
В края на миналия месец, човечеството се приближи с още една крачка към робоапокалипсиса, след като изкуственият интелект на Google Deepmind и по-конкретно разработената специална платформа AlphaGo би шампиона по Го на Стария континент. Го, както знаете е древна азиатска игра, еквивалент на шаха. Новината обиколи бързо света, стигайки и до ушите на гросмайстора по Го – един от най-добрите играчи на тази игра в света – кореецът Лий Сейдол, предава Wired. Изданието припомня, че през последните години, машина е излизала победител в редица интелектуални игри, между които шах, скрабъл, Отело и дори електронната викторина Jeopardty (спечелена на два пъти от изкуствения мозък на IBM Watson). Го обаче е съвсем друга територия, тъй като, за да победи човек, машината трябва да имитира човешката интуиция.
Победата на AlphaGo над Фен Хуи, големият шампион по Го на Европа, вече е достатъчен атестат за постижението на DeepMind, но то ще трябва да бъде повторено. Това ще се случи в началото на следващия месец – на 09.03. – в Южна Корея. Победата над Сейдол ще открие съвсем други хоризонти пред изкуствения интелект и ще даде надежда, даже за появата на себеосъзнат изкуствен интелект – колкото страшно или обещаващо да звучи това. Срещата ще има и награден фонд – един милион долара, като тя ще се предава пряко по YouTube. Със сигурност азиатските заложни къщи вече приемат залози за срещата. Изданието разкрива също така, че тази среща ще е нещо съвсем различно, тъй като макар и шампион на Европа, Хуи е едва на 366-то място в световната ранглиста по древната игра, а Сейдол е пети в класирането. Но и Google са се подготвили подобаващо, изграждайки по-мощна система от тази, изправила се срещу Хуи. Машината, изправила се срещу него през октомври е била съставена от 1200 процесорни чипа и 170 графични процесора. За срещата със Сейдол, Google подготвят специална система, която ще се свързва с дейта център на Google.
Залозите наистина са големи, вземайки предвид гореизложеното. От една страна бихме могли да съсредоточим вниманието си единствено над постижението на Google и DeepMind и даже да спекулираме за робоапокалипсиси, бъдещето, Skynet и подобни. От друга страна обаче, може да надникнем зад мощта на човешкия мозък от една доста техническа страна, разбирайки каква изчислителна мощ използват нашите малки мозъчни кутии. Независимо от това кой е победителят, със сигурност учени и специалисти ще могат да се докоснат до ценно знание, приближавайки ни до нови открития за нас и за машините.