Jaguar Land Rover е загубила 9 милиона британски лири или 12 милиона щатски долара за последното тримесечие на изминалата година, което се приписва на глобалния недостиг на чипове.
Производителят на автомобили от Обединеното кралство отбеляза спад в продажбите си на дребно с 37,6% спрямо същия период година по-рано, като за последното тримесечие на 2021 г. компанията е продала 80 126 превозни средства от автопарка си.
Въпреки този спад на доставките и производството, компанията все пак отчита 22% ръст в приходите си за последното тримесечие спрямо същото тримесечие миналата година, като сумата се равнява на 4,7 милиарда британски лири.
Производителите на автомобили от всякакъв ценови клас и калибър в момента са силно засегнати, тъй като предлагането на всякакви полупроводникови елементи е много ограничено, а съвременните автомобили разчитат на много чипове и друга електроника, за да предложат безопасността, екстрите и качеството, с които сме свикнали да ги виждаме. Така само малцина са производителите, които успяват да запазят темпа си на продажби и дори да го увеличават – пример за изключение може да бъде Toyota, която дори е увеличила продажбите си, което се дължи главно на запасите на чипове, с които разполага, което не ограничава производството на моделите ѝ, поне на този етап.
„Докато доставките на полупроводникови елементи продължават да ограничават продажбите през това тримесечие, ние продължаваме да виждаме много силно увеличено търсене на нашите продукти, което подчертава интереса към нашите превозни средства“, каза в изявление главният изпълнителен директор на JLR Тиери Болоре.
Въпреки това, компанията все пак предупреждава, че очаква недостигът на чипове да продължи и през тази година, но очаква постепенно доставките да се подобряват.
JLR казват още, че книгата им с поръчки е достигнала нов рекорд от около 155 000 автомобила, поради силното търсене на новия Range Rover.
Чиповете са жизненоважни за съвременните автомобили, като редица функции, включително управление на сензорен екран, автоматични аварийни спирачки, камери за заден ход, оборудване за икономия на гориво и системи за въздушни възглавници разчитат на тях.
В петък данните от индустрията показаха, че производството на автомобили в Обединеното кралство миналата година е спаднало до най-ниското си ниво от 1965 г.
Обществото на производителите и търговците на автомобили заяви, че малко под 860 000 нови коли са напуснали фабриките в Обединеното кралство през 2021 г.
Производството миналата година е било с 6,7% по-ниско в сравнение с 2020 г. – и цели 34% под нивото му преди пандемията.
SMMT заяви, че цифрите са мрачни, до голяма степен благодарение на глобалния недостиг на микрочипове и смущенията във веригите за доставки и производствените фабрики, причинени от пандемията на коронавирус.