Най-вероятно сте попадали на филми за работливи и находчиви служители на космическите агенции, които от Земята разрешават неизправности по космически сонди. Аполо 13 (1995), Скрити числа (2016) и Истински неща (1983) са базирани на преплитане между лични истории и справяне с космически проблеми, които изглеждат безнадеждни.
Тази седмица марсоходът InSight на NASA се сблъска с проблем на Червената планета, който трябваше да бъде разрешен дистанционно. Решението обаче беше по-скоро като от Идиокрация (2006), отколкото от Марсианеца (2015), и по-конкретно – проблемът е разрешен чрез команда към марсохода да се удари с лопата.

Проблемът възниква, докато 40-сантиметровият инструмент за дълбаене на сондата InSight, известен като „къртицата“, е под марсианската почва. Почвата се оказва по-плътна от очакваното, което довежда до заклещване на къртицата. Когато от командния център на Земята разбират за проблема, те създават редица тестове и симулации, за да определят най-добрия изход от ситуацията.
Оказва се, решението на проблема е по-близо до поправяне на стар домакински уред, отколкото до сложни инженерни маневри.
След няколко неуспешни опита, от NASA проявяват креативност и решават да ударят заседналата къртица с лопатата, прикрепена към роботизираната ръка. Така те успяват да освободят InSight му позволяват да се върне към работата си.

Премерен риск
Това решение е определено като доста рисково, тъй като ударът би могъл да унищожи компонента от сондата, който дава енергия и позволява комуникацията с нея. Този компонент е прикачен към задната част къртицата. Визуализациите обаче показват, че сондата вече изглежда в добро състояние.
Космическите инженери към мисията InSight се надяват да продължат да използват този метод за справяне с проблеми: „Страхотна новина от Марс: новият ни метод за работа с роботизираната ръка изглежда върши работа!“
Мисията InSight се стреми да разкрие как Марс се е формирал и еволюирал, за да се превърне в планета, като се изследва вътрешната структура и състав на планетата. Мисията ще определи и степента на марсианската тектонична активност и метеоритните въздействия.
Първи резултати от мисията InSight можете да намерите тук.