Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте,

Отново тема за относно нова конфигурация, но и аз имам нужда от съвет. Компютърът ще се използва за:

- Писане на код - за web (т.е. php/html/js/css) - нищо натоварващо.
- Обработка на снимки с Lightroom и Photoshop. Имам subscription към Adobe, което значи всяка година инсталирам последната версия, когато е налична.
- Обработка на видео, но не над 2.7к в Premiere Pro.
- Не съм геймър, но от време на време разтоварвам с CS:GO 

Искам да събера сравнително производителна конфигурация в Mini-ITX кутия. Харесал съм следната кутия: https://www.in-win.com/en/gaming-chassis/a1/ която събира видео карта до 320мм и охладител за процесора до 160мм. Към кутията има и захранване 600W.

Четейки различни статии съм се насочил към Ryzen процесорите, 7 или 9 серия. Предпочитам дъното да е с WIFI, и гледах модели като Gygabyte X570 с WIFI и форм фактор mini-itx, но съм отворен на други предложения от ASUS например?
Нямам идея каква видео-карта да взема (и на кой производител) - изгубил съм там новостите през последните години.
RAM 16/32GB, SSD 512GB/1TB, HDD 2TB (като гледам за тази кутия 2.5" ще се събере).

Монитор си имам - DELL U2715H (QHD 2560 x 1440), който ми върши перфектна работа и няма да го сменям.

Бюджетът ми не е твърд, но бих искал да не надвишава 2000лв :)

Благодаря предварително за съветите.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет,

Не мога да си обясня защо хората не пишат в твоята тема.
Принципно тук има потребители с далеч повече знания от към хардуер и докато някой като мен отвори такава тема - вече е на третата страница.
Но в случая, по някакви странни причини, явно ще съм първия коментирал.
Умишлено чаках цял ден да видя кой какви препоръки ще даде, но уви.

Тогава поне аз ще дам моите, че да има всеки какво да заплюе :D

Даже ще правя някакви брутални изцепки, да има още повече какво да се черни.

1. Процесор :

Лично аз бих взел AMD Ryzen 5 3600.
Не ме разбирай погрешно, 7 и 9 серията са по-добри, но 3600 или 3600X в момента най-много си заслужават от към цена/производителност.
Не видях много натоварващи активности в описанието, така че лично аз бих го обмислил като вариант.

Ryzen 5 идва с вграден
wraith stealth cooler, който би трябвало да е достатъчен за всеки, който не е предвидил да оувърклоква системата си (и да се побере в тази кутия)

Но ако наистина цената няма толкова голямо значение - определено Ryzen 7 3700X или Ryzen 9 3950X ще ти дадат доста по-добра производителност.

2. Дъно:

Аз лично бих избрал B450. За Mini-ITX версията преобладават три производителя - MSI, AsRock и GIGABYTE.
Всичките имат WiFi 802.11a/b/g/n/ac.
Масово най-търсени са тези на MSI - B450I GAMING PLUS AC

Тук има един клип за разликата между това дъно (B450) и посоченото от теб (X570) :

Но накратко (казах че ще се изхвърлям) - ако няма да оувърклокваш и не ти се дават излишни пари - вземи B450.

3. Системна памет

Това може да е доста "tricky" тема.
Преди каквото и да е, щом си избрал Ryzen, гледай това видео:

Тук предизвиквам Ryzen ентусиастите да обяснят за 1:1 рейшиото, за проблемите с латенцията и Infinity Fabric.
Да видим кой спал, кой разбрал, кой лук мирисал.

Генерално аз не бих инвестирал в повече от 16 GB за този случай, като това бих постигнал с две платки в нормалния вариант и съответно ще има два свободни слота за в бъдеще.
ОБАЧЕ, ти искаш Mini-ITX и от там ще получиш само два слота.

Затова аз бих избрал един от двата варианта

Team Group T-FORCE VULCAN TUF 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz

Team Group T-FORCE VULCAN TUF 32GB (2x16GB) DDR4 3200MHz

4. Памет за съхранение

Аз лично бих взел по-малко SSD. 1TB според мен е "overkill". Най-много бих взел 500 GB и бих се ориентирал към Samsung 860 EVO или близък модел.
Защо точно този бранд идва от това, че технологията им позволява далеч по-дълъг живот на самите SSD'та, доста по-добра скорост спрямо повечето конкуренти, доста добра софтуерна поддръжка и прочие.

Тук има едно подобно клипче за Samsung 850 PRO 1TB SSD :

Относно хард диск - бих взел зелената серия на Western Digital. Едно време щях да се спра на черната - те са перформънс серията, но в днешно време дори и WD Green са на достатъчно добро ниво.
Минал съм през всякакви варианти на Seagate, Toshiba, Hitachi и всякакви други и с годините само Western Digital не ми е правил проблеми.
Малко лично изхвърляне тука (предупредих), но и статистически те са с най-малък процент от "фейлиър".

