Премини към съдържанието
Гости id2578

Ограничаване на нета на потребител в LAN?

Препоръчан отговор

Гости id2578

Здравейте, надявам се, пускам питането на правилното място, ако ли не, моля да бъде преместено в съответния раздел.

Имам рутер и 3 компа вързани - единия е безжично - проблемът е, че комшийката по цял ден и по цяла вечер говори по скайпа(в смисъл един разговор и трае няколко часа - и то за да си нагласят играта с партньора си - цъка белот онлайн и нещо са се изтарикатили), а той ми дърпа яко от интернет скоростта, иначе даунлоуда си е ок. Как да и огранича трафика?

Редактирано от id2578 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш да пробваш с QOS. Нагласяваш приоритет на различните видове пакети ,като можеш да им шейпваш колко да дърпат от общия нет

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Здравейте, надявам се, пускам питането на правилното място, ако ли не, моля да бъде преместено в съответния раздел.

Имам рутер и 3 компа вързани - единия е безжично - проблемът е, че комшийката по цял ден и по цяла вечер говори по скайпа(в смисъл един разговор и трае няколко часа - и то за да си нагласят играта с партньора си - цъка белот онлайн и нещо са се изтарикатили), а той ми дърпа яко от интернет скоростта, иначе даунлоуда си е ок. Как да и огранича трафика?

рутера ти има ли QoS? ако не тр. да сложиш машина за сървър, трафика да минава през нея. вече на сървъра има доста софтуер за тази цел. ако е linux, можеш просто да рекдартираш iptables и там да зададеш трафика.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578
рутера ти има ли QoS? ако не тр. да сложиш машина за сървър, трафика да минава през нея. вече на сървъра има доста софтуер за тази цел. ако е linux, можеш просто да рекдартираш iptables и там да зададеш трафика.

Не съм сигурен - на скоро ми го инсталира интернет доставчикът ми, според неговите думи рутера е с линукс и има файъруол, но какво още има не мога да кажа и не знам какви възможности има операционната му система. Довечера все пак ще се поинтересувам...между другото имам една стара щайга, дето може да носи някой линукс и да я ползвам за сървър - ако се стигне до там.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Можеш ли да дадеш модел и производител на рутера ти?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Не съм сигурен - на скоро ми го инсталира интернет доставчикът ми, според неговите думи рутера е с линукс и има файъруол, но какво още има не мога да кажа и не знам какви възможности има операционната му система. Довечера все пак ще се поинтересувам...между другото имам една стара щайга, дето може да носи някой линукс и да я ползвам за сървър - ако се стигне до там.

можеш да и сложиш дистрибуция специално за рутер. има такива в нета. иначе напиши IP то на рутера в browser-a. ще те пита за узър и парола. ако не са ги променили са: U: admin P:1234 or U: admin P: admin .. ако не стане търси в нета user manual за рутера. разрови се вътре и търси QoS (Quality of Service). но препоръчвам контрола с линукс. тъйкато тия рутери имат малко памет и като се включи шейпа почва да бави пакетите. специално при мен съм с Canyon WF514 и като пусна QoS след 30 мин. ping-a към рутера е >600ms и се налага да го спра. пък нз. може да не го настройвам като хората. но факт е че повечето SOHO рутери предлагат ограничени опции и с линукс-ски сървър ще имаш по - голяма свобода в това да определяш трафика, по време, размер и дестинация.

а иначе, повечето рутери са с GPL лиценз, т.е. софтуера им е безплатен и предлагат сорс кода за модификация.

Редактирано от altoas (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578
Можеш ли да дадеш модел и производител на рутера ти?

амиии, на линксис с уайърлес, но кой е модела не се сещам в момента

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
амиии, на линксис с уайърлес, но кой е модела не се сещам в момента

пише го на него. случайно да е: WRT54GL?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578
пише го на него. случайно да е: WRT54GL?

ми а де, аз съм на работа в момента, а той е вкъщи, иначе на външен вид е като ТОЗИ

...всъщност, ако не е WRT54GL, то поне е от серията...не мисля че имат големи разлики...около 200 му е цената

Редактирано от id2578 (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ми а де, аз съм на работа в момента, а той е вкъщи, иначе на външен вид е като ТОЗИ

...всъщност, ако не е WRT54GL, то поне е от серията...не мисля че имат големи разлики...около 200 му е цената

200лв за Wi-Fi???

за тия пари ще си купиш switch+сървър+AP!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578
200лв за Wi-Fi???

за тия пари ще си купиш switch+сървър+AP!

:) така е, но със знанието на доставчикът ми моят акаунт се ползва от трима човека - дефакто те губят двама потрбители по този начин, а аз си затварям очите за завишената цена

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
:) така е, но със знанието на доставчикът ми моят акаунт се ползва от трима човека - дефакто те губят двама потрбители по този начин, а аз си затварям очите за завишената цена

бе те нищо не губят. а и можеше да го сложиш без знанието на доставчика ти. да си вземеш по евтино оборудване и да си питаш кефа.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578

