Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

    Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

    Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

     

Въпрос относно документ за общ доход


Препоръчан отговор


Здравейте банда!

Имам следния казус, преди повече от половин година работих в мероприятие 5 месеца, всичко беше черно на бяло с договор, осигуровки и така нататък.

След напускането ми от там започнах веднага на друго място, което продължава и до ден днешен и днес една женичка от счетоводството ми сервира, че трябва да изисквам документ за общ доход от бившият ми работодател и то да стане в срок от една седмица. Проблемът е там, че миналата ми фирма в която работих се доближава до държавните мероприятия, а там когато се касае за документи нещата се случват една, две идеи по бавно и едва ли ще се получи в казаният срок.

Основният ми въпрос е има ли вариант след 7-8 месеца от напускането ми, от бившият ми работодател да откажат да ми издадат такъв документ? Вече съм пуснал запитване към управителя и чакаме отговор от деловодството, а през това време реших да попитам във форума, защото има хора с различен опит и ситуации с които са се сблъсквали в тази насока. Нека да изкажат мнение тези които са наистина компетентни.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Вместо да си губиш времето по форумите най-логично е да се свържеш с ръководството на предното дружество и да им кажеш от какво имаш нужда. Основание за отказ за издаване на документ няма. Ако се правят на интересни - пишеш едно заявление, в което вписваш, че искаш справка за дохода и я пускаш с обратна разписка. Но съм сигурен, че няма да се стигне до по-сериозни негативни отношения. Успех.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 часа, Baininja написа:

и то да стане в срок от една седмица.

На какво основание каза ли?!

Достатъчно е да ѝ дадете вид входящ номер на заявлението. Тя би следвало да знае в какъв законен срок ще бъде издаден въпросния документ.

 Успех!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравейте!
Така формулирано

… днес една женичка от счетоводството ми сервира, че трябва да изисквам документ за общ доход от бившият ми работодател и то да стане в срок от една седмица.

нищо не означава.
Ако сегашният Ви работодател иска информация от Вас - трябва да го направи писмено. Нещо от сорта на:
„На основание … и във връзка с … моля да предоставите следната информация …”
С малки изключения - информация за предишния (годишния) Ви доход касае НАП, а не сегашния работодател.
Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

@jhoro, престани с глупостите, че ти се смеят вече не само в правния форум !!!

Всичко, което си написал, са глупости. И това, че изискването на документ за доход от предишен работодател за теб нищо не значи, си е твой проблем. Такава служебна бележка се издава или при прекратяване на трудовото правоотношение, или при поискване от лицето/работника. И старият работодател е длъжен да я издаде в 14 - дневен срок от нейното поискване. Всичко това е свързано с изравняване на платените, през съответната година, данък и осигуровки за лицето и е в негов интерес. Справка - чл.45 от ЗДДФЛ. Новият работодател няма зор за тая бележка. Освен това @Baininja най-вероятно си е решил проблема, ама не еб@в@ да пише. Айде със здраве, че вече стана полунощ ...


Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Аман от простотии и объркани понятия.
Говором за чисто трудови правоотношения. Всеки месец се калкулира брутен/осигурителен доход, осигурителни вноски о ДОД. Издават се фишове, а после работодателя подава декларации обр. 1 и 6.
Какво ще изравнява новия работодател?

След Нова година ще подавам декларация по чл. 50 и ще правя „изравняване” на ДОД и осигуровки от ТД и дейност като СОЛ.

Пп. Писменото искане е с цел яснота.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Еееех @jhoro, много си далеч от материята. Ама много.

Според българското законодателство ежемесечното облагане е авансово. И затова след края на календарната година се прилага чл.49 от ЗДДФЛ, или т.нар. "изравняване" на данъка. Причините са доста, и една част от тях са описани в закона. Освен това, явен признак, че хабер нямаш от нещата е следното /запомни го добре от мен/: брутен и осигурителен доход са съвсем различни неща ! Твоите разсъждения са грешни, защото ти гледаш от твоята страна, но ти имаш доходи и от ТД и като СОЛ. Там нещата са други и различни от тези, когато доходат е само от ТД.

Аз спирам да следвам темата, защото само си губя времето, а авторът никакъв го няма. И се заяждаме един - друг, което не е хубаво.

Весели празници :bighat:

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 часа, 2249 написа:

Според българското законодателство ежемесечното облагане е авансово. И затова след края на календарната година се прилага чл.49 от ЗДДФЛ, или т.нар. "изравняване" на данъка. Причините са доста, и една част от тях са описани в закона.

Теоретично си прав, но на практика - няма такова нещо!

Изравняване (с евентуално възстановяване) има когато облагането е прогресивно, с необлагаем минимум. В България ДОД е „плосък“ - 10%.
Тоест - на всеки 10 лева доход се дължи 1 лев данък! Дали цяла година ще има един работодател, дали ще са няколко или от един момент нататък лицето няма да работи - облагането е на същия принцип.

Работил съм извън България, където дохода от всеки месец се облага, все едно това е 1/12 от годишния. И накрая - ако общия доход за годината е под минимума - излизаш на възстановяване.

преди 10 часа, 2249 написа:

Освен това ... (запомни го добре от мен): брутен и осигурителен доход са съвсем различни неща !

Може би искаше да кажеш „брутен/осигурителен (преди осигуровки и данък) доход“ и „Разходи за работодателя“ (Плюс вноските, върху осигурителния доход, за сметка на работодателя).

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

  Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване