Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Общи хардуерни съвети за рутер

Препоръчан отговор

Добре заварили

Както се вижда от заглавието, имам доста въпроси относно една бъдеща конфигурация. Насочил съм се към ATX десктоп, но, ако ме разкандардисате, може да премина и към сървър.

От известно време "копая" в търсачките и колкото повече задълбавам, толкова повече въпроси ми изникват. Като цяло, разбрах, че Ryzen процесорите имат 24 PCI нишки. 4 се алокират от чипсета, какътво и да е той, евентуално 16 за видео карта и ако има и NVMe SSD - още 4 - всички заети. Логичният въпрос, като има още свободни слотове на дъното, какво ще стане, ако сложа гигабитова NIC? Ще работи ли изобщо и ако да, кой от всичките PCIe ще бъде "кръцнат" откъм скорост?

И, вторият въпрос, как да разбера коя NIC на какъв PCIe e? На всичките пише, че са PCI, дали са x1, x4 и т.н., но не пише коя версия на PCIe - 1.0 ли, 2.0 ли, 3.0 ли, 4.0 ли.. По подразбиране, ако не е упоменато, по моята логика, би следвало да е 1.0.

Трети въпрос: 10 гигабитова NIC би следвало да няма проблеми с pcie 3.0 x 1 или, може би, да е една идея по-бърза от капацитета на интерфейса. Има ли такива изобщо за RJ45?

Въпрос номер 4: На гигабитова карта, примерно, как влияе "full duplex"? И тази скорост на какво е, на уплоуд, на даунлоуд или и на двете взети заедно? Също, NIC като тази , ако да речем от единя порт рутира към другия, ще оказва ли влияние на CPU?

Пети въпрос, който е по-скоро към хората боравещи с линукс, ако дискъм ми е по-бавен от общата скорост на всички NIC, при пускане на tcpdump какво става? Ще даде грешка, системата ще намали скоростта на трафика или просто няма да "гепи" всички пакети?

Май с това трябваше да започна, но цялата картинка изглежда така:

Имам 2 уъркстейшъна с гигабитови карти. Един WiFi access point с 4 портов суич. В него с кабели са включени NAS, двата уъркстйшъна и Windows компът. През WiFi 10-тина устройства . Mашинатa с Windows 10 (без wifi) само за офлайн игри и лигавщини. Сегашният ми рутер има само 2 NIC с по 1 порт, гигабитови. В близките или далечни месеци планирам да сменя рутера и НАС-а. Не ми се ще да са със сървърен хардуер, защото е адски шумен. Като цяло, нищо от тях няма да влезе в употреба (готови Dell и HP конфигурации) като кутии, дискове и т.н. Ще ги пусна за DNS и VPN, които в момента са ми на виртуалки. Файловете ми започнаха да стават обемисти, губя време не само за трансгера им, но и за бекъпи по мрежата. На НАС-а започнах да качвам 4К видео, което има битрейт от около 35 мегабайта/сек и едвам издържа само на 1 потребител. Ще ми се в бъдещият рутер да мога да включа поне 10 устройства с кабел, на 5 от които ще трябва гигабитова или по-бърза връзка. И, естествено, да не се "изплези" рутерът, ако пусна през него да качвам 50ГБ файлове на НАС-а и в същото време съпругата прави нещо подобно или си гледа 4К видео.

За рутера гледам стандартни дъна с поне 3 броя PCIe 3.0 x1 слота, няма да има видео карта, а само NVM SSD, за да мога да снимфя трафика. Мисля Ryzen 5 2600, 2x4GB RAM (или 2x8GB), но не знам какво да правя с NIC. Две такива, ако станат изобщо и евентуално една с 2 порта. Дайте предложения за дъно с поне 3 PCIe 3.0 x1 порта, ако може и повече - супер. Обезателно за AMD процесор и предложения за мрежови карти. На първо време, за дъно, CPU, RAM, SSD, PSU и само една NIC - бюджет към 900 паунда, после ще добавя още 2 карти. Кутия не слагам в бюджета, защото нямам абсолютно никакви претенции и в ebay има най-различни на символични цени. Видно е, че не съм в България и приемам предложения от официални сайтове на AMD, Asus и т.н. , Амазон и подобни. Но, само за нови части, с гаранция.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
  • KirilPetrov промени заглавието на Общи хардуерни съвети за рутер

Аз да питам, когато говорим за рутер се разбира устройство, което служи за провеждането на трафик от една в друга IP мрежа, но реално не прочетох за повече от една , че става дума ?

Изградете 10G локална мрежа .Към интернет едва ли ползвате повече от 1Gb/s и гигабитов рутер с ARM процесор би свършил работа, но мисля трябва да си закупите някакъв суич със sfp+ портове и  необходимите за него 10G медни , оптични модули или направо кабели за директно поставяне/дак-ове/ има различни дължини. За настолните машини има такива адаптери!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 9 минути, JohnTRIVOLTA написа:

Аз да питам, когато говорим за рутер се разбира устройство, което служи за провеждането на трафик от една в друга IP мрежа, но реално не прочетох за повече от една , че става дума ?

Изградете 10G локална мрежа .Към интернет едва ли ползвате повече от 1Gb/s и гигабитов рутер с ARM процесор би свършил работа, но мисля трябва да си закупите някакъв суич със sfp+ портове и  необходимите за него 10G медни , оптични модули или направо кабели за директно поставяне/дак-ове/ има различни дължини. За настолните машини има такива адаптери!

Как? Идеята е НАС-а да има гигабитова или 10 гигабитова свързаност, към него, през рутер, да се закачат абсолютно всички устройства от вкъщи. Телефони и други дранкулки - през WiFi, но поне 3 машини трябва да имат колкото се може по-бърза връзка до въпросния НАС, и всички те - през рутера. Рутер, имам в пред вид десктоп, с няколко NIC, Linux, firewall, DHCP server и всичко необходимо за един рутер. Готова цикалка не искам. Първо, че едва ли ще издържи гигабитова връзка и ще я поддържа постоянно, второ, че нямам да мога да ползвам специфичен софтуер, който ми е нужен. А, теоретично, ако скалъпя десктоп да рутира с 4 NIC, според зависи кой NIC към коя машина в свързан и коя от друга теглят/качват, с 4 гигабитови карти бих си скалъпил безпроблемна връзка достигаща общо 4 гигабита. Да не говорим за 10 гигабита. И, точно от примера ти, тази карта на какъв интерфейс се включва в дъното? Предпочитам за RJ45, защото имам инструменти. Май, за сега, добра насока е тази комбинация:

Дъно и 4 броя NIC. Дъното е с 4 броя PCIe 2.0,NIC също са на PCIe 2.0 и дори са с по 4 порта. Остава свободен PCIe 3.0 x16 (за видео картата). Ако на него намеря 10 гигабитова карта, съответно и на НАС-а - ще стане просто идеално. Остава процессора да не се изплези и ако не - ще скалъпя четири гигабитови връзки и то едновременно.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

С риск да се повторя на вас ви трябва суич, а не рутер поне от така описаните нужди по-горе. Към него си закачайте устройствата във вас включаем АПта и рутер към интернет. Но тука има колеги, които биха ви въвели по умело в OSI модела от мен и респективно разяснят нещата , които сякаш все още са разбъркани във вашите предстви.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, JohnTRIVOLTA написа:

С риск да се повторя на вас ви трябва суич, а не рутер поне от така описаните нужди по-горе. Към него си закачайте устройствата във вас включаем АПта и рутер към интернет. Но тука има колеги, които биха ви въвели по умело в OSI модела от мен и респективно разяснят нещата , които сякаш все още са разбъркани във вашите предстви.

Със суич как ще блокирам трафика на компа с Windows 10 така, че да има достъп само до някои машини в локалната, но не до всички и не до интернет? Същото с още 7-8 устройства. Или пък, да кажем телефона ми, през VPN, да няма никаква връзка с интернет и останалите устройства (освен виртуалка на НАС-а), а браузера, който пък има настроена връзка към проксито във виртуалката - да има нет. Да, суич би свършил работа, ама мога ли с него да "крия" едно устройство от друго (все в него закачени) частично (отделни портове и протоколи) или напълно? Малко съм старомоден, но приемам съвети и за суич.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 1 минута, KirilPetrov написа:

Със суич как ще блокирам трафика на компа с Windows 10 така, че да има достъп само до някои машини в локалната, но не до всички и не до интернет? Същото с още 7-8 устройства. Или пък, да кажем телефона ми, през VPN, да няма никаква връзка с интернет и останалите устройства (освен виртуалка на НАС-а), а браузера, който пък има настроена връзка към проксито във виртуалката - да има нет. Да, суич би свършил работа, ама мога ли с него да "крия" едно устройство от друго (все в него закачени) частично (отделни портове и протоколи) или напълно? Малко съм старомоден, но приемам съвети и за суич.

