В рамките на своята лунна програма Русия планира да създаде на повърхността на естествения спътник на Земята дългосрочна база за посещения. „РИА Новости“ уточни, че учените ще изследват луната с помощта на роботи-аватари. Според ръководителя на Роскосмос Дмитрий Рогозин, това е далеч по-мащабна и отговорна задача в сравнение с това, което направи САЩ през 60-те и 70-те години.
„Става дума именно за създаването на дългосрочна база, разбира се, необитаема, а посещавана. В основни линии това е преход към роботизирани системи- аватари, които ще могат да се справят с проблемите на повърхността на Луната“ – каза ръководителят на Роскосмос.
Рогозин не уточни, колко време ще измине от началото на пилотираните полети до Луната, до създаването на пълноценна база. Първото кацане на руски космонавт на повърхността на Луната е планирано за 2030 година.
Неотдавна Рогозин каза пред „РИА Новости“, че Роскосмос изучава възможността за използването на лунния грунт като материал за 3D печат на детайли за ремонт, който ще се осъществява директно на Луната. Ще се използват конструкции, в които могат да се използват напечатаните на Луната компоненти. Освен това, разглежда се възможността за използването на хелий-3 като ракетно гориво.