Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Как да избера М.2 SSD за Дъно Asrock H97 Killer

Препоръчан отговор

Здравейте всички, имам следното питане. Имам дъно Asrock H97 Killer, което има М.2 слот (gen 2x2). В момента съм с SSD Corsair MP300 240Gb (gen 3x2 типа на паметта е TLC) и компютра зарежда много бавно, както и след ден-два работа започва да се тормози и се забавя. По спомен, когато ми слагаха SSD-то имаше някакъв проблем понеже дъното не поддържало тази генерация памет, но можело да работи с нея като се инсталира някакъв ъпдейт на биоса. Та въпросът ми е някой може ли да ми каже/препоръча какъв тип M.2 SSD да сложа или ще трябва да минавам на 2.5 SATA3 SSD, както и типа на паметт SLC или MLC. Гледам че скоростите при М.2 слота са доста по-високи за разлика от SATA3. Благодаря предварително.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това къде го чете? Не би трябвало да има проблем, освен ако:

https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty H97 Killer/

Цитат

** The M.2 Socket, SATAE_4, SATAE_5 and SATA Express share lanes. If either one of them is in use, the others will be disabled.

но тогава изобщо няма да работи. Дай SMART-а на диска. BIOS обновен ли ти е?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 минути, Raze написа:

Това къде го чете? Не би трябвало да има проблем, освен ако:

https://www.asrock.com/mb/Intel/Fatal1ty H97 Killer/

но тогава изобщо няма да работи. Дай SMART-а на диска. BIOS обновен ли ти е?

Ами да от сайта на Asrock изтеглихме някакъв ъпдейт, защото до преди това не искаше да разпознае диска. Как се давам този SMART на диска ?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С каква операционна система е компютъра?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш ли инсталиран  Corsair SSD Toolbox ? Ако не, инсталирай го и обнови фърмуера на SSD-то /ако има по-нов/ и мини през настройките за оптимизация.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, Joss Bomon написа:

Имаш ли инсталиран  Corsair SSD Toolbox ? Ако не, инсталирай го и обнови фърмуера на SSD-то /ако има по-нов/ и мини през настройките за оптимизация.

Тъкмо го инсталирах, но ми показва, че няма нови ъпдейти. Другите опции на неактивни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 7 минути, Христо Байков написа:

Другите опции на неактивни

Не трябва да е така. Да не би да имаш и друг диск и да си маркирал него ? Точно опциите са важното в инструмента.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Joss Bomon написа:

Не трябва да е така. Да не би да имаш и друг диск и да си маркирал него ? Точно опциите са важното в инструмента.

Отдолу където е Start на всички е неактивно. Избран е правелният диск.

20200927_172310.jpg

20200927_172334.jpg

20200927_172438.jpg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дискът е невинен, проблемът ти е софтуерен и нямаше да съществува със 7.

Сега - настройки. Почистване редовно, спиране ъпдейти и т.н.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, JKirilov написа:

Дискът е невинен, проблемът ти е софтуерен и нямаше да съществува със 7.

Сега - настройки. Почистване редовно, спиране ъпдейти и т.н.

Предполагам значи с преинсталация ще се оправи. Мен ме интересуваше дали мога да сложа друг М.2 диск с тип на паметта SLC или ако няма за това дъно, то поне дали ще има разлика с 2.5 SSD. Преди имах 2.5 SSD който беше MLC и беше доста по-добре.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Разлика няма да има или поне няма да е съществена.

Преинсталация - в никакъв случай!!!

Настройки. Нали след преинсталацията ще дойде до същото положение за 2-3 дни? Даже отначало ще е по-зле... ;)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, Христо Байков написа:

Здравейте всички, имам следното питане. Имам дъно Asrock H97 Killer, което има М.2 слот (gen 2x2). В момента съм с SSD Corsair MP300 240Gb (gen 3x2 типа на паметта е TLC) и компютра зарежда много бавно, както и след ден-два работа започва да се тормози и се забавя. По спомен, когато ми слагаха SSD-то имаше някакъв проблем понеже дъното не поддържало тази генерация памет, но можело да работи с нея като се инсталира някакъв ъпдейт на биоса. Та въпросът ми е някой може ли да ми каже/препоръча какъв тип M.2 SSD да сложа или ще трябва да минавам на 2.5 SATA3 SSD, както и типа на паметт SLC или MLC. Гледам че скоростите при М.2 слота са доста по-високи за разлика от SATA3. Благодаря предварително.

Добре де, кога е слагано и кога започнаха плоблемите? Има ли гаранция? Може самото ssd да е дефектирало. Занеси го в сервиза където са го монтирали, да го тестват на друг компютър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Всъщност съм се заблудил от това

преди 15 часа, Христо Байков написа:

Killer

а авторът не е дал линк както обикновено. Та си мислех, че става дума за W10? И това не е казано??? Та последно?

Защото на М2 няма да можеш да му сложиш 7! Само 8 и нагоре! Виж първата ми тема, сатанала причина да се регистрирам тук...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 часа, halek написа:

Добре де, кога е слагано и кога започнаха плоблемите? Има ли гаранция? Може самото ssd да е дефектирало. Занеси го в сервиза където са го монтирали, да го тестват на друг компютър.

Преди около година и половина е сложено, а като проблеми в началото не съм забелязал. Няколко програми съм сложил за дискове и нито една не хваща нещо нередно.

преди 5 часа, JKirilov написа:

Всъщност съм се заблудил от това

а авторът не е дал линк както обикновено. Та си мислех, че става дума за W10? И това не е казано??? Та последно?

Защото на М2 няма да можеш да му сложиш 7! Само 8 и нагоре! Виж първата ми тема, сатанала причина да се регистрирам тук...

Значи ето това е дъното:

http://asrock.com/MB/Intel/Fatal1ty H97 Killer/index.asp#Specification

Операционната система е Win 10 Pro. Сега се досетих, че ми правиха едни настройки на диска, не знам точна как се водят, но беше нещо да не записва/трие постоянно или нещо такова. Извинявам се затова, че не мога да се изкажа точно, но е непознана територия за мен.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Дори с W7 човек трябва или да изучи работата на ОС или да има доверен човек, който да го профилактира поне 1-2 пъти в месеца. Аз лично го правя на 3 до 5-6 дни.

Т.е. викай тия, които

преди 12 часа, Христо Байков написа:

правиха едни настройки на диска

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване