Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Ъпгрейд на процесор и сглобяване на втори компютър

Препоръчан отговор

Здравейте, 

смятам да направя компютърна конфигурация за жена ми, тъй като лаптопа и вече за нищо не става, пък и аз обмислям да ъпгрейдна процесора на моя компютър и ще ми трябват мнения за частите, на които съм се спрял. В случаят ще се използват налични части и ще се закупят и нови. Моята конфигурация е с следните компоненти:

AMD Ryzen 5 1600 (стоков охладител) + ASROCK AB350M PRO4 + CASE In Win 703 G.Skill AEGIS DDR4 2x8GB 3000MHz  +Seasonic Focus Plus + 650  + Gainward Phoenix GeForce GTX 1080 + Kingston SSDNow UV400, 240GB

Имам налични още една кутия Segotep The Wind + захранване Super Flower Bronze King ECO 500W + Kingston A400/120GB/2.5 и един охладител, който няма да е от особено голяма ползва (ще стои за резерва) + DeepCool CPU Cooler GAMMAXX300B.  

- Смятам да прехвърля моето дъно, процесор и рам в другата кутия (за жена ми)и ще запазя кутията, захранването и видеокартата за мен. Получава се следното:

AMD Ryzen 5 1600 ASROCK AB350M PRO4
Segotep The Wind 
G.Skill AEGIS DDR4 2x8GB 3000MHz
Super Flower Bronze King ECO 500W + Kingston A400/120GB/2.5

- Тук вече ще трябва нова видео карта и се чудя, коя да бъде, спрял съм се на GeForce GTX 1050Ti или GeForce GTX 1650 ,  обмислях 1660 super но няма смисъл от нея, тъй като жена ми не играе игри и няма да се възползва от нея. Така че няма смисъл да се набутвам с скъпа карта , нещо до 300 лв. Машината ще се ползва за интернет, Photoshop, CorelDraw и малко видеобработка. (затова пък и картата не трябва да е и някаква съвсем слаба) Дайте предложения?

И сега идва ред за моят ъпгрейд, който ще ползвам предимно за работа( Видеобработки на Davinci Resolve, обработка на снимки, аудио и т.н) и тук-там някоя игра( Assassin's ,Mortal Kombat, Injustice,CS GO, Tomb Raider).

След като прехвърля горе споменатите части , оставам с :

CASE In Win 703 
Kingston SSDNow UV400, 240GB + 4 HDD 
Seasonic Focus Plus+  +  Gainward Phoenix GeForce GTX 1080

Трябва да се закупят рам, дъно и процесор. Избрал съм това за сега: ( приемам и други предложения и коментари)

G.Skill AEGIS DDR4 2x8GB 3000MHz - Рам паметта, мисля да е същата, тъй като е на добра цена в момента.

Ryzen 5 3600X или ако има по-сериозно намаление (покрай Black Friday) може и Ryzen 7 3700X

- Тук имам въпрос, охладителите, които идват с процесорите, вършат ли работа? (или ще трябва да инвестрирам и в нов по-добър охладител?)

За дънна платка ми препоръчаха ASROCK B450 STEEL LEGEND  (приятел си купи същото, само че B450M),  обаче то е май като ASRock B450 PRO4 или ASRock Fatal1ty B450 , като изключим светенето. Вие какво мислите? (Препоръчайте нещо до 200 лв макс)  Дъното трябва да е с 6 SATA конектора, затова съм избрал по-големите платки, тъй като имам 4 HDD и 1 SSD, всичко е на SATA и само 4 не вършат работа. Аз съм се спрял на ASRock B450 PRO4 , но в описанието май са го объркали , написали са само 4 SATA конектора, а то би трябвало да е с 6. И друг въпрос за тези платки, ще се наложи ли да обновявам Биоса, с Ryzen 5 3600X  или Ryzen 7 3700X, тъй като не ми се занимава с излишни дейности.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

- за жената 1650 ползвана ако намериш около 200 лева е достатъчна, ако ще е нова 1650С, ако има нужда наистина

- за теб 3700х изглежда уместен избор или 5600х с поне Б550(! -засега) дъно, който в мулти е близо, а по-добър сингъл

