постепено(лоши сектори и т.н.)... ресет-а ще му свърши работа.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Това не е гаранция. Механичния диск също може да умре от раз, като му се повреди електрониката, мотора или нещо друго, като вероятността за това е много по-голяма, отколкото да се повреди SSD диск. SSD също може да има лоши сектори.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Raze написа:

SSD също може да има лоши сектори

Moже, но автоматично се маркират като неизползваеми и даже ти не можеш да ги видиш! :)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Eclipse2G написа:

ssd умира от раз., а харда постепено(лоши сектори и т.н.)... ресет-а ще му свърши работа.

Но докато умре ще трябва доста повече да го изтормозиш, отколкото хард диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Hot Bastard написа:

Но докато умре ще трябва доста повече да го изтормозиш, отколкото хард диск.

SSD има брой цикли на четене и писане. Мислиш ли, че при яко сийдване, SSD няма да умре бързо? ;)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Eclipse2G написа:

SSD има брой цикли на четене и писане. Мислиш ли, че при яко сийдване, SSD няма да умре бързо? ;)

Които цикли са доста повече от тези на хард диск.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване