fbpx
5.8 C
София

Милиардери от Силициевата долина искат да ни спасят от Матрицата

Най-четени

Методи Дамянов
Методи Дамяновhttps://www.kaldata.com/
В "Калдата" от 2012г. насам. С интереси в сферата на информационната и интернет сигурност, дисруптивните технологии (IoT, AI, облак), видеоигрите с душа и послание и интернет свободата. Фен на Кен Ливайн, Ричард Столман и Джон Пери Барлоу.

Теорията за това, че живеем в една огромна симулация, която е задвижвана от някой друг съвсем не е нова, но напоследък стана много популярна, след като за нея заговори Илън Мъск. Вероятният прототип на Тони Старк спомена през лятото за идеята за виртуална реалност като възможност за нашия свят. Дали всички сме някакви „сим“-ове или не, вероятно няма да разберем скоро, но вече има хора, които са се отдали на мисията да ни измъкнат от Матрицата. Това разбираме от публикация, появила се на страниците на New Yorker.

Според изданието някои от най-големите магнати в Силициевата долина са започнали да отделят част от богатството си, за да можем да се измъкнем от оковите на нашата виртуална реалност. Къде ще попаднем след това, едва ли някой се замисля.

„Много хора в Силициевата долина са все по-завладени от симулационната хипотеза – теорията, че това, което смятаме за реалност е всъщност изградено в компютър и управлявано от напреднала цивилизация. Двама технологични милиардери са стигнали до там с вярата си в тази теория, че тайно са привлекли учени да работят по измъкването ни от симулацията“, твърди New Yorker.

Идеята, че това, което възприемаме за реалност е заблуда е доста стара идея. Daily Mail проследява корените ѝ към XVII в. и френския философ Рене Декарт. Що се отнася до Мъск, той се позовава на доста по-скорошна теория – на хипотеза на философа Ник Бострьом от 2003г. В интервю за QZ, той подчертава, че става дума не толкова за това вярна или не е неговата хипотеза, а става въпрос за допускането ѝ. Според Бострьом, който изгражда теорията си, опирайки се на теорията на вероятностите и други теоретически постановки, всеки, който се е опитал да обори хипотезата му, не е успял и заради това тя просто не трябва да бъде подминавана с лека ръка.


Коментирайте статията в нашите Форуми. За да научите първи най-важното, харесайте страницата ни във Facebook, и ни последвайте в Telegram и Viber или изтеглете приложението на Kaldata.com за Android, iOS и Huawei!

Абонирай се
Извести ме за
guest

1 Коментар
стари
нови оценка
Отзиви
Всички коментари

Нови ревюта

Подобни новини