Едното се прави с порт изолейшън или бридж хърайзън пример,а за достъпа до интернет се прави от рутера по различни начини според ситуацията.

Но нека други колеги се включат и ви разяснят нужните протоколи на различните нива на оси модела , че аз съм като лектор - не обичам да пиша , а предпочитам да говоря 😎

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Разглеждащи това в момента   0 потребители

Няма регистрирани потребители разглеждащи тази страница.

• Подобни теми

• от SashoTo11
      Искам да видя мнения,защото не съм най-големият специалист.БЛАГОДАРЯ ВИ!
    • от SashoTo11
      Да ми препоръчате дъно , цената не е от значение.😀
    • от Lyuboslav Iliev
      Здравейте ,имам следният проблем https://streamable.com/okl01?fbclid=IwAR3lue0jX8ZfP362k9w5V0SxgzRjP6q7XAZLi0-mHsLv2_3DcquVnvVrpFY
      На всички игри , които играя има  подобни проблеми. Отделно , на моменти забелязвам - ( червени , зелени или сиво-бели пиксели ) по различни места на монитора дори при просто четене на текстови файлове. Пикселите се появяват предимно при черен и сив фон.
      Правих различни тестове всичко изглежда да е наред. Няма чувствително покачване на градусите на видеото или процесора при игра.
      AMD 5  -1600
      Nvidia GTX 1070 8GB 256 bit.
      Монитор - Acer ED273Awidpx 27" 144 hz
      Някой ако е срещал подобен проблем ,моля да сподели дали и как го е отстранил.
      Благодаря!

• от VecZen
      Гледам тук и там, и виждам че има доста различни сайтове за части, най-голямата купчина намирам във pazaruvaj.com . Обаче има и други сайтове които не са включени там като nikem.bg и vario.bg . Естествено единствената разлика за мен е в цената, но също така искам да знам за вашият опит със тези различни компании за части. Във момента имам купчина части които искам да купя, но не съм сигурен от къде ще е най-добре. От всичките сайтове които посетих във nikem ще ми излезе най-изгодно заради тяхната натрупваща се отстъпка, макар и да е общо около 30 лева. Но също така знам че, когато един мой приятел си купи цял компютър от там, на части, го бавиха известно време. А ако погледна към vario, ще получа същата цена, за същите части, макар и да трябва да разчитам на JarComputers за последните две, ще получа съвсем същата цена, но без отстъпката. Така че честно казано сега просто се чудя къде ще намеря колкото се може по-ниска цена, но и със добро обслужване. Знам че Jar ще са Ок, или Ardes, защото до сега със тях не съм имал проблеми.
    • от thundar
      Здравейте  , 
      видях , че има подобни теми но все пак в една конфигурация е чисто индивидуална според нуждите и желанията на човек . Компютърът ще се използва най вече за игри . Харесах си няколко неща и ще се радвам да ми помогнете със съвети. 
      RYZEN 5 2600x
      ASROCK FATAL1TY B450 GAMING K4  или
      ASUS TUF B450-PRO GAMING   приемам и други предложения за дъно .чел съм различни мнения че дори най евтиното   x470 е много по добро от най скъпото b450 до колко е така  не знам 
       G.SKILL RIPJAWS V DIMM KIT 16GB F4-3200C16D-16GVKB 
      SEAGATE BARRACUDA COMPUTE 1TB
      256GB SSD ADATA XPG GAMMIX
      Кутия NZXT S340 Elite
      за захранване също се колебая дали да е 
      CORSAIR RMX SERIES RM650X  или SEASONIC FOCUS PLUS GOLD 650W   по желание да е по тихо 
      за видео карта MSI GeForce GTX 1070 Ti 8GB Gaming 
      а за монитор 21.5" ASUS VZ229H  за по голям мисля че ще ми дразни очите ..
      Благодаря Предварително 

• Дарение

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване