Премини към съдържанието
vladko

Да пришивам ли балтон ?

Препоръчан отговор

Ох, къде ли не скитах из това пространство. Явно не търся добре, но проблемът е следния: купих си диск. Според Maxtor е 160 ГБ. Купих го от частно лице, но не бе разпечатван, така че съм склонен да вярвам на Maxtor. BIOS-а го разпознава като 136 и никакви fdisk и бутващи XP- та не могат да го накарат да промени това си мнение. Предполагам биосът е стар, но търсих къде ли не и не намирам нещо много ново - освен на сайта на Phoenix, ама тази птица се е влюбила в зеленото, а аз не съм в настроение да задоволявам амбициите и. Ако някой се е сблъсквал с такъв проблем моля да ми помогне или да пришивам дъно към този диск.

Дъно - ACORP 7KTA

Чипсет - VIA 8363 Apollo KT133

Тип Award BIOS - Award Modular BIOS v6.00PGN

7KTA BIOS ROM Ver:1.8 03/08/2001

Производител - Phoenix Technologies Ltd.

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Не се притеснявай!До колкото разбирам нямаш никакъв проблем.Просто това е винаги така 160 ГБ диск не е 160 а по малко в случея 136 и това е така с всички дискове 120 ГБ е чисто около 100 и малко.Каквото и да го правиш повече няма да стане просто си е толкова!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Здравей,

Що годе правилно си се ориентирал! Проблемът е в чипсет-а, да кажем в биос-а. Провери дали на сайта на производителя на дънната платка има биос, който премахва 137Gb, проблем на разпознаване (разпознаване на макс 137Гб хардове)

Успех и пиши, ако имаш още въпроси :bye:

P.S. Ето и линк към биос от 15.05.2002, никъде не пише, че е разрешен проблема с големината на харда, но не ти пречи да пробваш в случай, че си написал коректно версията на дъното - http://www.acorp.com.tw/eng/download/downl...id=185&lineid=1

Редактирано от nobody (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

И аз съм с Maxtor 160Gb и чисто е 154Gb и нещо си, а при тебе доста липсват

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Зарежи ъпдейта на BIOS-a, за теб е важно колко GB вижда Уиндото (т.е. колко в действителност можеш да ползваш).

Проблемът ти се решава тук:

http://www.maxtor.com/portal/site/Maxtor/m...s&downloadID=58

Редактирано от Licensed User (преглед на промените)

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички, но най-вече на LicensedUser.

Nobody, свалих биоса от линка, който ми даде, но това не реши проблема. Е, освежих го малко и това не е малко. Ако имате търпрние ще обясня по-подробно, пък и да нямате пак ще обясня (доколкото съм разбрал), може някой да има същия проблем и по-бързичко да се оправи. Проблема е 48-bit LBA. Това е адресацията на харда. Ако не се поддържа такава адресация от биоса и ОС, то лимита е 137 ГБ, колкото и над това да ти е харда. Биоса може да се заобиколи със специални програми от производителите на дискове (не знам за другите, но Maxtor имаха такива инструменти. Надявам се, че и другите производители имат. Проблемът при мен е бил, че Уиндосът не поддържа 48-битова адресация. За да има такава трябва да е инсталиран поне SP1, a аз не бях сложил това отроче на чичко Бил. След инсталирането на SP2, което ми отне много душевни терзания (или SP2 или загуба на 20-тина и кусур ГБ) и спрограмата на Maxtor нещата се оправиха. Още веднъж благодаря на всички и пак най-вече на LicensedUser.

Бъдете крепки, здрави и непоправими. С пожелание да има лято и да изкарате чудесно!

Сподели този отговор

Линк към този отговор
Сподели в други сайтове

Регистрирайте се или влезете в профила си за да коментирате

Трябва да имате регистрация за да може да коментирате това

Регистрирайте се

Създайте нова регистрация в нашия форум. Лесно е!

Нова регистрация

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

Информация

Поставихме бисквитки на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите условия за ползване.