Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте, смятам да ъпдейтна една 8-годишна конфигурация, която вече изнемогва да се справи с прости задачи. Търся съвет какво би ми свършило най-добра работа за най-малко пари.

От конфигурацията смятам да оставя кутията, захранването (ако е възможно), твърдия диск и ДВД записвачката. Разбира се имам периферия. Кутията е Cooler Master Elite 343 (mini-itx, micro atx), захранването е на Fortron FSP 400w (не знам дали би се справило вече с новите части), твърдият диск е WD Caviar Blue 500gb(WD5000AAKX). В момента конф. е с дъно AsRock H61M-DGS, Intel i3-3220, РАМ-та е 4гб на Адата ДДР3 и видеокарта Gigabyte Radeon HD 7770. Според мен отдавна са си изпели песента.

Та това, за което се използва компютъра, е стандартно браузване из социални медии и ютуб, обработване на някакви документи с MS офис пакета и не особено тежко програмиране. Не се играят игри, няма да се прави видео обработка. Поради тази причина смятам да пенсионирам 7770-ката и да използвам процесор с вградено видео. Насочил съм се към Ryzen 3200g с някакво обикновено дъно и може би 16гб рам, евентуално и някакво малко ССД. Дъното трябва да има DVI-D, че освен конфигурацията и мониторът е на 8 години 😀. И клавиатурата е с PS2 порт. Бюджет: няколкостотин лева, ~500-600. 

Правилно ли съм се насочил към 3200g? По-добре ли би било да взема процесор без видео и да използвам 7770ката? Захранването ще оцелее ли? Каква РАМ да взема?

Предварително благодаря на всеки евентуално отзовал се със съвет/отговор, ако някой предложи конкретна комбинация дъно, цпу, рам - двойно благодаря!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

На ваше място бих заменил дъно, процесор, памет и бих си добавил един 240ГБ ssd за системен диск. Бих карал на този етап с видеокартата, а ако не ви върши работа по-добре да се посъберат пари и в бъдеще да се закупи нова. Пример нещо подобно  :

config.png

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 4 минути, ncl написа:

За най-малко пари едно SSD и още една плочка памет.

Да , може да мине с 25лв. по-евтино дъно и с 40лв. по-евтин SSD на SATA3 и да си закупи с разликата още една плочка памет ! Въпрос на лично виждане, може да иска да зарежда компютъра бързо, също и програми и т.н. не че със стандартното SSD на sata3 няма да има многократно подобрение от сегашният сетъп !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имах предвид да ъпгрейдне сегашния си компютър.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 8 минути, ncl написа:

Имах предвид да ъпгрейдне сегашния си компютър.

Лично аз не виждам смисъл да се наливат пари в стар хардуер щом има бюджет и може да се премине спокойно към нов такъв. В бъдеще може и да се надгради с още РАМ, нова видеокарта, ново захранване и т.н. Но и така с предложеното по-горе предложение конфигурацията ще е в пъти по-производителна от сегашната , а добавянето на елементите, които изброихте не би подобрило производителноста, а само бързодействието в отваряне на приложения и зареждане на ОС !

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И кое му е толкова наливането на пари? Максимум 40 лева за паметта и то ако я купи нова. SSD-то спокойно може да се ползва и на следващата машина. Аз съм с подобна  (i3-4130 и 4ГБ памет)и за прости задачи върши идеална работа.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 10 минути, ncl написа:

И кое му е толкова наливането на пари? Максимум 40 лева за паметта и то ако я купи нова. SSD-то спокойно може да се ползва и на следващата машина. Аз съм с подобна  (i3-4130 и 4ГБ памет)и за прости задачи върши идеална работа.

Човека иска нещо по-ново , по-производително, има и пари за тази цел, оглежда и пита кое в този бюджет е най-добре да се купи за замяна !!!

Дай да седи със старата конфигурация, щото вие имате подобна и ви вършела работа 😅

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Да, това предлагам. Да закърпи положението с минимални вложения, да събере още някой и друг лев през това време, да изчака нормализирането на пазара и тогава вече да търси смяна. Но в крайна сметка парите са си негови, както и решението.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

http://nikem-bg.net/cart/60510p1r61258p1r64669p1r64936p1r56333p1rf.html

Кутия си имаш, дори за начало можеш да си ползваш старото захранване - процесора е достатъчно икономичен, видеокартата е вградена и по-добра от твоята. Можеш да си вземеш и 6-ядрен АМД процесор без вградено видео Ryzen 1600 AF/2600 за около 200-250 лева, като си ползваш в началото твоята видеокарта.

Процесор AMD Ryzen™ 5 1600AF, 3.6GHz, 19MB, Wraith Stealth Cooler - eMAG.bg

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 3 часа, ncl написа:

За най-малко пари едно SSD и още една плочка памет.

И това е вариант, да, тъй като генералните проблеми, които създава компютърът, са крашването на хром при повече табове и по-бавно зареждане. Обмислям ъпгрейдването с по-нов хардуер, за да му влея още години живот без да се налагат още ъпгрейди. Но имаш право, че видеото и ЦПУ-то се представят все още отлично за целите си и не се налага изрична подмяна.

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
преди 53 минути, nikolayg073 написа:

И това е вариант, да, тъй като генералните проблеми, които създава компютърът, са крашването на хром при повече табове и по-бавно зареждане. Обмислям ъпгрейдването с по-нов хардуер, за да му влея още години живот без да се налагат още ъпгрейди. Но имаш право, че видеото и ЦПУ-то се представят все още отлично за целите си и не се налага изрична подмяна.

Какво точно искате .... хем си е "изпяла песента" и сте се насочил към закупуване на ... с бюджет от ... , хем се представя "отлично" ... или викаш така просто да поразсъждаваме заедно тук 😎

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Привет отново, позволявам си да подхраня темата след като отделих повече време да прочета подобни на моята теми и да разгледам предложени решения за същите цели.

Та обмислям цялостен ъпгрейд, да останат само кутията и твърдия диск. Бюджетът не е твърд, просто търся разумно решение за разумни пари - все пак компютърът не се използва за особено натоварващи цели (освен девелъпмънт средите). Идеята ми е процесор с вградено видео, 16гб рам, ССД и качествено захранване, тъй като моето си надживя гаранцията няколко пъти 🙂

Т.е., нещо от рода на това, което Raze е предложил по-горе (благодаря на всички за предложенията). Що се отнася до конкретните части - има ли особена разлика в пърформънса на 4c/4t и 4c/8t процесорите или 2200g/3200g ще свършат прилична работа за бъдещите години? Колебая се между Ryzen 3 и 5.

на 20.12.2020 г. в 20:54, Raze написа:

http://nikem-bg.net/cart/60510p1r61258p1r64669p1r64936p1r56333p1rf.html

Кутия си имаш, дори за начало можеш да си ползваш старото захранване - процесора е достатъчно икономичен, видеокартата е вградена и по-добра от твоята. Можеш да си вземеш и 6-ядрен АМД процесор без вградено видео Ryzen 1600 AF/2600 за около 200-250 лева, като си ползваш в началото твоята видеокарта.

Процесор AMD Ryzen™ 5 1600AF, 3.6GHz, 19MB, Wraith Stealth Cooler - eMAG.bg

Относно споделената конфигурация, какво бихме могли да подобрим, ако бюджетът е 800-900-1000 лева и до колко ще е разумно влагането на екстра средства спрямо целите ми? Търся value for money решение :)

Весели празници на всички!

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване