Премини към съдържанието
  • Добре дошли!

Добре дошли в нашите форуми, пълни с полезна информация. Имате проблем с компютъра или телефона си? Публикувайте нова тема и ще намерите решение на всичките си проблеми. Общувайте свободно и открийте безброй нови приятели.

Моля, регистрирайте се за да публикувате тема и да получите пълен достъп до всички функции.

Здравейте, събирам части и стигнах до паметта, но изникнаха бая въпроси...

Препоръчан отговор

Здравейте, 

Събирам части за нов комп и повечето ги нагласих

дъно msi mag z790 ddr5

CPU i5 13600k 

Но с паметта се сблъсках с кофа без дъно :)) 

Лейтенси, денсити и тн. Кое е по добре r1x8 или r1x16? 16гб ддр5 5200 r1x8 или 2х8гб ддр5 5600 r1x16? И как на 8гб рам модул се събират 8гб в 4 чипа, но пише 4гбх16бит?

(Kingston FURY KF552C40BB-8 is a 1G x 64-bit (8GB) DDR5-5200 CL40 SDRAM (Synchronous DRAM) 1Rx16, memory module, based on four 1G x 16-bit FBGA components per module) 

Процесора поддържа до 5600мх ддр, но ако взема 16тегб 5200 мога ли да я клокна до 5600? Имам пари или за 1 модул 16гб или 2 по 8гб, като ако взема 16гб след време ще добавя още 16 за дуалченъл. Кое да избера и има ли голямо значение х8 vs x16? Това компенсира ли се в разликата от 400мх? Волтовете 1.1, 1.25 имат ли значение при десктопите, при лаптопите уж има доста за батерията и денситито също гледах някви видеа. 

Благодаря предварително! 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Също така трябва ли задължително да са 2 в кит за да има дуалченъл или може сега да взема една и да добавя след време същата? 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да са кит за да работят в dualchannel. За останалото ми е трудно да прочета какво си написал и какво точно питаш. 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Dual channel дава по-добра производителност, в някои случаи може да мине и 30%, така че 2 плочки са задължителни, а и цените им паднаха доста. Относно клокването си е на късмет и умения, трябва доста време и тестове за стабилност след това.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

дъното има 4 слота за рам

неизвестното е колко максимум рам са необходими

4х8 32

4 х16  64

4х 32  128

тия сайтчета ги правят много сложни за търсене

за хора с 200 IQ kaто мен

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-Z790-TOMAHAWK-WIFI/support#mem

според мен 32 гб рам са достатъчни 4x8

но може да пробваш

2x16 и ако не ти стига  да купиш още 2 х16

тук е пипкавата работа

преди 4 часа, shade17 написа:

Имам пари или за 1 модул 16гб или 2 по 8гб, като ако взема 16гб след време ще добавя още 16 за дуалченъл.

2 по  8 е по-правилно

няма да е деул чанел с 2 х16

преди 2 часа, Raze написа:

Dual channel дава по-добра производителност, в някои случаи може да мине и 30%, така че 2 плочки са задължителни, а и цените им паднаха доста. Относно клокването си е на късмет и умения, трябва доста време и тестове за стабилност след това.

какъв късмет бе бате

така се гори дъно и рам

и  я дай  източник къде пише 30 % като не е  повече от 3 %

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 33 минути, Banesc написа:

дъното има 4 слота за рам

неизвестното е колко максимум рам са необходими

4х8 32

4 х16  64

4х 32  128

тия сайтчета ги правят много сложни за търсене

за хора с 200 IQ kaто мен

https://www.msi.com/Motherboard/MAG-Z790-TOMAHAWK-WIFI/support#mem

според мен 32 гб рам са достатъчни 4x8

но може да пробваш

2x16 и ако не ти стига  да купиш още 2 х16

тук е пипкавата работа

2 по  8 е по-правилно

няма да е деул чанел с 2 х16

какъв късмет бе бате

така се гори дъно и рам

и  я дай  източник къде пише 30 % като не е  повече от 3 %

Защо няма да е дуал с 2х16? Ако са еднакви не би трябвало да има проблем. Едната в 1ви другата в 2ри или в А и Б зависи кой как го пише. Мисля че не си прав колега, 1000% не са нужни 4 модула за дуал. Модела на 16та е Kingston KF552C40BB-16 има го в поддържаните. Мн благодаря за сайта! Какво е това   1|2|4 DIMM   √ | √  |?  8гб въобще ги няма в поддържаните, така че май избора е ясен

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Цитат

Note:
CPU memory controller quality will affect the memory operating frequency.

Цитат

Always insert memory modules in the DIMMA2 slot first. ∙ To ensure system stability for Dual channel mode, memory modules must be of the same type, number and density. ∙ Some memory modules may operate at a lower frequency than the marked value when overclocking due to the memory frequency operates dependent on its Serial Presence Detect (SPD). Go to BIOS and find the DRAM Frequency to set the memory frequency if you want to operate the memory at the marked or at a higher frequency. ∙ It is recommended to use a more efficient memory cooling system for full DIMMs installation or overclocking. ∙ The stability and compatibility of installed memory module depend on installed CPU and devices when overclocking. ∙ Please refer to www.msi.com for more information on compatible memory

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 34 минути, Banesc написа:

така се гори дъно и рам

Гори ти се мозъка, дето го нямаш! В другата тема, където си ме цитирал като 'бисер', съм ти дал връзки. Също така съм ти написал, че моите 4х8 GB плочки памети съм ги клокнал на 3.6 GHz, като по XMP са едните 3.2, другите 3.0 GHz. Въпрос на умения, късмет и добър хардуер.

И ми е интересно това горно мнение защо е маркирано като решение, като нищо съществено няма в него?!?

преди 22 минути, shade17 написа:

Защо няма да е дуал с 2х16? Ако са еднакви не би трябвало да има проблем. Едната в 1ви другата в 2ри или в А и Б зависи кой как го пише. Мисля че не си прав колега, 1000% не са нужни 4 модула за дуал. Модела на 16та е Kingston KF552C40BB-16 има го в поддържаните. Мн благодаря за сайта! Какво е това   1|2|4 DIMM   √ | √  |? 

2 или 4 плочки ще са dual, дори може и flex режим с различни по размер памети. Сайта ти е на производителя на дъното и не е задължително паметите да са в списъка с тестваните, няма как всички памети на пазара да се тестват от всеки производител за всяко дъно, при условие че всеки ден излизат нови и нови. Ето ти малко да прочетеш за паметите и разликите, латенции и така нататък: DDR4 vs DDR5 - Reviewed (usatoday.com)

DDR5 vs DDR4: Is It Time To Upgrade Your RAM? | Tom's Hardware (tomshardware.com)

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 4 минути, Raze написа:

Гори ти се мозъка, дето го нямаш! В другата тема, където си ме цитирал като 'бисер', съм ти дал връзки. Също така съм ти написал, че моите 4х8 GB плочки памети съм ги клокнал на 3.6 GHz, като по XMP са едните 3.2, другите 3.0 GHz. Въпрос на умения, късмет и добър хардуер.

И ми е интересно това горно мнение защо е маркирано като решение, като нищо съществено няма в него?!?

2 или 4 плочки ще са dual, дори може и flex режим с различни по размер памети. Сайта ти е на производителя на дъното и не е задължително паметите да са в списъка с тестваните, няма как всички памети на пазара да се тестват от всеки производител за всяко дъно, при условие че всеки ден излизат нови и нови. Ето ти малко да прочетеш за паметите и разликите, латенции и така нататък: DDR4 vs DDR5 - Reviewed (usatoday.com)

Ясно :) изчетох и изгледах 100 неща и стана ясно, че ддр5 не бенефитва много от ддр4, по голяма честота = по голямо лейтънси. Май при лаптопите ще има разлика заради по малките волтажи. Ма тва е се тая май... 