- дъно ако е Б450, MSI b450-a pro MAX (6 SATA),по-модерното решение е Msi b550-a pro (6 SATA) за 260 лева от Варио , с тези двете не трябва обновление на биос за Зен 2 Ryzen 3000 серия

- ако не идва преко сили сложи 2x16GB памет, малко над 200 лева са за 3000-3200МХц

- 5600х е със слаб охладител, на 3700х е призма, но може да се смени, на 3600 бокса не се търпи, при него е силно препоръчително, като предложение freezer 34, 50 лева, deepcool gammaxx 400s, 40 лева

- 1ТБ м.2 нвме ССД за игрите или за работата може да се отрази на пъргавина, 215 лева е kingston a2000

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Още не е сигурно дали и кои В450 дъна ще стават за новите процесори, а човека иска дъно до 200лв.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

.. затова съм дал двата варианта и за дъно и за процесор, при процесорите съм пояснил ако е Зен 3 кое да е дъното

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
току-що, arestant написа:

.. затова съм дал двата варианта и за дъно и за процесор, при процесорите съм пояснил ако е Зен 3 кое да е дъното

Аз те разбрах, но така както си го написал не става много ясно за всеки, както и да е.

ПП. Към автора, за 350лв. може да си намериш 1650 Super. За същите пари като изгодната памет има същата памет, но на 3200MHz 
https://factorbravo.com/product/gskill-aegis-16gb2x8gb-ddr4-pc4-25600-3200mhz-cl16-f4-3200c16d-16gis

Какво искаш да има дъното, държиш ли на хубав аудио чипсет, ще клокваш ли и смяташ ли след време да слагаш от новите процесори на АМД?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря за отговорите,

държа единствено дъното да има 6 sata конектора и да не обновявам биоса за да подкарам процесора. Няма да клоквам и не мисля да слагам от най-новите процесори в близкото бъдеще. Напълно съм наясно ,че това са бюджетни дъна и не могат да се сравняват като качество с дъно за 350 - 500 - 700 лв. Все пак в момента съм с B350M и желателно да не падаме като качество към по-лоша платка, а към по-добра. Затова мисля, че за около 200 лв ще се намери нещо да ми върши работа. 

Това MSI B450-A PRO MAX го има и при румънците и ако в петък го намалят още, най-вероятно ще взема него, щом няма да има проблем с Ryzen 3000 серията. А някакви отзиви за ASRock B450, ще подкаратат ли процесорите без обновяване на биоса и като сравнение с MSI кои са по-добри? Миналата година правих конфигурация на брат ми с ASRock B450M и Ryzen 5 2600 и нямаше никакви проблеми, обаче с 2600, нито сме обновявали нещо, малкият по-цял ден играе, хич не го жали. Та мисълта ми е, че сме доволни от ASRock дъната (поне за сега).

Процесора както казах ще е Ryzen 5 3600X или ако изпадне на по-добра цена Ryzen 7 3700X (повече клоня към 3700X, уш пише че е по-икономичен) Явно ще трябва и отделно охладител, тук има Ryzen 5 3600X - tray (без охладител) което също е вариант, обаче много са орязали гаранцията, само 1 година. За Ryzen 7 3700X четох че взимат ARCTIC Freezer 34 eSports DUO , тъй като бил по-тих. (много държа машината да е тиха) От друга страна стоковия охладител на 1600 (не клокнат) държи добри температури и не можеш да го чуеш. И затова се надявах и на другите процесори да е така.

Рам паметта за сега ще е 16 GB, по-нататък ще купя още 16 GB. Същата работа и с SSD -то , но ще дойде и неговият ред в близкото бъдеще. Най-вероятно пак ще на 3000 MHz за да мога да комбинирам от другата машина( да са еднакви, ако ми потрябва повече рам, което не мисля че ще стане.) Но може и тази на 3200 Mhz , ще видим. 

За видео карта на втората машина, може и това Palit GeForce GTX 1650 SUPER StormX (ако го намалят още малко) 

Ако имате и други предложения и идеи, пишете.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Това дъно MSI B450 TOMAHAWK MAX  заслужава ли си 40 лв отгоре спрямо MSI b450-a pro MAX или нямат големи разлики?

Препоръчайте някакъв охладител за Ryzen 7 3700x, според това видео тук , тези на Arctic няма да вършат работа? (дават еднакъв резултат с боксовия)

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не.

Глупости.

п.с. Примерно - https://www.vario.bg/scythe-mugen-5-rev-b-scmg-5100

Сравнително компактен щом ще взимаш тясна кутия но все пак си проверявай размерите на двете каквото и да купиш.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 14 минути, Roujin Z написа:

Не.

Глупости.

п.с. Примерно - https://www.vario.bg/scythe-mugen-5-rev-b-scmg-5100

Сравнително компактен щом ще взимаш тясна кутия но все пак си проверявай размерите на двете каквото и да купиш.

Кутията е имам In Win 703, има доста място в нея, но задължително ще меря преди да поръчам. Въпроса е да  върши работа за 3700X и да е тих.

Значи платката ще остане MSI b450-a pro MAX , тъкмо ще останат повече пари за по-добър охладител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

160 мм ( In Win 703) си е ограничаващо за доста от сериозните охладители а Segotep The Wind е още по-тясна.

За тишина ти трябва и добра кутия с звукоизолация и читави перки а нито една от двете изброени не е такава.

Трябва ти нещо от този тип ако това са целите - https://www.vario.bg/be-quiet-pure-base-500-white-soundproofed-bg035

https://www.vario.bg/be-quiet-pure-base-500-bg034

Охладителят и двойно по-евтин от този дето съм ти препоръчал ще е тих при нормална работа. Разлики ще има при клок или 16 ядрен процесор.

Захранването въпреки че е бюджетно и е по-слабия модел ще е тихо с 1650. Имаш хибриден режим стига да го вкл.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, LasVegasBoy написа:

Кутията е имам In Win 703, има доста място в нея, но задължително ще меря преди да поръчам. Въпроса е да  върши работа за 3700X и да е тих.

Значи платката ще остане MSI b450-a pro MAX , тъкмо ще останат повече пари за по-добър охладител.

— нямаш нужда от 100лв охлаждане 

alpenfohn brocken eco advanced е някъде 60 лева и е тих, не е висок

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, Roujin Z написа:

160 мм ( In Win 703) си е ограничаващо за доста от сериозните охладители а Segotep The Wind е още по-тясна.

За тишина ти трябва и добра кутия с звукоизолация и читави перки а нито една от двете изброени не е такава.

Трябва ти нещо от този тип ако това са целите - https://www.vario.bg/be-quiet-pure-base-500-white-soundproofed-bg035

https://www.vario.bg/be-quiet-pure-base-500-bg034

Охладителят и двойно по-евтин от този дето съм ти препоръчал ще е тих при нормална работа. Разлики ще има при клок или 16 ядрен процесор.

Захранването въпреки че е бюджетно и е по-слабия модел ще е тихо с 1650. Имаш хибриден режим стига да го вкл.

За съжаление кутията няма да е сменям за сега, шумът от сегашната е в рамките на нормалното(поносимото). Иначе тази бялата, където си предложил ми хареса, само където няма много място за HDD(3.5), по-нататък може и да сменя заради звукоизолацията. Захранването потвърждавам, че е тихо (ако някой се чуди) и в момента се използва с едни доста стари части като домашен сървър вкъщи. 

преди 3 часа, arestant написа:

— нямаш нужда от 100лв охлаждане 

alpenfohn brocken eco advanced е някъде 60 лева и е тих, не е висок

Този за първи път го чувам, намерих го само в vario(тук). Дали ще върши работа за Ryzen 7 3700x или може би за 3600x.? Не можах да открия много тестове за него в интернет.

Мислех си ако е 3600x да бъде този Arctic Freezer 34 eSports DUO White , а за 3700x SCYTHE MUGEN 5 (предложението на Roujin Z) но и цената скача в този случай и ще видим кой процесор ще бъде. Като гледам как са завишили цените навсякъде, неочаквам "големи" намаления. 

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Днес, успях да поръчам от румънците MSI B450-A PRO MAX и Ryzen 7 3700X , остава само охладител (за по-горните предложения ще трябва 10 дни доставка и още се чудя)

Видеокарта за вората машина поръчах Asus gtx 1650 ,  мисля че за тази цена става.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване