Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Препоръчан отговор

Здравейте на всички във форума! Първа тема от мен. Нужна ми е вашата помощ.

Ситуацията е следната. Искам да си сглобя нов компютър. Вече имам рам памет и временно ще използвам сегашната си видеокарта, защото все още е достатъчна за нуждите ми.

Нуждите ми: Играя игри, като не съм заинтересован от всичко най-модерно и не държа следващото нещо на пазара да ми върви с максимални детайли и тн. От време на време си пускам симулатори от рода на Automobilista 2, Assetto Corsa Competizione (с който имам проблем със сегашната ми конфигурация). Също така се занимавам и с музикални софтуери, като си имам отделна външна саунд карта разбира се. Мониторът ми е 1080p 60 и нямам нуждата да минавам на нещо по-впечатляващо за сега. Това ми е съвсем достатъчно.

Частите които имам:

RAM: Corsair Vengeance LPX Black 2x8GB 3200mhz DDR4

Video card: Asus Turbo GTX 1070 TI 8GB

HDD: Seagate 1TB ( не си спомням подробности за този хард, но ще си го пренеса в новата конфигурация. Разбира се ще имам нужда и от някакво NVMe за което също търся съвет)

Частите към които съм се насочил след известно лутане из мрежата:

CPU: Intel i7 12700 

Motherboard: MSI Pro b660m-a DDR4

Case: Fractal Design Pop Air mini

За избор на захранване ще помоля за вашата помощ!

Това са компонентите, за които да кажем съм категоричен след много главоблъсканици и чудения. Това което разбирам е че за да използвам пълния потенциал на процесора, трябва да избера по-добро охлаждане от това, което идва в пакета. Това наистина ли е така? Също така дъното към което съм се насочил правилен избор ли е? Нямам намерения да оувърклоквам. Искам една изчистена конфигурация, която да ме подсигури за в бъдеще и да дава доволни резултати за 1080p 60. Разбира се видео картатс ще бъде заменена с нещо по-съвременно в удобен случай. Тук идва въпросът мога ли да бъда спокоен, че с i7 12700 ще стигна до моментът, в който е възможно да си взема нещо от сорта на rtx 5070 и все още процесорът да бъде адекватно решение за 50 серия?

Всичко това е моята логика. Не претендирам че ги разбирам нещата особено. Можете да ме поправите и да ме откажете от всяко едно решение ако не е правилно. Благодаря за отделеното време! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Какво ти е захранването в момента - марка и модел? Потърси какви охлаждания се препоръчват за този процесор и си избери според бюджета. Относно bottleneck ако в бъдеще ъпгрейднеш видеокартата е много относително - на каква резолюция играеш, какви кадри ще искаш и как ще се променят нещата до тогава, какви игри ще изкарат и много други неща. Общо-взето, за момента процесора ще ти е предостатъчен, освен ако не искаш нещо ultra-high-end и максимално високи кадри, но тогава ще ти трябва някой отключен и да правиш клок на макс, много бърза памет с добри тайминги (дори и DDR5) и така нататък...

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 9 минути, Raze написа:

Какво ти е захранването в момента - марка и модел? Потърси какви охлаждания се препоръчват за този процесор и си избери според бюджета. Относно bottleneck ако в бъдеще ъпгрейднеш видеокартата е много относително - на каква резолюция играеш, какви кадри ще искаш и как ще се променят нещата до тогава, какви игри ще изкарат и много други неща. Общо-взето, за момента процесора ще ти е предостатъчен, освен ако не искаш нещо ultra-high-end и максимално високи кадри, но тогава ще ти трябва някой отключен и да правиш клок на макс, много бърза памет с добри тайминги (дори и DDR5) и така нататък...

За съжаление съм далеч от компютъра си в момента. Захранването е 430w bronze купувано преди около 7 години, но не си спомням марката му. Не е от предпочитани марки за захранвания. Предполагам че не подлежи на въпрос да бъде използвано в конфигурацията която планувам. Поради тази причина ми е нужен съвсет за PSU като марка, модел и мощност.

За охлаждането на процесора (разбира се става дума за въздушно такова) всички препоръчват Noctula nh-d15, което си е около 200 лева по сайтовете ни. Има и по-бюджетни препоръки, но марките и моделите стават доста и без да съм се сблъсквал с тази тънкост до сега, настава голямо объркване.

Колебаех се между i5 12600k и i7 12700 като набележих втория, точно защото: първо, ясно е че е по-добрия от двата за стабилна система за в бъдеще и второ, идва със заводско охлаждане и горе долу цената му излиза като на 12600k със закупено адекватно такова. Естествено се оказва че нещата не са толкова прости. 

Бюджетът, който съм предвидил за ъпгрейда беше 1500лв. Ясно е че ще трябва да се бръкна за още 100-200

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Ако процесора има стоково охлаждане, може да пробваш за начало с него какво ще е положението и по-нататък винаги можеш да добавиш отделно охлаждане.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 11 минути, Raze написа:

Ако процесора има стоково охлаждане, може да пробваш за начало с него какво ще е положението и по-нататък винаги можеш да добавиш отделно охлаждане.

Точно тук настава моето объркване. Да процесорът идва със стоково охлаждане, но то се явява недостатъчно. С други думи при натоварен капацитет на работа, охлаждането не позволява на процесора да разгърне пълния си капацитет и в крайна сметка се оказваш с чип който работи на 2/3 от възможностите си. Много хора също споделят че навлиза в някакви 80-90 градуса. Някои казват че било нормално други не. Трети обясняват че някои B660 дъна "заобикаляли" този проблем и уж моят избор е едно от тези дъна. Като цяло това ми е най не ясната и притиснителна част от конфигурацията, която замислязамислям.

Raze май си прав. Опитвам с каквото идва в кутията и след това си правя изводите. Идеята ми беше да предвидя всичко, за да сглобя от един път.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

До към 90 градуса температурите са високи, но общо-взето са приемливи, стига да не тротълва и да понижава честотите. Но това вече ще го видиш при теб в процес на ползване.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, Raze написа:

До към 90 градуса температурите са високи, но общо-взето са приемливи, стига да не тротълва и да понижава честотите. Но това вече ще го видиш при теб в процес на ползване.

Точно това е, че тротълва и понижава честотите. Друг е въпросът дали с моето ползване ще се стигне до подобни ситуации.

Благодаря, Raze!

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Избрани продукти:

Име на продукта Бр. Ед. цена Общо
Intel i7-12700 2.1GHz 25MB LGA1700 box 1 877.91 лв. 877.91 лв.
MSI PRO B660-A DDR4 LGA1700 1 311.73 лв. 311.73 лв.
PSU SEASONIC SSR-650SGX GOLD 1 262.09 лв. 262.09 лв.
AeroCool Case ATX - Sentinel BG ACCM-PB16043.11 1 86.13 лв. 86.13 лв.
Междинна стойност: 1 537.86 лв. с ДДС
Натрупани отстъпки: 30.75 лв.
Доставка: по тарифа на куриерската фирма

Обща стойност: 1 507.11 лв. с ДДС

Количка: Intel i7-12700 2.1GHz 25MB LGA1700 box, MSI PRO B660-A DDR4 LGA1700, PSU SEASONIC SSR-650SGX GOLD, продукти и цени. (nikem-bg.net)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Конкретна причина да искаш Интел, вместо АМД ? Иначе скоро излизат нови поколения процесори, можеш да спестиш някой лев с 2-ра ръка процесор.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за офертата, Joss Bomon! Не съм фен на rgb кутиите и ми се иска по-голямо захранване за евентуален бъдещ ъпгрейд на видео картата. Също така забелязах, че в момента частите, към които съм се насочил са по-ефтини в Пласико, което ме учудва. Все пак сегашния ми компютър е купуван от Никем и тогава цените бяха най-ниските на пазара.

NIKITY, избирам Интел пред Амд, защото никога не съм бил в крак с това, което се случва при тях. Нямам много време и нерви да се ровя и да разглеждам. Знам че направиха сериозен скок с Рейзън, но също така знам, че с 12тото си поколение, Интел се върнаха сериозно в играта. Избрах точно този процесор, защото има добра стойност за цената си и осигурява някакво бъдеще на конфигурацията. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 5 минути, Shoveit написа:

и ми се иска по-голямо захранване за евентуален бъдещ ъпгрейд на видео картата.

Виж колко ватови захранвания се препоръчват за всички видеокарти, включително с консумацията на мощен процесор ->  PSU REQUIREMENTS - RealHardTechX

Тенденцията е, новите поколения карти да са все по-малко "лакоми" за енергия.

Твое право си е да прецениш откъде да пазаруваш и на какви цени.

Тук можеш да направиш справка за захранванията -> PSU Tier List rev. 16.0b - Cultists Network

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

След дълго ровене, чудене и тн. Стигнах до това:

MB: MSI Pro B660m-a 

CPU: Intel i7 12700

Video Card: Asus Turbo GTX 1070 ti 8gb

(от сегашната ми конфигурация. Евентуален ъпгрейд след година, две напред във времето)

PSU: SeaSonic Focus Plus 850w

Case: Fractal Design Pop Silent mini

SSD: Samsung 980 M.2 NVMe 1TB

HDD: Seagate 1TB

(също от сегашната ми конфигурация)

Грубо сметнато около 1800лв. или 300 лв. над бюджета ми. Това, което виждам като варианти е по-евтино захранване (но не с по-ниска мощност), по-малък SSD, или друга кутия, като всички тези чупки я ми спестят 150лв. я не. Другия вариант е да се напъна за тези 300 лв. и да си викна нещата, които наистина искам, стига да са правилно подбрани, което е и причината да пиша тук за съвет.

