Премини към съдържанието
Rub4o

Търся информация за дъно и ъпдейт на BIOS

Препоръчан отговор

Скоро ми подариха едно малко компютърче с леки дефекти (повреден хард диск и изгорели вентилатори), което се опитвам да подкарам и вкарам употреба. Но с оглед на нестандартните размери и далечната година на производство (предполагам 1998г.) не успявам да намеря почти никаква информация за него. На кутията единствения надпис на лицевата страна е "Purpose", а на гърба стикер с твърде оскъдната информация "Bcom Electronics Inc. / TopNET и информация относно волтажа и ампеража на захранването" (кутията е хоризонтална, значително по-малка от всички с които съм се сблъсквал до момента и системата е сет с по-долу изброените комоненти).

След като си поиграх да го разглобя напълно и почистя (съответно да подменя изгорелите вентилатори) успях да се сдобия с някаква (макар отново оскъдна) информация за дъното, чиито стикер гласи: "5BLTP2 VER 0.3" (според информация от интернет модела е възможно да се води и като MB-5BLTP-2).

Опитах да използвам и информацията от текущия биос:

Chipset: i430TX-W977 //Intel 430TX

Award BIOS gefunden: Award Modular BIOS v4.51PG

Award ID-String: 07/29/1998-i430TX-W977-2A59IA3CC-00

Board/BIOS-Version: 5BLTP2 Ver:1.1N 07/29/98 CRT+NTSC

OEM: ASI

Bus Nr. 00h

00 0 Vendor=Intel Corporation No PCI-INT

Device=82439TX TTX Chipset (P54), Cache/DRAM Controller, Rev=01h

07 0 Vendor=Intel Corporation No PCI-INT

Device=82371EB PIIX4e Function 0: ISA Bridge, Rev=02h

07 1 Vendor=Intel Corporation No PCI-INT

Device=82371AB/EB PIIX4/4e Function 1: EIDE Controller, Rev=01h

07 2 Vendor=Intel Corporation INT D=IRQ 11

Device=82371AB/EB PIIX4/4e Function 2: USB Controller, Rev=01h

07 3 Vendor=Intel Corporation No PCI-INT

Device=82371EB PIIX4e Function 3: I§C Bus Bridge, Rev=02h

09 0 Vendor=Intel Corporation INT A=IRQ 10

Device=82558 PCI Fast Ethernet Controller, Rev=05h

0A 0 Vendor=134Dh -- new vendor ID No PCI-INT

Device=7890h -- new device ID, Rev=02h

0B 0 Vendor=ATI Technologies Inc. INT A=255, NC

Device=Rage II PCI GUI Accelerator, Rev=9Ah

След сверка на известната ми вече информация с интернет се оказва, че модела на дънната платка не е особено известен и съществува известно противоречие относно производителя и (Bcom или ASI - Aquarius Systems Inc.), но Bcom в настоящия момент се занимава с производство на електроника за коли, а за Aquarius Systems попадам само на сайт, според който фирмата се занимава с асемблиране.

Ще се радвам ако някой успее да ми помогне с намирането на информация относно дънната платка (някакъв Manual за настройка на джъмперите), поддържан максимален обем памет и максимален обем на разпознавания хард диск, както и евентуално откриване на по-нова версия на BIOS, тъй като с текущата версия има много дразнещи трептения на картината при работа на машината (без значения от Refresh rate от 60 до 120hz, резултатите са едни и същи на Dell 1025HE и Samsung).

Оригиналната конфигурация на системата е следната:

MB: 5BLTP2

CPU: Pentium MMX - 233Mh (Socket 7)

Ram: SDRAM - 32mb (една платка)

Video: Ati Rage 3D II DVD - 2Mb (integrated)

Sound: Yamaha (integrated)

HDD: Samsung - 2,54Gb

CD: Teac 224

Lan: Intel Pro 10/100 b (integrated)

Modem:PCtel HSP MicroModem 56

FDD

П.П.

Имам подозрения, че проблемите с картината се дължат на изгърмели кондензатори, ще се опитам идните дни да проверя дали и какво мога да направя по въпроса (честно казано едва ли ще намеря време сам да се захвана да ги подменям, но ще се опитам да измисля решение).

Успях да открия още малко информация относно производителя на това странно чудо на техниката, явно надписа на лицевата страна на кутията все пак е бил от значение:

http://www.purpose.co.jp/pc/BIOS-DRIVER.htm

Логото на кутията е идентично, но уви японския ми не е особено на ниво, а и в посочените спецификации никъде не успявам да се идентифицирам като показатели, все пак се опитах да им пратя мейл с надеждата, че ще си припознаят продукта и ще ми помогнат. Все пак продължавам да се надявам и да търся информация относно по-нова версия на биос и евентуално някакъв менюал (ръководство) относно системата и в частност за дънната платка.

П.П.2 След смяна на проблемните кондензатори картината значително се подобри, но останаха леки смущения при поставянето на CD в CD ROM устройството и четенето от него.

Редактирано от Rub4o (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Добавете отговор

Можете да публикувате отговор сега и да се регистрирате по-късно. Ако имате регистрация, влезте в профила си за да публикувате от него.

Гост
Напишете отговор в тази тема...

×   Вмъкнахте текст, който съдържа форматиране.   Премахни форматирането на текста

Разрешени са само 75 емотикони.

×   Съдържанието от линка беше вградено автоматично.   Премахни съдържанието и покажи само линк

×   Съдържанието, което сте написали преди беше възстановено..   Изтрий всичко

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Добави ново...

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване