За да не допуска научно своеволие – неправомерни научни действия, които могат да предизвикат отрицателен етичен резонанс в обществото, китайското правителство разширява своята твърде противоречива система за социален рейтинг. От началото на следващата година в китайската система за социална рейтинг ще бъдат включени нарушенията, извършвани от учени.
Този план може сериозно да изплаши китайските учени, но едновременно с това ще намали вероятността за злоупотреба с научните пълномощия. „Китайските учени, които извършват научни престъпления ще бъдат лишавани от възможността за получаването на банков кредит, да създават собствени компании и нямат да имат право на държавна работа“ – съобщи Nature News.
По всичко личи, че това е реакция на потресаващия експеримент на китайския учен Хе Чжянкуи. Той заяви пред целия свят, че е използвал технологията CRISPR/Cas9 за модификация на гените на човешки ембриони. При този експеримент се родиха близнаци, но особеното е, че китайският учен е вършил всичко това тайно, без да използва официалните медицински канали на Китай. Правителството спря проекта на Хе и започна разследване. Самият учен изчезна някъде.
Китайската система за социален рейтинг бе стартирана през 2013 година и вече обхваща голяма част от населението.