5. Захранване

Тук щях да препоръчам нещо от типа на EVGA 80+ GOLD 600/700 W, като щом не говорим за гейминг конфигурация и видео картата няма да е някакво "животно" - може и по-малко.
Но ти спомена, че тази кутия имала захранване, затова пасувам неохотно.

6. Видео карта

Тук става интересно. Признавам малко ми е трудно да мисля в контекста на видео карти, ако не мисля и паралелно за игри.
Не че само за това се използват видео картите - просто на мен ми е трудно...

Затова тук ще направя най-голямата изцепка и ще кажа :
NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER
Това е генералната версия на картата (без конкретен бранд). Иначе отново към MSI се накланян нещата.
Размерите и са 111 мм на 35 мм и трябва да се събере в кутията.
TDP'то е 125W и е доста, признавам, особено за целите си, но ще стане с това захранване.

7. Периферии, вентилатори, прочие

Честно казано не съм запознат толкова с кутията за да говоря но ако избереш Noctua, никога няма да сгрешиш (тука трябва ми плащат за реклама).

Това е от мен и като го сглобиш - ако гръмне - не съм аз виновен ! :D

rhyming leonardo dicaprio GIF

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Тази седмица се очакват 5ххх но цените ще са страшно раздути. Примерно 6/12 се очаква да е над 600 лв. тоест у нас сигурно ще чукне 700 лв.

п.с. И естествено на 5600Х са набутали скапания Wraith Stealth нищо че му искат един тон пари...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@Потребител666 благодаря за подробния отговор, вижданията ми за RAM, SSD и HDD се припокриват с твоите. Аз и в момента ползвам 860EVO / 500GB + Hitachi 2TB (вече 9та година) на сегашната ми работна конфигурация (която е на 9г с Core i7 2600k @3.4 GHz). Може би наистина 1TB SSD  ще е повече от необходимо за софтуера, който ми трябва :)

Относно натоварването - единственото ядящо повечко ресурси е Premiere Pro. 
За дънната платка - бях гледал и B450 - също четох добри отзиви.
Нямам никакво намерение да се занимавам с overclock, защото не смятам че ще ми е необходимо за работата, която ще върша и за CS:GO хаха. Беше ми забавно да експериментирам с това преди 15-16 години, когато бях тийнейджър с Pentium 4 😃

Захранването (ако е недостатъчно) разбира се по-добре да се смени, но ако това, което е включено върши работа ще го ползвам.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- ако няма логична причина да е mini ITX слагай B550 дъно и нормална кутия, захранване

... не знам пречи ли ти да купуваш на различни места

CPU - 665
    Ryzen 3700X - 665
MB + RAM + Case - 579
    MSI B450I Gaming plus AC - 238
    32GB Team TDZGD432G3200HC16CDC01 - 225
    Fractal core 500 - 116
Cpu cooler + SSD + GPU - 695
    Freezer 34 ~ 40
    Kingston A2000 1TB ~ 215
    Palit GTX 1660 super Stormx ~ 440
PS - 139
    Evga Supernova 450GM Gold SFX - 139

2078 лева - за спестяване първото, което може да се редуцира е видео от 1660 супер на 1660, а второто -процесорът да остане с box призма охладителя

- захранването е грешно описано, SFX е и 7 години гаранция

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Причината е че искам малка кутия, която не заема място. Иначе не, изобщо не ми пречи да купувам от различни места.

Благодаря за препоръките!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Гледам Ryzen 5хххх дойдоха :) 
И като гледам 5600x - 699лв (малко са прекалили с цените ми се струва. Цената му е $299). Може би ще си взема 3700 за малко по-малко пари. 

https://plasico.bg/amd-ryzen-5-5600x-6c-12t-37-46ghz-35mb65wam4-box-165030.html

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
на 3.11.2020 г. в 22:28, Потребител666 написа:

Не мога да си обясня защо хората не пишат в твоята тема.

Ако си забелязал , когато момиче си търси конфигурация за половин час се пишат 3 страници , а щом е момче много рядко се помага жалко , че стана така форума да делят хората .Това съм го забелязал лично много пъти и съм го коментирвал .

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, teodorpk написа:

Гледам Ryzen 5хххх дойдоха :) 
И като гледам 5600x - 699лв (малко са прекалили с цените ми се струва. Цената му е $299). Може би ще си взема 3700 за малко по-малко пари. 

https://plasico.bg/amd-ryzen-5-5600x-6c-12t-37-46ghz-35mb65wam4-box-165030.html

Реших че е подходящо за темата :

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Потребител666 написа:

Реших че е подходящо за темата :

Да, изгледах го вече 😀 и разгледах още няколко статии и си промених мнението. 5600х ми се струва точно като за мен :)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване