Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Архивиране и възстановяване на информацията за зареждане под Windows 7; 8.1; 10

Препоръчан отговор

Винаги е добра идея да имаме резервирани важни данни. Като например информацията за зареждане на операционната система. За целта не е необходимо да запазваме гигабайти информация.
Стартираме конзола (Command Prompt) с администраторски права и в черния прозорец изпълняваме:
bcdedit /export "e:\backup\my-bcd-11-25-2020.bcd"
и натискаме Enter. Тук допускаме, че архивирането се извършва на външен носител (флашка), монтирана като диск Е:. Ако при вас резервирате на друг диск, редактирайте горния ред в получерен шрифт.
Ако се случи срив на системата зареждаме системата от инсталационен носител и след конфигуриране на език и регион, натискаме [Shift]+[F10] и в черния прозорец първо търсим местоположението на резервния файл (всеки ред в получерен шрифт завършва с натискане на [Enter])
diskpart
list volume
exit

Snap22.png

- Ако разпознаем дяла с резервирания файл, пишем (допускаме, че файлът е на диск Е (при вас Е: )
bcdedit /import "e:\backup\my-bcd-11-25-2020.bcd"
и натискаме [Enter].
Рестартираме.
- Ако НЕ разпознаем дяла с резервирания файл - търсим файла с разширение .bcd като последователно посещаваме дяловете:
"c:"
dir /b /s *.bcd
Ако командата не върне ред с пълния път до нашия файл, променяме червената буква със следващата от списъка с дялове в черния прозорец по-горе. Примерно сме избрали следващата буква (D:)
"d:"
dir /b /s *.bcd
И така, докато намерим пътя до нашия файл. Приемаме, че е намерен на дял Е: - тогава пишем:
След изпълнение на командата, рестартираме машината.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аз си бях направил repair disk под windows 7.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 18 часа, цър-вул написа:

И така, докато намерим пътя до нашия файл. Приемаме, че е намерен на дял Е: - тогава пишем:
bcdedit /impport "e:\backup\my-bcd-11-25-2020.bcd"
След изпълнение на командата, рестартираме машината.

Редакция получерният текст да се чете:
и

преди 18 часа, цър-вул написа:

- Ако разпознаем дяла с резервирания файл, пишем (допускаме, че файлът е на диск Е (при вас Е: )
bcdedit /export "e:\backup\my-bcd-11-25-2020.bcd"
и натискаме [Enter].

получерният текст да се чете:

преди 14 часа, Eclipse2G написа:

Аз си бях направил repair disk под windows 7.

Който е N GB,  а това резервно копие е kB до MB

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Този трик мисля е за Windows XP/7 другите си го имат в менюто.

Мерси за темата ама си закъснял с едни 10 години.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

За мен идеята е много добра.

Само бих искал да знам какво точно архивира тази команда. Допускам, че е ядрото на ОС. Без данни за драйвъри, инсталиран софтуер ...

Аз бих заделил на харда отделен дял 100 МВ само за тези архиви. Даже бих си направил един .bat файл, който да вмъкна като задача на ОС с период на изпълнение и така да ми прави автоматично такива архиви всяко първо число от месеца, примерно ... 😉 Абе ... дай на мързеливия работа, та да те научи на акъл ...  😷

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 32 минути, 2249 написа:

какво точно архивира

BCD Store

А грешките са от типа на :
The Boot Configuration Data file is missing some required information.
The Boot Configuration Data for your PC is missing or contain errors.

....
File: \boot\bcd

преди 32 минути, 2249 написа:

Даже бих си направил един .bat файл

Няма нужда, освен ако не е правена промяна в зареждането на машината/системата. Ако се планира такава промяна, е добре да се резервира преди промяната.

преди 34 минути, KoiAzLiWe написа:

Този трик мисля е за Windows XP другите си го имат в менюто.

Верно? Моля, покажи къде в XP се намира BCD Store. Май, само си мислиш...

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 30 минути, 2249 написа:

Само бих искал да знам какво точно архивира тази команда. Допускам, че е ядрото на ОС.

Ядрото на ОС? Нищо подобно :)

Архивира едно малко файлче, което указва на компютъра откъде да зареди операционна система при стартиране на компютъра. Без това файлче биха ти излизали надписи от рода на "No operating system found" или подобни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 43 минути, KoiAzLiWe написа:

ама си закъснял с едни 10 години.

Никога не е късно, ако го няма като ресурс във форума. Винаги може да се окаже полезно на някого.

Не, че ремонти не могат да се направят и с помощта на bcdedit и bootrec от инсталационен носител.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 2 часа, цър-вул написа:

Който е N GB,  а това резервно копие е kB до MB

Имам голям външен диск. Не ми е проблем :P

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

АРЕ, ПАК, ОТ СОБСТВЕНАТА СИ Камбанария. Кого го интересува колко ти е дисковото ти пространство? М@мака му и офтопикмейкъри - има толкова несериозни теми за осир@не?

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Много благодаря за тази изключително полезна тема! Наистина това не го знаех, но е адски полезно и ще го направя моментално!

Само да попитам ако човек няма инсталационен диск със операционната система може ли да стартира това през windows recovery среда за поправка?
Питам защото:

Веднъж една програма ми беше омазала зверски регистрите и акаунтите в windows и беше прецакала и
някои файлове отговорни за стартирането на системата.
с f 8 единствената опция която можеше да се избере беше start windows normally, но когато системата се зареди тя отвори recovery среда за поправяне и ми даде опция да си вляза в единия от двата юзъра. След като мога да вляза в дадения юзър и да стартирам cmd мога ли да изпълня и тази команда и дали тя ще сработи или само от инсталационен диск работи?

Извинявам се за дългите писания!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 20 минути, Ivan Zangagolev написа:

Само да попитам ако човек няма инсталационен диск със операционната система може ли да стартира това през windows recovery среда за поправка?

Да, може!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване