Главният изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг не успял да предвиди една по-нова тенденция в социалните мрежи, която допринесе за успеха на конкурента TikTok.
В интервю, публикувано в сряда в Statechery на анализатора Бен Томпсън, основателят на Facebook заяви, че „някак си е пропуснал“ по-новия начин, по който хората „взаимодействат с откритото съдържание“ чрез услугите на социалните мрежи. Той обясни, че хората все по-често използват „каналите“ си в социалните мрежи, за да откриват интересно съдържание, а не да разглеждат публикациите на медиите, споделяни от приятелите, които следват, съобщава cnbc.com.
Въпреки че хората все още взаимодействат със съдържанието, което приятелите им споделят в своите канали, цялостната тенденция в социалните мрежи „като цяло се е изместила към това да използвате канала си, за да откривате съдържание, да откривате интересни неща, да ги изпращате на приятелите си в съобщения и да взаимодействате там“, каза Зукърбърг.
„Така че в този свят всъщност е малко по-малко важно кой създава съдържанието, което намирате, вие просто искате най-доброто съдържание“, каза основателят на Facebook. (Facebook промени корпоративното си име на Meta миналата година.)
Анализаторите обясняват бързото нарастване на популярността на TikTok с неговия алгоритъм, който може да препоръчва на потребителите интересни кратки видеоклипове въз основа на техните навици и история на гледане. Възходът на TikTok представлява сериозно предизвикателство за компанията, която изпитва спад на северноамериканските потребители на Facebook и цената на акциите ѝ досега е загубила повече от 56% през тази година.
По време на интервюто Зукърбърг нарече TikTok „много ефективен конкурент“ и призна, че компанията е била ″донякъде бавна в това отношение, защото не отговаряше на моя модел за социална мрежа, по-скоро ми приличаше на по-кратка версия на YouTube“, каза той.
Зукърбърг също така смята, че е важно Мета да разработи изкуствен интелект, който да може да препоръчва на потребителите различни видове съдържание, включително снимки и текст, освен само кратки видеоклипове.
„Понякога искам да гледам специално видеоклипове, но в много случаи искам само най-добрите неща“, каза той.
По-рано тази седмица Meta дебютира с шлема за виртуална реалност Quest Pro, предназначен за ентусиасти в областта на виртуалната реалност, който ще струва 1500 USD.