Днес в 11:01 минути наше време американската ракета носител Antares с товарния космически кораб Cygnus NG-10 бе успешно изстреляна от американския космодрум на остров Уолопс. Това е вторият товарен космически кораб, който за по-малко от едно денонощие се отправи към Международната Космическа Станция. Вчера вечерта от космодрума Байконур успешно бе изведен в космоса руския товарен космически кораб Прогресс МС-10.
Изстрелването на Antares бе показано в реално време в официалния уебсайт на NASA.
Корабът носи името Джон Йънг, в чест на починалият през месец януари астронавт Джон Йънг, посетил Луната и летял с космическите кораби Джемини, Аполо и космическите совалки. Корабът Джон Йънг носи на борда около 3,3 тона полезен товар, включващ припаси и оборудване за екипажа, както и три наносателита. Скачването с МКС е планирано за понеделник, 19 ноември, един ден след скачването на руския Прогресс.
Космическият кораб Cygnus е създаден в рамките на програмата NASA Commercial Orbital Transportation Services. Основната част на тази програма е прехвърлянето към частните компании задачите по доставките на полезен товар на Международната Космическа Станция, за да може Агенцията да се концентрира върху разработването на кораба Орион и ракетата SLS.
Компаниите SpaceX и Orbital Sciences Corporation (по-късно преименувана в Northrop Grumman) създадоха два космически кораба – Dragon и Cygnus. Тези кораби от 2012 година извършват полети до МКС. Днешното изстрелване е 11-тото в историята на Cygnus.
Джон Йънг ще достави в МКС 1,1 тона продукти за екипажа, един тон научно оборудване, 942 килограма резервни компоненти и компютърна техника и 31 килограма оборудване за излизане в космоса. Американският космически кораб трябва да остане на МКС до средата на месец февруари 2019 година. След това ще бъде натоварен с отпадъците на Станцията и ще изгори в атмосферата на Земята. Но преди това ще се издигне в орбита с височина 500 километра – със 100 километра над орбитата на МКС, където от него ще се отделят два наносателита. Единият, MYSat 1 със 1U стандартен размер, създаден от института за наука и технологии на Мадагаскар. С помощта на този сателит ще бъде проверена работата на специална литиевойонна клетка и на нова камера. Вторият сателит се нарича CHEFSat 2 и е създаден от военноморската лаборатория на САЩ. Той ще се използва за проверка работоспособността на някои достъпни комерсиални технологии за обмен на данни, но в космоса.
При следващия стадий, Cygnus ще понижи своята орбита до 325 километра, където от него ще се отдели още един сателит. Това е KickSat 2, разработен в Станфордския университет с поддръжката на NASA. Този сателит носи 100 спрайта – електронни платки с размер 3,5 сантиметра съдържащи процесори, захранване, сензори и средства за комуникация. Задачата на този проект е да се прецени възможността за още по-голяма миниатюризация на комуникационните сателити. KickSat 2 извежда спрайтовете на ниска орбита, където те ще могат да останат само около две седмици и няма да създават заплахи за другите сателити.
През лятото на 2017 година SpaceX за първи път в историята върна на Земята два пъти летелият до МКС космически кораб Dragon, който аналогично на Cygnus се използва за доставките на полезен товар до Международната Космическа Станция в рамките на програмата Commercial Resupply Services.