Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Право на ползване

Препоръчан отговор

Здравейте, рових доста в интернет, но не мога да открия отговори на въпросите, които ме вълнуват. Баща ми живее с една жена, с която няма брак. Той е собственик на къща, която чрез дарение я прехвърли на мен и на сестра ми, като запази право на ползване за себе си и за въпросната жена. След смъртта на баща ни , собственици ставаме аз и сестра ми. Имаме ли право да си ползваме имота и да се разпореждаме с него, при условие, че тази жена има право на ползване. Т.е. може ли собственика да си ползва имота, когато има жив човек с право на ползване? Тя може ли да ми забрани да си живея в къщата и примерно да я даде под наем? Може ли да оспорим това дарение и нейното право на ползване и да си се възползваме от правото на наследници?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Право на ползване означава единствено и само право живеене в съответния имот, пстаналите права ги имат само собтвениците.
Вече дали, какво и как може да се оспори зависи от конкретния случай, как са уредени тези права и т.н.

Бих ви препоръчал да зададете въпроса си на следващия адрес, тъй като там ще получите компетентен отговор от хора занимаващи се с право : http://lex.bg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Правото на ползване се прекратява (чл. 59 от ЗС): със смъртта на ползвателя (ако не е учредено за по-кратък срок), с ликвидацията на дружеството (при юридически лица), при погиване на вещта (събаряне на постройката, пожар, земетресение и др.), при неупражнено право в петгодишен срок.
      Собственикът може да поиска от съда да прекрати правото на ползване, ако ползвателят, след отправеното му предупреждение, продължава с действията си да променя съществено вещта, да нарушава задълженията си, да поврежда или разрушава вещта.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 часа, Gardeni написа:

1. Имаме ли право да си ползваме имота и да се разпореждаме с него, при условие, че тази жена има право на ползване.

2. Т.е. може ли собственика да си ползва имота, когато има жив човек с право на ползване?

3. Тя може ли да ми забрани да си живея в къщата и примерно да я даде под наем?

4. Може ли да оспорим това дарение и нейното право на ползване и да си се възползваме от правото на наследници?

1. Имате право на разпореждане, но без да се накърнява правото на ползване. Ако продадете имота - новия собственик ще получи и ползвателя.

2. Собственикът НЕ МОЖЕ да ползва имота 

3. Да, може 

4. Може - по съдебен ред.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 40 минути, jhoro написа:

1. Имате право на разпореждане, но без да се накърнява правото на ползване. Ако продадете имота - новия собственик ще получи и ползвателя. 

Jhoro, благодаря за отговора. Ако го продадем обаче и новият собственик, няма да може да си ползва имота, така ли да разбирам? Кой би купил имот, който не може да ползва...

Аз живея в тази къща със семейството ми, но баща ми е още жив. Страх ме е да не вземе да ме изгони, защото на него му остава малко време. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 51 минути, Gardeni написа:

Jhoro, благодаря за отговора.

Няма защо.

преди 52 минути, Gardeni написа:

Ако го продадем обаче и новият собственик, няма да може да си ползва имота, така ли да разбирам? Кой би купил имот, който не може да ползва...

Ето това е мъпроса - макар, че ... за всеки влак си има пътници.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Аз купих жилище преди 8 години чрез брокер.Жилището беше собственост на един младеж.Бабата на този човек му беше прехвърлила жилището като си е запазила правото на ползване.При покупката брокерката докара бабата при нотариуса, че да се откаже от правото на ползване.Брокерката ми обясни, че ако бабата не се беше отказала от правото на ползване то си остава и след като купя жилището.

Сега не зная как е. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 час, ivan_pop написа:

Аз купих жилище преди 8 години чрез брокер.Жилището беше собственост на един младеж.Бабата на този човек му беше прехвърлила жилището като си е запазила правото на ползване.При покупката брокерката докара бабата при нотариуса, че да се откаже от правото на ползване.Брокерката ми обясни, че ако бабата не се беше отказала от правото на ползване то си остава и след като купя жилището.

Сега не зная как е. 

И сега е по същият начин. Но тази жена няма да се откаже, каквото ще да става. Остава докато баща ни е жив да го молим да напише анекс към договора, в който да опише, че и дава право на ползване на 2 стаи, където и живеят в момента, за да няма претенции към моето жилище, в което аз живея. Той целенасочено ни е прецакал за нейна сметка, не знам колко ще се навие. 

Имам и друг въпрос, при гореописаният случай, дали е възможно, ние със сестра ми като собственици да добавим още 1 човек с право на ползване, без да и нарушаваме нейното?

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Важен акцент при правото на ползване на имот е, че за разлика от правото на собственост, то е срочно. 

Право на ползване на имот 2022. Същност и защита (petkovalegal.com)

Как точно е учредено това право на ползване в полза на живия? -> Образно казано за какъв срок е? 

Без да споделите конкретните документи, то не ще получите компетентен отговор. Това обаче не Ви съветвам да го правите тук!!! 

Такова нещо като дарение със запазване на право на ползване на мен лично не ми е известно. Може да е прехвърлено правото на собственост по друг начин, т.е. срещу някакви ангажименти от Ваша страна и на сестра Ви. Баща Ви, ако е учредил право на ползване на друго лице преди дарението, то със смъртта му въпросното право достига срока му на действие. 

Иначе след дарението, то освен Вас, то и сестра Ви трябва да е учредила право на ползване и на баща ви и на другото лице. Не сте водили делба на имота нали??? 

Образно казано правото на собственост е над правото на ползване. За влизане във владение на собствеността си, ако до момента не сте упражнявали правото си на собственост, то се обърнете към съдия-изпълнител при положение, че  сегашния ползвател прави проблем. Друг е въпроса за премахването му от имота. Като собственик, то може да му изисквате да ви плаща наем, т.е. да образувате друго право на ползване. 

Цитат

Предсрочното прекратяване на правото на ползване е възможно съгласно чл. 61 от Закона за собствеността. Законът дава право на собственика на имота да прекрати учреденото с нотариален акт право на ползване и това се реализира само по съдебен път. Правните основания за възникване на  правото на иск са три : първото е  ползвателят да си служи с вещта по начин, който застрашава същата с разрушаване или със значително повреждане, второто е ползвателят да нарушава своите съществени задължения, третото е ползвателят съществено да променя вещта. 

Собственикът може предсрочно да прекрати правото на ползване – Адвокат Атанасова (advokatatanasova.com)

Останалото е конфиденциална информация която би следвало да споделите с адвокат, за да Ви реши казуса.

Успех!

п.п. Ако НА е сложен, т.е. в него е указно, че баща ви учредява правото на ползване на трето лице срещу гледане и прочие, то задълженията на ползвателя се прекратяват и въпросният вече не притежава такова право на ползване, защото не може да осъществява задълженията си поради смъртта на лицето което му е дало това право. ;) 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 12 минути, dioib написа:

Как точно е учредено това право на ползване в полза на живия? -> Образно казано за какъв срок е? 

Без да споделите конкретните документи, то не ще получите компетентен отговор. Това обаче не Ви съветвам да го правите тук!!! 

Такова нещо като дарение със запазване на право на ползване на мен лично не ми е известно. Може да е прехвърлено правото на собственост по друг начин, т.е. срещу някакви ангажименти от Ваша страна и на сестра Ви. Баща Ви, ако е учредил право на ползване на друго лице преди дарението, то със смъртта му въпросното право достига срока му на действие. 

Иначе след дарението, то освен Вас, то и сестра Ви трябва да е учредила право на ползване и на баща ви и на другото лице. Не сте водили делба на имота нали??? 

Образно казано правото на собственост е над правото на ползване. За влизане във владение на собствеността си, ако до момента не сте упражнявали правото си на собственост, то се обърнете към съдия-изпълнител при положение, че  сегашния ползвател прави проблем. Друг е въпроса за премахването му от имота. Като собственик, то може да му изисквате да ви плаща наем, т.е. да образувате друго право на ползване. 

Собственикът може предсрочно да прекрати правото на ползване – Адвокат Атанасова (advokatatanasova.com)

Останалото е конфиденциална информация която би следвало да споделите с адвокат, за да Ви реши казуса.

Успех!

п.п. Ако НА е сложен, т.е. в него е указно, че баща ви учредява правото на ползване на трето лице срещу гледане и прочие, то задълженията на ползвателя се прекратяват и въпросният вече не притежава такова право, защото не може да осъществява задълженията си поради смъртта на лицето което му е дало това право. ;) 

В нот. акт е описано че нас ни надарява, а за него и за нея запазва БЕЗВЪЗМЕЗДНО право на ползване. Вчера правихме 1 консултация с адвокат, днес ще направим и друга. Остава да му се моля да направи някакъв анекс, в който да и ограничи правото до 2-3 стаи или поне да ни учреди и на нас със сестра ми право на ползване. От това, което прочетох и разбрах по темата е, че така ни е "надарил" баща ни, че да ме остави на улицата с едно малко дете и бебе на път. А тя тази е рускиня и е много хитра, ще ме изгони, може би не на момента, но ще си гони правото по съдебен ред. Тя си има нейни деца и внуци, сигурно си прави сметка дадойдат да живеят в моето жилище, в което инвестирам години наред.

преди 38 минути, dioib написа:

И това изрично е написано - безвъзмездно до края на живота. Нито наем мога да и искам нито нищо.

преди 42 минути, dioib написа:

Ами точно така е, в един и същи документ ни е надарил, запазил е за себе си право на ползване  и е учредил право на ползване за нея... както вече споменах, безвъзмездно и до края на живота и.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 31 минути, Gardeni написа:

Ами точно така е, в един и същи документ ни е надарил, запазил е за себе си право на ползване  и е учредил право на ползване за нея... както вече споменах, безвъзмездно и до края на живота и.

Е, сподели казуса на адвокат и ... те ... Смъртта на баща ти факт ли е??? ;) Как ще си изпълнява задълженията към него??? 

п.п. Спрямо теб и сестра ти, тя какви задължения има??? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

@Gardeni, отношенията ви с баща ви позволяват ли мъжки разговор? Седнете и му обяснете как ви е надарил. Че след неговата кончина вие със сестра ви сте на улицата. Освен ако не цели точно това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Без вникване в документа не може да се коментира друго тук. Има и вариант въпросния НА да се омаловажи. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 3 минути, цър-вул написа:

@Gardeni, отношенията ви с баща ви позволяват ли мъжки разговор? Седнете и му обяснете как ви е надарил. Че след неговата кончина вие със сестра ви сте на улицата. Освен ако не цели точно това.

Ами още утре ще говорим с него, а той е в много лошо състояние. Може би му остават няколко седмици. Никой не може да каже с точност - само Бог. Аз съм в шок и направо не искам да повярвам, че е знаел как ни е "надарил". Има административни щуротии с вадене на данъчна оценка и тн, които ще ни забавят и нотариусите са натоварени... Не знам дали ще може да го заведем, дори и да се съгласи.

преди 6 минути, dioib написа:

Без вникване в документа не може да се коментира друго тук. Има и вариант въпросния НА да се омаловажи. 

О това би бил най-хубавият вариант, но не знам колко е възможен.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Усещането е, че не се разбирате със сестра си. Не стана ясно или аз не съм разбрал, но баща Ви жив ли е??? 

Ако е жив, то важат въпросните права на ползване, а за собствеността трябва да чакате. Може да тръгнете към делба на имота. Да изисквате от сестра си да ви плати вашата идеална част. 

Намирисва ми на роднински раздор в който вие сте активния ... Не са хубави такива неща ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 10 минути, dioib написа:

Усещането е, че не се разбирате със сестра си. Не стана ясно или аз не съм разбрал, но баща Ви жив ли е??? 

Ако е жив, то важат въпросните права на ползване, а за собствеността трябва да чакате. Може да тръгнете към делба на имота. Да изисквате от сестра си да ви плати вашата идеална част. 

Намирисва ми на роднински раздор в който вие сте активния ... Не са хубави такива неща ... 

Много се разбираме, със сестра ми и нямаме никакви проблеми :D. Баща ми е жив. На смъртно легло е. Собствеността е възникнала още когато ни е надарил. В общината ние сме записани като собственици. Той и тя са само ползватели. Аз си живея на горният етаж от около 10 години. Той и тя живеят под мен в един приземен етаж ( кухня, спалня, коридор и баня). Тя му е любовница от 20+ години. Нямат брак. Винаги и се е искало да ни остави без нищо. До вчера живях с илюзията, че нейното право на ползване, не отнема моето право на ползване. Била съм в много сериозна заблуда. Дори в момента нямам право да живея в тази къща. Право имат само тя и баща ми.

Няма делба, при условие, че има договор за дарение, а ние със сестра ми сме се разписали под него. И двете имаме по 1/2 идеална част. Казва се "гола собственост". Ползвателката може да ме изгони, може да го даде под наем,  да викне децата си при нея,...Аз и сестра ми , нямаме право да го ползваме докато тя е жива. Можем да я продадем, но едва ли някой би се навил да я купи с ползвател. А тя е на 60 г. в цветущо здраве.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Gardeni написа:

О това би бил най-хубавият вариант, но не знам колко е възможен.

Трябва да докажете, че е бил временно невменяем... В което се съмнявам.  

Та, разбрах, че още е жив. В тоя случай въоръжете се с търпение. Аз лично, ако съм на мястото на баща ви ... не бих позволил да разполагате с въпросната собственост и дори бих Ви лишил от наследство. -> Т.е. да омаловажа (разтрогна) сам НА и направя завещание!!! 

Съвет: Оправете си отношенията с баща ви!!! Не настоявайте за друго!!! Кой освен баща ви и въпросната жена в момента живеят в имота??? 

Хвърлих боб и ми каза, че това е сестра ви. Така ли е??? 

преди 6 минути, Gardeni написа:

Била съм в много сериозна заблуда.

Две сестри ли сте??? :) 

преди 8 минути, Gardeni написа:

До вчера живях с илюзията, че нейното право на ползване, не отнема моето право на ползване.

Започнахте да звучите неискрено. -> Да не казвам, че ми замирисва на друго ... 

Въоръжете се с търпение, а иначе не виждам проблем след смъртта му. Вие това ли желаете??? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 2 минути, dioib написа:

Трябва да докажете, че е бил временно невменяем... В което се съмнявам.  

Та, разбрах, че още е жив. В тоя случай въоръжете се с търпение. Аз лично, ако съм на мястото на баща ви ... не бих позволил да разполагате с въпросната собственост и дори бих Ви лишил от наследство. -> Т.е. да омаловажа (разтрогна) сам НА и направя завещание!!! 

Съвет: Оправете си отношенията с баща ви!!! Не настоявайте за друго!!! Кой освен баща ви и въпросната жена в момента живеят в имота??? 

Хвърлих боб и ми каза, че това е сестра ви. Така ли е??? 

Ние не сме в лоши отношения с баща ми. Аз съм бременна в 8-ми месец и ходя по онкологичните отделения да му взимам лекарства, готвя му и му свалям храна, когато рускинята е на работа.... Изревах си очите последните няколко седмици.... Според мен си объркан ако мислиш, че има злонамереност от моя страна... Дори не ми пречи рускинята, само да знам, че не може да ме изгони. А в момента, след като баща ми почине - може.

Сестра ми си живее в жилище, предоставено от майка ни. За това сестра ми няма никакви претенции и ще ми помогне с каквото може. Подчертавам, че сме в изключително хармонични отношения с нея. Ежедневно се виждаме, децата ни са на 1 и съща възраст,а сме и колежки в работата.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, Gardeni написа:

Ние не сме в лоши отношения с баща ми. Аз съм бременна в 8-ми месец и ходя по онкологичните отделения да му взимам лекарства, готвя му и му свалям храна, когато рускинята е на работа.... Изревах си очите последните няколко седмици.... Според мен си объркан ако мислиш, че има злонамереност от моя страна... Дори не ми пречи рускинята, само да знам, че не може да ме изгони. А в момента, след като баща ми почине - може.

Сетете се, че това си заприличва на ролева игра с потребителите в този форум!!! 

Жива и здрава бъдете и Бог да ви прости волните и неволни грехове. Амин

Аз казах!!!

п.п. Нега други продължат да играят с вас ... 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 1 минута, dioib написа:

Сетете се, че това си заприличва на ролева игра с потребителите в този форум!!! 

Жива и здрава бъдете и Бог да ви прости волните и неволни грехове. Амин

Аз казах!!!

п.п. Нега други продължат да играят с вас ... 

Нещо се обърка сериозно. Жив и здрав бъди. Въпроса беше правен. Изобщо не ти е работа да разпитваш за взаимоотношения, а пък аз не трябваше да отговарям...Правната ти компетенция е под много сериозен въпрос. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Сподели

• Добави ново...