ами нямаше как да го сложа сам, защото преди да сложим рутера бях с ппое протокол, а не директен лан и пък там е мъка да шернеш нета...мъчил съм го преди това с кроснат кабел и 2 лан карти, но не става с тъпия протокол и за това се принудих да го направя съвместно с тях, но така или иначе проблена си остава тъпата комшийка с нейния белот...не съм предполагал че скайпа ще смучи толкова...както и да е, благодаря за съветите, довечера ще видя модела на рутера и ще се поразровя за указания, що подкарам и старата машина - дано да и държи батерията на дъното че е от 96 година - процесора е интел ммх на 226 МХ (при тва с клок) и 32 рам :)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
ами нямаше как да го сложа сам, защото преди да сложим рутера бях с ппое протокол, а не директен лан и пък там е мъка да шернеш нета...мъчил съм го преди това с кроснат кабел и 2 лан карти, но не става с тъпия протокол и за това се принудих да го направя съвместно с тях, но така или иначе проблена си остава тъпата комшийка с нейния белот...не съм предполагал че скайпа ще смучи толкова...както и да е, благодаря за съветите, довечера ще видя модела на рутера и ще се поразровя за указания, що подкарам и старата машина - дано да и държи батерията на дъното че е от 96 година - процесора е интел ммх на 226 МХ (при тва с клок) и 32 рам :speak:

че аз как можах сам :clap:.. но това н.зн. просто си прецени как ще подходиш с ограничаването. ако имаш машина я направи рутер и този го ползвай като switch AP.

мога да ти дам идея само как хардуерно да го направиш. на машината слагаш 2 карти. едната (eth0) е за външният достъп, другата (eth1) е за вътрешен. към eth1 закачаш 1 LAN порт на рутера. ако го вържеш към WAN ще са разделени от защитна стена и става кофти. затова към LAN.

спираш DHCP-то на рутера, ако го оставиш не е проблем, но рутера ти няма да е с IP1. другото което е, че тр. да пренасочиш рутирането да е към PC-то, а не към рутера. т.е. за това е идеята да спреш DHCP-то на рутера, тъйкато то ще задава като GW рутера, а не PC-то.

под линукс задаваш MAC на външният адаптер на рутера. т.е. WAN MAC-а, и го настройваш с pppoeconf

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Какъв е тоя нет щом един Скайп ти дърпа трафика?Да не си на някоя тарифа за 15 лева?Какви са скоростите?На Скайпа и в най-лошия случай едва ли му трябват повече от 50к и то при видеовръзка.Питам те защото на работата имам 2.5 мегабайта/сек,рутер и 4 компютъра.Работят Скайпове и какво ли не и няма проблем.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Какъв е тоя нет щом един Скайп ти дърпа трафика?Да не си на някоя тарифа за 15 лева?Какви са скоростите?На Скайпа и в най-лошия случай едва ли му трябват повече от 50к и то при видеовръзка.Питам те защото на работата имам 2.5 мегабайта/сек,рутер и 4 компютъра.Работят Скайпове и какво ли не и няма проблем.

PPPoE принципно са тип ADSL, ако му е слаб UL, поради преноса на глас/картина/данни.. се усеща в забавянето на изпращане на заявките.

по наблюдение повечето доставчици на такава услуга, нямат пакет с трафик.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578

до 4 Mbps бг пиъринг

до 256 kbps интернет

това "до" ме притеснява малко, но до скоро нямах никакви проблеми с нета

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
до 4 Mbps бг пиъринг

до 256 kbps интернет

това "до" ме притеснява малко, но до скоро нямах никакви проблеми с нета

само DL или DL+UL?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578
само DL или DL+UL?

за ъплоуда не знам, нищо не пише на сайта им, иначе съм го виждал на 300 кб максимум(не съм сигурен само какви са пиърите)...ако има значение ъплоуда на биткомета...към фтп-то на датата качвам с около 40-70 мисля

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Имаш 512к български и 32к международен,в международния е проблема.Малко е за един,камо ли за повече компютри.Ако и резнеш нета на комшийката предполагам няма да е доволна,съвета е да минеш една тарифа по-нагоре или да се огледаш за доставчик.Аз с такива скорости съм теглил преди 4 години.Тогава при натоварена мрежа неможеше да се говори по месинджъра даже който му трябват едва 8к за целта.Откъде си?

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578
Имаш 512к български и 32к международен,в международния е проблема.Малко е за един,камо ли за повече компютри.Ако и резнеш нета на комшийката предполагам няма да е доволна,съвета е да минеш една тарифа по-нагоре или да се огледаш за доставчик.Аз с такива скорости съм теглил преди 4 години.Тогава при натоварена мрежа неможеше да се говори по месинджъра даже който му трябват едва 8к за целта.Откъде си?

софия, банишора - харесвам ги защото нета им не прекъсва, сменил съм доста и всички бяха ужасни. с тези съм от година и половина и нета е прекъсвал няколко пъти за по няколко минути до половин час.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
Гости id2578

нов проблем - сменили са паролата за достъп на насройките в рутера и сега ще ги чакам да се оправят сами

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове
софия, банишора - харесвам ги защото нета им не прекъсва, сменил съм доста и всички бяха ужасни. с тези съм от година и половина и нета е прекъсвал няколко пъти за по няколко минути до половин час.

Огледай се малко,срамота е в София да имаш 32к международен.Ej kolko dostaw`ici ima:

- Банишора - Banishora.com

- Банишора - Nadejda.net

- Банишора - Bglan

- Банишора - Bicbg

- Банишора - Sofialan

- Банишора - Sofiaonline

- Банишора - Sofiasat

- Банишора - Dreambg

- Банишора - Bgmreja

- Банишора - Bgmreja.com

- Банишора - C0msys

- Банишора - Sofianet

- Банишора - Arengi

- Банишора - Airbites

- Банишора - Optic-com

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Този сайт използва бисквитки (cookies), за най-доброто потребителско изживяване. С използването му, вие приемате нашите Условия за ползване.