преди 20 минути, Raze написа:

DDR5 vs DDR4: Is It Time To Upgrade Your RAM? | Tom's Hardware (tomshardware.com)

Гори ти мозъка 😂😂😂

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 14 минути, shade17 написа:

Ясно :) изчетох и изгледах 100 неща и стана ясно, че ддр5 не бенефитва много от ддр4, по голяма честота = по голямо лейтънси. Май при лаптопите ще има разлика заради по малките волтажи. Ма тва е се тая май... 

Гори ти мозъка 😂😂😂

Това последното е за онзи по-горе, дето не знае къде се намира :)

Реално с DDR5 ще имаш по-добра производителност в игрите и не само, но реално трудно ще я усетиш, освен ако не гониш максимална производителност и кадри.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 16 минути, Raze написа:

Това последното е за онзи по-горе, дето не знае къде се намира :)

Реално с DDR5 ще имаш по-добра производителност в игрите и не само, но реално трудно ще я усетиш, освен ако не гониш максимална производителност и кадри.

Спрях се на ддр5 дъно, щото където и да четох пишеше, че ако си имаш вече ддр4 платформа е безмислено да ъпгрейдваш, но ако тепърва ще я правиш по добре ддр5 защото цените вече не са толкова дебели, а и си е логично. Ми реално същия вариант дъно ама ддр4 беше с 30лв по евтино човек, разликата в паметта е около 100на зависи от скоростта и капацитета. Честно казано така и не разбрах кое е по-добре едните казват ддр4 другите ддр5, ма реших да заложа уж на бъдещето. В крайна сметка винаги можеш да си смениш рамта 

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 6 минути, Raze написа:

Това последното е за онзи по-горе,

даже трябва  да ти направи впечатление че на сингъл  от 2400 до 3600 разликата е 20-25 което е обсурд на абсурдите

в такъм случай хората ще се бълскат на рамта с високи честоти и не им трябва нито процесор нито видокарта

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

А бе човече, стига с тези простотии. 

@shade17 при дуал ченъл, имаш по - голяма производителност. И то не малка(колегата и той ти го каза). За целта ти трябват, две или четири плочки.

пп Пробвай първо, със слот 2 и 4.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

преди 35 минути, Beemo написа:

А бе човече, стига с тези простотии. 

@shade17 при дуал ченъл, имаш по - голяма производителност. И то не малка(колегата и той ти го каза). За целта ти трябват, две или четири плочки.

пп Пробвай първо, със слот 2 и 4.

Да бе ясно идеята е че и при ддр4 имаш дуал ченъл. Въпроса беше дали ддр5 ти дава отгоре или не, а не за дуал ченъл. Мн ясно, че като имам възможност, ще взема още 16гб еднаква с първата. А за слотовете при новите дъна даже са ти оцветени като за идиоти 😁

Ок де msi са си спестили от боя, ма го пише в мануала, слотове 1  3 и 2  4. Оно си го пише кво да го мислиш повече. Интересно ми е само как дъното ще разбера на кой слот си сложил първо, като е изключено докато ги слагаш 😁😁😁

Screenshot_20230124_182510_Adobe Acrobat.jpg

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Жужи, разликата при двойния канал дори трябва да е повече от 30℅ поне при ддр2 и ддр3 е така. Мога и да обясня защо но не сега, че пиша от телефона.

За ддр4 и 5 не съм много запознат, но би трябвало да е същото с по-малко разлика.

Линк към коментара
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Публикацията ви съдържа термини, които не допускаме! Моля, редактирайте съдържанието си и премахнете подчертаните думи по-долу. Ако замените букви от думата със звездички или друго, за да заобиколите това предупреждение, профилът ви ще бъде блокиран и наказан!
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...