преди 8 минути, Joss Bomon написа:

Виж колко ватови захранвания се препоръчват за всички видеокарти, включително с консумацията на мощен процесор ->  PSU REQUIREMENTS - RealHardTechX

Твое право си е да прецениш откъде да пазаруваш и на какви цени.

Тук можеш да направиш справка за захранванията -> PSU Tier List rev. 16.0b - Cultists Network

Точно такова е моето разбиране по темата, но навсякъде в нета се препоръчва от 750w нагоре и всеки говори колко "жадни били новите карти". Аз също мисля че такива зарядни са адски много за един нормален потребител, но нали уж да се подсигурим. 

Сега ще разгледам линковете. Тиер листа го гледах вече, но този за изискванията не съм. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, Joss Bomon написа:

Оправих го

Редактирано от Gaming_Solutions (преглед на промените)
Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Най-много ще спестиш от кутия. Скъпи кутии като тази която си избрал може да се калкулират на конфигурации с по-голям бюджет. Това е моето виждане.

Замисли се да ползваш само SSD, а HDD си го остави за архиви извън кутията.

преди 14 минути, Gaming_Solutions написа:

Това беше актуално преди 2 поколения...

В линка се вижда нагледно от какво захранване се нуждаят последно поколение карти -> PSU REQUIREMENTS - RealHardTechX . Някои препоръчват, към тези стойности да се добавят 150W като резерв, който при качествено захранване може никога да не се наложи да се ползва.

Всеки сам си преценява какво да вземе, спрямо бюджет и реални потребности.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, Joss Bomon написа:

Най-много ще спестиш от кутия. Скъпи кутии като тази която си избрал може да се калкулират на конфигурации с по-голям бюджет. Това е моето виждане.

Имаш право, напълно съм съгласен. Изборът ми се базира на това, че супер много ме грабна дизайна и, че е семпла, малка, не е цялата в светлинки и странни чупки. Именно това са нещата, които ме дразнят в по-евтините кутии на пазара. Има го и моментът, в който купувам най-евтиното, набутвам под бюрото и не поглеждам натам, за едни 100 лева надолу. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 7 минути, Joss Bomon написа:

Замисли се да ползваш само SSD, а HDD си го остави за архиви извън кутията.

В линка се вижда нагледно от какво захранване се нуждаят последно поколение карти -> PSU REQUIREMENTS - RealHardTechX

Колко трябва според теб да струва една конфигурация, че да са оправдани 200лв. за кутия? Хайде стига с тези кутии, щом му харесва, нека я ползва, не всичко е макс FPS, а и вече 200лв. не са много за кутия. Все пак конфигурацията е с 12700, но и 12100 да ползва не виждам защо трябва да се пести от нещо, което явно се харесва на питащия. То по твоята логика дори и на система за 5000лв. може да се спестят 100лв. от кутия и да се вложат в нещо друго, нали пак ще работи
Колкото до линка да, вижда се, 2080Ti иска 600W, а 3080Ti - 750W, новите карти ще са още по-лакоми и с нов стандарт на конекторите

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Виж тези евтини кутии:

COUGAR MG130 CG385TM100001 - цена. (nikem-bg.net)

DeepCool Case mATX MATREXX 30 - цена. (nikem-bg.net)

COUGAR MG130-G Mini Tower CG385TM100002 - цена. (nikem-bg.net)

COUGAR MG130 G - Mini Tower Gaming Case - COUGAR (cougargaming.com)

преди 8 минути, Gaming_Solutions написа:

Хайде стига с тези кутии, щом му харесва, нека я ползва, не всичко е макс FPS, а и вече 200лв. не са много за кутия.

преди 13 минути, Shoveit написа:

Изборът ми се базира на това, че супер много ме грабна дизайна и, че е семпла, малка, не е цялата в светлинки и странни чупки.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Gaming_Solutions написа:

Колкото до линка да, вижда се, 2080Ti иска 600W, а 3080Ti - 750W, новите карти ще са още по-лакоми и с нов стандарт на конекторите

От тук идва въпросът, ще имам ли проблем с новия стандарт на конекторите със захранването, към което съм се ориентирал? 

Все пак "идеалния ми план" е да изчакам до 50тс серия за нещо от сорта на 5070 и тогава вече да ми е напълно завършен ъпгрейда. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 32 минути, Joss Bomon написа:

Благодаря! Тези модели наистина са доста изчистени. Не че не ги бях поглеждал, просто като попаднах на моя избор и забравих за всичко останало. Ще помисля по въпроса, все пак са си 100 лв. надолу.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...