С помощта на експерименталния усъвършенстван свръхпроводящ токамак (EAST), познат и като „китайското изкуствено слънце“ физиците успяха да нагреят плазмата до температура 100 милиона градуса по Целзий.
Това е 6 пъти повече от температурата на Слънцето, като за това нагряване е необходима мощност от 10 мегавата. В рамките на този експеримент китайските учени създадоха условия близки до теоретично изчислените условия за работата на термоядрен синтез в непрекъснат режим.
Експериментът бе проведен с първия в света свръхпроводящ токамак, напречното сечение на който не е кръгло. Той е разработен от Института за физика на плазмата при академията на науките на Китай. В съобщението за медиите се казва, че получените резултати са близки до удовлетворяването на физическите условия, необходими за работата на стационарен термоядрен генератор, работещ в непрекъснат режим.
Китайската термоядрена инсталация бе наречена изкуствено слънце, понеже създава условия за термоядрен синтез чрез сливане на водородни ядра, като в ярките звезди. Но за разлика от небесните светила, в новия токамак не се използва обикновен водород, а изотопите деутерий и триий.
Получените по време на този експеримент резултати са необходими при построяването на първия експериментален китайски генератор за термоядрен синтез (CFETR).