Мегацунами на Марс може да е било предизвикано от удар на астероид, подобен на опустошителния удар, който е унищожил динозаврите преди 66 милиона години. Гигантската вълна с височина до 250 метра е била създадена преди около 3.4 милиарда години от удар на астероид или комета в плитък океан.
Мястото на удара е в северната низина на Червената планета, смятат учените.
Досега местоположението на кратера, оставен от астероида, беше неясно. Изследователите от Института по планетарни науки в Тусон, Аризона, анализираха карти на повърхността на Марс, създадени на базата на снимки от предишни мисии до планетата.
Те идентифицираха кратер с диаметър 110 километра, наречен Пола, който според тях е причинен от астероида. Той се намира в район, който според предишни проучвания е бил потопен от океанска вода на около 120 метра под морското равнище.
Учените смятат, че той се е образувал преди 3.4 млрд. години въз основа на разположението му над и под скали, датирани преди това от този период. Те проведоха симулации на сблъсъци с астероиди и комети, за да установят какъв вид удар би могъл да създаде Пола и дали той би могъл да предизвика мегацунами.
Симулацията, при която се образува кратер с размери, подобни на тези на Пола, е предизвикана от астероид с диаметър 9 километра.
Той се сблъсква със силно земно съпротивление и освобождава 13 милиона мегатона тротилова енергия. Друг астероид с дължина 3 километра, който срещнал слабо земно съпротивление, освободил 0.5 мегатона тротилова енергия.
Един мегатон тротилова енергия има еквивалентна сила на един милион тона.
Количеството енергия, освободено от най-мощния мегатон, тестван някога, е приблизително 57 мегатона тротилова енергия.
И при двете симулации кратерите с диаметър 110 километра са предизвикали мегацунами, достигащо до 1500 километра от центъра на мястото на удара.
Анализът на гигантската вълна, отприщена от удара на астероид с диаметър 3 километра, показва, че цунамито е можело да достигне 250 метра на сушата.
Ударът на Пола е сравняван с този на кратера Чикуклуб, погребан под полуостров Юкатан в Мексико, след който динозаврите са изчезнали.
В списание Scientific Reports изследователите споделят за своя пробив:
Разположението на обекта по протежение на издигащ се към планината лоб, подравнен с ерозионни жлебове, подкрепя произхода на мегацунами. Нашите открития позволяват скалите и солите на почвата на мястото на кацане да са с морски произход, което приканва към научно преразглеждане на информацията, събрана от първите измервания на място на Марс.